Aklıselim TDK ne demek

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba! Aklıselim TDK ne demek? sorusunu sormaya geldim. Bir süredir bu kelimeyi duyuyorum ama ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum. Kendi araştırmalarım sonucunda, bu sözcüğün “Akılselim Türk Dil Kurumu” anlamına geldiğini öğrendim. Ancak bu sözcüğün tam olarak neyi ifade ettiğini tam olarak öğrenmek istiyorum. Bu konuda uzman olanların yardımına ihtiyacım var. Umarım forum kullanıcılarından yardım alabilirim ve bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirim. Şimdiden teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Aklıselim TDK Ne Demek?

TDK (Türk Dil Kurumu), Türkiye'deki resmi dil kurumudur. TDK, Türkçe dilinin kullanımı konusunda görev yapmakta ve Türkçe'yi koruma altına almaktadır. TDK, Türkçe'nin sözcüklerini, sözcük kökenlerini, anlamlarını araştırarak, güncelleştirerek, Türkçe'ye yeni kavramlar (Aklıselim) eklemektedir.

Aklıselim TDK Ne Anlama Geliyor?

Aklıselim, TDK tarafından Türkçe'ye eklenen yeni bir sözcük olup, akıllı ve selim olarak aynı anlama gelmektedir. Aklıselim, düşünmek, öğrenmek ve anlamak gibi anlamlara gelmektedir. Aklıselim, özellikle hayatın akışını düşünmeden ve sakin bir şekilde karar vermeden önce kullanılan bir sözcüktür.

Aklıselim TDK Kullanımı

TDK tarafından eklenen yeni sözcükler, Türkçe'nin çağdaşlaşmasına ve daha kullanışlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Aklıselim sözcüğü, Türkçe'nin daha net ve anlaşılır hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Aklıselim sözcüğü, özellikle üniversitelerde kullanılan bir sözcüktür ve özellikle öğrencilere akıllı ve selim şekilde düşünmüş ve karar vermiş olmaları için kullanılmaktadır.

Aklıselim TDK Örnekleri

• "Aklıselim davranmak gerektiğini biliyorsun. Hayatının farklı yönlerini düşün ve seçimini dikkatli bir şekilde yap."

• "Önce akılsızca hareket etmeden önce aklıselim düşünün."

• "Aklıselim düşünün ve hayatınızın geleceğini dikkatli bir şekilde planlayın.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)