Aktarım ne demek TDK

fisilti

Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,264
101
17
Merhaba,

Aktarım ne demek TDK? sorusuna cevap arıyorum. İngilizce terimin Türk Dil Kurumu tarafından karşılığı ne olabilir? Aktarım sözcüğünün TDK tarafından karşılığını öğrenmek istiyorum.

Bu konuda yardım edebilecek kimse var mı? Lütfen, aktarım sözcüğünün TDK tarafından verilen karşılığını bana öğretin. Aktarım sözcüğünün TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek için tüm yardımlarınızı önemsiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,239
1,256
112
Aktarım Ne Demek TDK Hakkında

Aktarım, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan veya kavram olarak verilen çok önemli bir kelimedir. Aktarım, verilen bir görevi, sorumluluğu, bilgiyi veya bir ürünü başka bir kişiye veya kuruma aktarmak olarak tanımlanır. Bu, kurum veya kişinin başka bir kuruma veya kişiye verdiği yetki veya sorumluluktur. Aktarım, genellikle bir belge veya bir mülkiyet hakkı gibi çok önemli bir varlığın bir kişiden diğerine geçmesi olarak da anlaşılır.

Aktarım, aynı zamanda sözlü, yazılı ya da gösterişli bir törenle yapılan bir işlem olarak da tanımlanabilir. Bununla birlikte, aktarım, genellikle bir ticari işlem olarak kullanılır. Aktarım, bir varlığın, örneğin mülkiyet hakkının, bir şirketin ürün çizelgelerinin veya bir ürünün patent hakkının bir kişiden başka bir kişiye devri olarak da anlaşılır. Aktarım, aynı zamanda bir ürünün veya hizmetin bir ülkeden başka bir ülkeye taşınması olarak da anlaşılır.

Aktarım, birçok alanda kullanılır. Örneğin, bir yatırım fonunun hisse senetlerinin bir kişiden başka bir kişiye aktarımı, bir şirketin kaynaklarının aktarımı, bir ürünün aktarımı veya bir ürünün patent hakkının aktarımı gibi. Aktarım, aynı zamanda finansal piyasaların işlemlerinde veya ürün ve hizmetlerin ticarileşmesinde de kullanılır.

Aktarım, birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin, aktarım, vergisel olarak gerçekleştirilebilir, bir ürünün üretim sürecinin aktarımı veya ürünlerin satışı gibi. Aktarım, aynı zamanda bir şirketin finansal varlıklarının bir kişiden başka bir kişiye aktarımı, bir ürünün aktarımı veya bir ürünün patent hakkının aktarımı gibi alanlarda da kullanılır.

Aktarım, genellikle önceden belirlenen koşullar çerçevesinde gerçekleştirilir. Aktarımın koşulları, diğer tarafın söz konusu varlık üzerinde ne tür haklarının olacağını ve aktarımın ne zaman tamamlanacağını gösteren bir sözleşme ile belirlenir. Aktarım işlemleri, genellikle hak sahiplerinin onayı veya imza ile tamamlanır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)