Aksırmak ne demek TDK

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Merhaba,

Bir süredir aksırmak ne demek TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kullanılan tanıma merak ediyorum. Nerede olursa olsun, çevremdeki insanların aksırmasının nedenini anlamak istiyorum. Daha önce bu kelimeyi duymuştum, ancak ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Ne yazık ki arama motorlarından aksırmak ne demek TDK tarafından kullanılan tanımı bulamadım. Forum sitesine bu konu hakkında yeni bir konu açmayı düşündüm.

Sizin yardımınızı bekliyorum, lütfen aksırmak ne demek TDK tarafından kullanılan tanımını bana açıklayın. Yardımınız için öncelikle şimdiden teşekkürler.

• Like
Reactions: Gulcan

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Aksırmak Ne Demek TDK

Aksırmak, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcük olup, çok sesli bir ses çıkarmaya gönderme yapar. Aksırmak sözcüğü, bir kimse tarafından çıkartılan, çoğu zaman sürprize veya üzüntüye yönelik olarak çıkartılan kısa bir ses çıkarma olarak tanımlanır. Aksırmak, aynı zamanda bazı durumlarda bir kimsenin üzüntüsünü ya da öfkesini ifade etmek için de kullanılabilir.

Aksırmak Sözcüğünün Kökeni ve Tarihçesi

Aksırmak sözcüğü, Türkçe kökenli bir sözcük olup, Türk Dil Kurumu'nca tanımlanmıştır. Sözcük, sözlüklerde birçok farklı anlamda kullanılmıştır. Ancak, aksırmak sözcüğü genel olarak bir kimsenin çıkarttığı, sürprize veya üzüntüye yönelik olarak çıkartılan kısa bir ses çıkarma olarak tanımlanmıştır.

Aksırmak Sözcüğünün Farklı Anlamları

Aksırmak sözcüğü, birçok durumda farklı anlamda kullanılmıştır. Sözcük, çoğu zaman kısa bir ses çıkarmaya gönderme yapar ve bu ses çoğu zaman sürprize veya üzüntüye yöneliktir. Aksırmak sözcüğü, aynı zamanda bir kimsenin üzüntüsünü ya da öfkesini ifade etmek için de kullanılabilir.

Aksırmak Sözcüğünün Farklı Dil ve Kültürlerde Kullanımı

Aksırmak sözcüğü, Osmanlı Devleti'nin yayılmasıyla Türkçe kökenli sözcükler gibi birçok farklı dillere taşındı ve bu sözcük, bugün dünya çapında pek çok farklı dil ve kültürde kullanılmaktadır. Bu sözcük, İngilizce'de "sighing", İspanyolca'da "suspiro", Fransızca'da "soupir" ve Almanca'da "seufzen" olarak kullanılmaktadır.

Sonuç

Aksırmak sözcüğünün TDK tarafından tanımlanmış anlamına göre, bu sözcük çoğu zaman sürprize veya üzüntüye yönelik olarak çıkartılan kısa bir ses çıkarma olarak tanımlanır. Aksırmak sözcüğü, aynı zamanda bazı durumlarda bir kimsenin üzüntüsünü ya da öfkesini ifade etmek için de kullanılabilir. Sözcük, çeşitli dillere aktarılmış ve bugün dünya çapında farklı dillere çevrilerek pek çok farklı dil ve kültürde kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)