Aktarma ne demek dil bilgisi

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba, dil bilgisi ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Aktarma ne demek? Dilbilim alanında aktarma neyi ifade ediyor? Lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz? Aktarma hakkında ne bildiğinizi ve nasıl açıklayacağınızı öğrenmek istiyorum. Dilbilimin bu konu hakkında ne söylediğini öğrenmek için çok çalışıyorum ve bu konuda yardıma ihtiyacım var.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,902
1,159
112
Aktarma Ne Demek Dil Bilgisi Hakkında

Dil bilgisi, bir dilin kurallarına ve yapısına olan çalışmalara verilen genel ad. Aktarma, dil bilgisi açısından düşünüldüğünde, bir kelimenin ya da bir cümlenin kelimelerinin sözlük anlamının dışında, başka bir anlam taşıması olarak tanımlanır. Aktarma, çoğu zaman, çevirilerde, özellikle de akademik yayınlarda ve dergilerde karşılaşılan bir kavramdır.

Aktarma Ne Anlama Gelir?

Aktarma, kelimelerin öz anlamında çok farklı bir anlam taşıma işlemidir. Bir kelimenin ya da cümlenin öz anlamı, ne kelimeyi kullanan kişinin ne de konuşulan dilin kuralları tarafından belirlenir. Bununla birlikte, aktarma, kelimenin ya da cümlenin öz anlamının dışında, başka bir anlam taşıma işlemidir. Aktarma, çoğu zaman, sözlük anlamının dışında bir çeviri yöntemi olarak kullanılır.

Aktarma Nasıl Uygulanır?

Aktarma, öncelikle, kelimenin ya da cümlenin sözlük anlamının dışında, farklı anlamlar taşıması gereken durumlarda kullanılır. Çoğu zaman, aktarma, çevirilerde, akademik yayınlarda ve dergilerde karşılaşılan bir kavramdır. Aktarma, daha önce öğrenilmiş bir kelime ya da cümle ile başka bir kelime ya da cümleye karşılık gelen farklı anlamı anlatmak için kullanılır. Aktarma, çoğu zaman, bir kelimenin öz anlamının dışında, zıt anlamlı kelime ya da cümleleri tanımlamak için kullanılır.

Aktarma Örnekleri

Bir kelime ya da cümlede aktarma yapılmasının örnekleri şunlardır:

• "Büyük bir kalp" anlamına gelen "Mütevazılık"

• "Küçük bir kalp" anlamına gelen "Kötülük"

• "Kötü bir davranış" anlamına gelen "Kötülük"

• "İyi bir davranış" anlamına gelen "İyilik"

• "Doğru olan" anlamına gelen "Doğru yol"

• "Yalan olan" anlamına gelen "Yalan söylemek"

Sonuç

Aktarma, bir dilin kurallarına ve yapısına olan çalışmalara verilen genel ad olan dil bilgisi açısından düşünüldüğünde, bir kelimenin ya da bir cümlenin kelimelerinin sözlük anlamının dışında, başka bir anlam taşıması olarak tanımlanır. Aktarma, çoğu zaman, çevirilerde, akademik yayınlarda ve dergilerde karşılaşılan bir kavramdır. Aktarma, öncelikle, kelimenin ya da cümlenin sözlük anlamının dışında, farklı anlamlar taşıması gereken durumlarda kullanılır. Aktarma, daha önce öğrenilmiş bir kelime ya da cümle ile başka bir kelime ya da cümleye karşılık gelen farklı anlamı anlatmak için kullanılır. Aktarma, çoğu zaman, bir kelimenin öz anlamının dışında, zıt anlamlı kelime ya da cümleleri tanımlamak için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)