Akletmek ne demek TDK

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba arkadaşlar,

Akletmek ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. Akletmek kelimesi ile ilgili cevabınızı çok önemsiyorum. TDK'nın tanımına göre, akletmek; 'Gözlem ve düşünme yoluyla hakikatleri bulma, sonuç çıkarma, kavrama veya anlama' anlamına geliyor.

Bu konuda size yardımcı olabilir misiniz? Akletmek kelimesinin anlamının dışında, bu kelimenin Türkçe kullanımları nelerdir? Akletmek kelimesini sözlükteki başka anlamları var mı? Akletmek kelimesini kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir? Akletmek kelime olarak kullanımda hangi durumlarda kullanılır?

Bu soruların cevaplarını öğrenmek için size çok yardım etmeyi umuyorum. Lütfen akletmek kelimesi hakkında bildiklerinizi paylaşın. Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Akletmek Ne Demek TDK?

Akletmek, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir fiil olarak kullanılan bir kelime. TDK'nın tanımına göre, akletmek, bir şeyi kabul etmek, bir niyetle karar vermek anlamına gelir. Akletmek, karar almak veya karar vermek anlamında kullanılan bir kelimedir.

Akletmek Ne Zaman Kullanılır?

Akletmek, genellikle önemli kararlar verilirken, özellikle de önemli konularda karar alınırken kullanılır. Örneğin, bir insanın kendini başka bir işe, bir evliliğe ya da bir ev almaya karar vermesi durumunda, akletmek kelimesi kullanılır.

Akletmek İle İlgili Diğer Kelimeler

Akletmek kelimesi, birçok benzer anlam içeren diğer kelimelerle de karşılaştırılabilir. Örneğin, karar vermek, kabul etmek, kararlaştırmak gibi kelimeler akletmek kelimesiyle aynı anlamı taşır. Ayrıca, kabul etmek, karar vermek, kararlaştırmak, kararlaştırılmış olarak kabul etmek gibi kelimeler de akletmek kelimesiyle aynı anlam taşır.

Akletmek Ne Demek TDK'nın Tanımı

TDK'nın tanımına göre, akletmek, bir şeyi kabul etmek veya bir niyetle karar vermek anlamına gelir. Akletmek kelimesi, özellikle önemli konularda karar verilirken kullanılan bir kelimedir. Bu kelime, bir kişinin kendini bir işe, evliliğe ya da bir ev almaya karar vermesi durumunda kullanılır. Akletmek kelimesi, karar vermek, kabul etmek ve kararlaştırmak gibi kelimelerle de karşılaştırılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)