Akışkan ne demek TDK

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,

Akışkan ne demek TDK sözlüğünde? Ben bu konuda yardıma ihtiyacım var. Akışkan ne anlama gelir? Türk Dil Kurumu sözlüğünde akışkan anlamı nedir? TDK sözlüğüne göre akışkanın anlamı nedir? Bu sözcük nerede kullanılır?

Akışkanın anlamını öğrenmek için pek çok kaynak kullandım, ancak TDK sözlüğünün ne demek olduğunu bulamadım. Bu konuda size başvurmak istedim. Sözcük akışkanın anlamını TDK sözlüğünde nasıl öğrenebilirim? Akışkan sözcüğünün nerede kullanıldığını öğrenmek için ne gibi kaynakları kullanabilirim? Akışkan sözcük anlamının TDK sözlüğünde ne olduğunu bana öğretirseniz çok mutlu olurum.

Bu konuda bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Akışkan Ne Demek TDK?

Akışkan (hafif veya sıvı), TDK tarafından tanımlanmış bir sözcük olarak, bir maddenin kendi ağırlığının etkisiyle veya bir kuvvetin etkisiyle hareket ettiği durumu ifade eder. Akışkanlar, gazlar ve sıvılar olarak iki ana sınıfa ayrılır. Akışkanlar, genellikle sıvılar veya gazlar olarak iki ana sınıfa ayrılırlar. Akışkanlar, hareket halindeki maddelerin hareketinin özelliklerini ve fiziksel özelliklerini açıklar. Akışkanların hareketi, çeşitli fiziksel ve kimyasal etkileşimlerin bir sonucu olarak meydana gelir.

Akışkanların Fiziksel Özellikleri

Akışkanlar, hareket halindeki maddelerin hareketinin özelliklerini ve fiziksel özelliklerini açıklar. Akışkanların fiziksel özellikleri, akışkanların viskozite, yüzey gerilimi, kıvam, yoğunluk ve sıcaklık özellikleri gibi özellikleri ile ilişkilidir. Akışkanların viskozitesi, akışkanın kendi kendine veya bir sürtünme kuvvetine maruz kaldığında oluşan direnç miktarını gösterir. Akışkanların yoğunluğu, maddenin ağırlığının hacim olarak ifade edilen miktarını gösterir. Akışkanların sıcaklık özellikleri ise, akışkanların sıcaklık değişimleri üzerindeki etkisini gösterir.

Akışkanların Kimyasal Özellikleri

Akışkanların kimyasal özellikleri de önemlidir. Akışkanların kimyasal özellikleri, akışkanın kimyasal bileşimini, özellikle de su bazlı akışkanların bileşimini ve kimyasal etkileşimlerini açıklar. Akışkanların kimyasal özellikleri, akışkanın pH seviyesini, çözünmüş maddeleri, asit ve bazları, elektrolitleri ve diğer kimyasal bileşenleri belirler. Akışkanların kimyasal özellikleri, genel olarak akışkanın çevresel etkileri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Akışkanların İşlevsellik Özellikleri

Akışkanların işlevsellik özellikleri de önemlidir. Akışkanların işlevsellik özellikleri, akışkanın enerji transferi, özgül ısı, özgül enerji, yoğunluk, sıvı davranışı, sıcaklık duyarlılığı, yoğunluk ve diğer özellikleri gibi özellikleri açıklar. Akışkanların enerji transferi, akışkanın ısı veya enerji transferi olarak hareket ettiği durumu ifade eder. Akışkanların özgül ısı ve özgül enerji, akışkanın bir kilogramının enerji transferi olarak hareket etme durumunu ifade eder. Akışkanların yoğunluk ve sıvı davranışı, akışkanın kendi ağırlığının etkisi veya bir kuvvetin etkisiyle hareket ettiği durumu ifade eder.

Sonuç

Akışkan ne demek TDK tarafından tanımlanmış bir sözcük olarak, bir maddenin kendi ağırlığının etkisiyle veya bir kuvvetin etkisiyle hareket ettiği durumu ifade eder. Akışkanlar, hareket halindeki maddelerin hareketinin özelliklerini ve fiziksel özelliklerini açıklar. Akışkanların fiziksel özellikleri, akışkanın viskozitesi, yüzey gerilimi, kıvam, yoğunluk ve sıcaklık özellikleri gibi özellikleri ile ilişkilidir. Akışkanların kimyasal özellikleri, akışkanın kimyasal bileşimini, özellikle de su bazlı akışkanların bileşimini ve kimyasal etkileşimlerini açıklar. Akışkanların işlevsellik özellikleri de önemlidir ve akışkanın enerji transferi, özgül ısı, özgül enerji, yoğunluk, sıvı davranışı, sıcaklık duyarlılığı, yoğunluk ve diğer özellikleri gibi özellikleri açıklar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)