Akrobatik ne demek sözlük anlamı TDK

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,
Akrobatik kelimesinin ne demek olduğunu öğrenmek istiyorum. TDK (Türk Dil Kurumu) sözlük anlamını aramak için aradım ama sonuç alamadım. Lütfen bana bu kelimenin anlamını ve neye ait olduğunu açıklayan yardım edebilir misiniz? Bu bilgi bana birçok konuda yardımcı olacak. Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Akrobatik Ne Demek Sözlük Anlamı TDK?

Akrobatik; hareketleri yaparken güç ve dayanıklılık gösteren, kendi vücudu ile ekstrem hareketleri yapan veya ritmik hareketlerin bir kombinasyonu olan artistik bir dans tarzı ya da sporunu ifade eden bir sözcüktür. Akrobatik sözlük anlamına göre, TDK tarafından tanımlanmış olarak; “Güç ve dayanıklılık gösteren, kendi vücudu ile nadir ve özgün hareketleri yapan veya ritmik hareketlerin bir kombinasyonu olan artistik bir dans tarzı ya da sporunu ifade eden” şeklinde tanımlanmaktadır.

Akrobatik, özellikle sirklerde ve eğlence alanlarında kullanılan ve ilgi çeken bir tarzdır. Akrobatik, genellikle bir kişinin veya bir grup kişinin fiziksel yeteneklerini kullanarak kendilerine has hareketleri kombine etmesi ile oluşturulan bir gösteri tarzıdır. Akrobatik çoğunlukla denge, esneklik, kontrol ve güç gösterileri ile özellikle de ekstrem hareketler ile oluşturulur.

Akrobatik, çoğunlukla akrobatik veya tiyatro performansları, sirkler ve eğlence merkezleri gibi popüler eğlence alanlarında kullanılır. Bu tür performanslar genellikle sirkler ve eğlence merkezleri gibi bir çok ortamda gösterilir. Akrobatik, genellikle bir grup ile yapılan hareketleri kapsar ve gruba akrobatik ekibi denir. Akrobatik ekibinin üyeleri, gösterileri oluşturmak için çok zor fiziksel hareketleri yapmaya yeteneği ve becerisine sahip olmalıdır.

Akrobatik, çoğunlukla insanlar tarafından yapılan bir etkinliktir ancak akrobatik hayvanlar da vardır. Akrobatik hayvanlar genellikle sirklerde veya eğlence alanlarında kullanılır. Akrobatik hayvanlar, akrobasi performanslarını sergileyerek insanları şaşırtmak için eğitilir. Bu hayvanlar, esneklik ve melodik hareketleri öğrenmek ve göstermek için eğitilir.

Akrobatik, genellikle profesyonel düzeyde yapılan bir etkinliktir ve bu alanda uzmanlaşmak için çok fazla çalışma gerekir. Bu alanda profesyoneller, çok zor ve riskli hareketleri yapabilmek ve bunu yaparken sağlam bir şekilde kontrol edebilmek için kendilerini sürekli olarak geliştirirler. Akrobatik performansının başarılı olması için, güç ve dayanıklılık gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler: Akrobatik, Sözlük Anlamı TDK, Artistik Dans Tarzı, Ekstrem Hareketler, Sirkler, Eğlence Merkezleri, Profesyonel Düzeyde, Güç ve Dayanıklılık.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)