Aklı evvel ne demek tasavvuf

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba herkese,

Aklı evvel ne demek tasavvuf hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum. Tasavvufun ne olduğunu, akıl evvelin ne anlama geldiğini ve ilişkisini anlamak istiyorum. Bunlar hakkında konuşmak için biraz yardıma ihtiyacım var. Tasavvufun ne olduğunu, tarihsel kökenleri ve öğretileri nelerdir? Aklı evvel ne anlama geliyor ve bu yaklaşımın tasavvufa nasıl bir etkisi var? Tasavvuf ile akıl evvel arasındaki ilişkiyi anlamak istiyorum.

Herkesin bana bu konuda yardımcı olacağından eminim. Lütfen bu konuda konuşmak için bana fikirlerinizi paylaşın. Herhangi bir konuya girmeden önce, bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Herkese tüm katkılarından ötürü çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,896
1,159
112
Aklı Evvel Nedir?

Tasavvuf, Arapça ‘tasawwuf’ kökünden gelir ve ‘Allah’ın sevgisini ve katılığını aramayı’ anlamına gelir. Tasavvuf, İslam'ın manevi yönünü temsil eder ve insanların Allah’ın sevgisini kazanmak için zorunlu olan ahlaki ve manevi güzellikleri arama arzusunu vurgular. Tasavvuf, İslam’ın sadece dini emirlerden oluştuğunu düşünmeyenlerin görüşüdür. Tasavvuf, İslam’ın kutsal metinleri olan Kuran ve Hadis’teki ilkeleri, Allah’a karşı olan ahlaki sorumluluğu ve Allah’tan korkmayı, Allah’a sonsuz sevgiyi ve Allah’ın katılığını aramayı kapsar.

Aklı Evvel Tasavvufun Neresinde Yer Alır?

Tasavvufun temel ilkelerinden biri olan ‘aklı evvel’, insanların Allah’ın yerine geçen kimselerin çıkarım yapmasının ve sözlerinin Allah’ın sözleriyle örtüşmesi gerektiğini içerir. Tasavvuf, insanların Allah’tan korkmalarını ve Allah’ın katılığını aramalarını önerir. Tasavvuf, insanların Allah'ın sözlerine karşı kendilerini dürüst, sevgi dolu, merhametli ve saygılı davranmaya çağırır. ‘Aklı evvel’, Allah’ın katılığını aramak için insanların Allah’ın katılığına inanmalarını, Allah’ın sözlerini kendi aralarında tartışıp kendilerini doğru kılmalarını ve Allah’a güvenmelerini öneren bir terimdir.

Aklı Evvelin Anlamı Nedir?

Tasavvuf’un önemli bir kavramı olan ‘aklı evvel’, Allah’ın sevgisinin kazanılması için insanların kendilerine sadakat, Allah’a bağlılık ve Allah’a olan inancını göstermelerini öngörür. Aklı evvel, insanların Allah’a göre yaşaması ve Allah’ın yerine geçen kimselerin sözlerinin doğru olmasının önemini vurgular. Aklı evvelin anlamı, insanların Allah’ın sözleriyle örtüşen doğru sözleri aramalarıdır. Tasavvuf, insanların Allah’ın sözlerini aramalarını ve Allah’a sadık kalamalarını öngörür. Aklı evvel, insanların Allah’ın sözlerini aramalarını önemli kılar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)