Akıllara seza ne demek TDK

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba,
Akıllara seza ne demek TDK sorusuyla ilgili olarak yeni bir konu açmak istedim. Akıllara seza kelimesi ne anlama geliyor? TDK'da bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Akıllara seza kelimesinin TDK'da ne anlama geldiği hakkında yardım almak istiyorum. Akıllara seza kelimesi kullanım alanları nelerdir? Bu kelime ile ilgili diğer bilgileri öğrenmek istiyorum. Akıllara seza kelimesinin anlamının özetini kısaca özetleyebilir misiniz? Akıllara seza kelimesinin kullanım alanlarında hangi durumlarda kullanılır? Akıllara seza kelimesi daha çok hangi alanlarda kullanılır?

Herkesin Akıllara seza kelimesi hakkındaki bilgilerini paylaşmasını ve bu konu hakkında yardımcı olmasını rica ediyorum.

Teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Ayse

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Akıllara Seza Ne Demek TDK Hakkında Makale

Akıllara seza, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kültür ve dil konularındaki çalışmalarının bir parçası olarak kullanılan bir deyiştir. Akıllara seza, genellikle bir olayın gerçekliği ya da bir durumun meydana gelmesi hakkında kuşkularının oluşmasıyla ortaya çıkar. Genellikle, bir olayın meydana gelmesiyle ilişkili olarak kullanılır, ancak bazen de bir duruma karşı bir alarm sezgisinin oluşmasına da neden olabilir.

Akıllara Seza Ne Demek?

TDK tarafından akıllara seza olarak tanımlanmaktadır; "Bir olayın gerçekliği veya bir durumun meydana gelmesi hakkında kuşkularının oluşması." Akıllara seza, bir zaman diliminde karşılaşılan olayların, durumların veya koşulların olası sonuçlarının kestirilebilmesi ile ilgilidir.

Akıllara Seza Ne Zaman Kullanılır?

Akıllara seza, bir olayın gerçekliği veya bir durumun meydana gelmesi konusunda bir uyarı vermek amacıyla kullanılır. Bu, kişinin yakın zamanda gerçekleşecek bir olayın varlığını veya meydana gelebilecek bir durumu hissetmesiyle oluşur. Akıllara seza genellikle riskli durumların önceden tespiti amacıyla kullanılır, ancak aynı zamanda kişinin gelecekteki olayların gelişimini tahmin etmesinde de yardımcı olabilir.

Akıllara Seza Neye Karşı Kullanılır?

Akıllara seza, genellikle duygusal, sosyal, ekonomik, hukuki, fiziksel veya kültürel durumlar hakkında kullanılır. Akıllara seza, kişinin durum hakkında kuşkularının oluşması nedeniyle, belirli bir olayın veya durumun gerçekleşme olasılığının düşük olduğu durumlarda da kullanılabilir. Akıllara seza, aynı zamanda kişinin gelecekteki olayların gelişimini tahmin etmesinde de yardımcı olabilir.

Akıllara Seza Kavramının Önemi

Akıllara seza kavramının önemi, kişilerin öngörüleri, görüşleri ve düşünceleri arasında daha fazla anlaşmaya ve daha iyi kararlar almaya yardımcı olmasıdır. Akıllara seza, kişilerin kendileri ve başkaları hakkında daha iyi, daha doğru ve daha sağlıklı kararlar vermelerine yardımcı olur. Aynı zamanda, kişilerin daha iyi bir hayat yaşamalarına yardımcı olur, çünkü kişilerin kendileri ve başkaları hakkındaki kararları doğru olursa, hayatlarının sürmesi daha kolay olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)