Alacaklının temerrüdü ne demek

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba!
Alacaklının temerrüdü konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu kavramın ne anlama geldiğini ve nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorum. Alacaklının temerrüdü, bir kişinin borçlarını zamanında ödemeyerek borçlarını ödeyememesinden kaynaklanan sonuçların öngörülmesi ve bunun karşılık olarak borçludan alınan hakların korunması anlamına geliyor mu? Bu konuda bilgi ve tavsiyelerinizi almak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

• Love
Reactions: Ayca

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,835
1,256
112
Alacaklının Temerrüdü Ne Demek?

Alacaklının temerrüdü, karşı tarafa yapılan bir borç ödemesinin gecikmesi durumunda borçlu tarafının zararını ödemek için alacaklı tarafının alacağına el koyma hakkını ifade eder. Bu el koyma hakkı, alacaklı tarafına borçlu tarafı tarafından karşılanması gereken zararın ödenmesini sağlamak için verilir. Alacaklının temerrüdü, alacaklı tarafın borçluya karşı el koyma hakkını kullanmasının önlenmesi için özel bir hukuki kurumdur.

Alacaklının Temerrüdüne Ne Zaman Uygulanır?

Alacaklının temerrüdü, borçlu tarafın borçluya karşı olan borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda uygulanır. Borçlu tarafın borçlarını zamanında ödemediği durumda, alacaklı tarafı alacaklının temerrüdünü kullanma hakkına sahiptir. Bu hakkın kullanılması, alacaklı tarafın borçluya karşı olan haklarının kullanılmasını sağlar. Alacaklının temerrüdü, alacaklı tarafın borçluya karşı olan haklarının kullanılmasını ve borçlu tarafın borçlarının zamanında ödenmesini sağlamayı amaçlar.

Alacaklının Temerrüdünde Hangi Hakları Kullanılır?

Alacaklının temerrüdü, alacaklı tarafın borçluya karşı olan haklarını kullanma hakkını sağlar. Alacaklının temerrüdü hakkının kullanılması durumunda, alacaklı tarafı, borçlu tarafından karşılanması gereken zararın ödenmesi için el koyma hakkını kullanabilir. Alacaklı tarafı, borçlu tarafının borçlarının ödenmesi için el koyma hakkını kullanmakla birlikte, borçlu tarafın ödeme yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunda da zararın ödenmesini talep edebilir.

Alacaklının Temerrüdünün Sonuçları Nelerdir?

Alacaklının temerrüdünün sonuçları, borçlu tarafın borçlarını ödememesi durumunda alacaklı tarafına verilen hakları kullanmaktadır. Alacaklı tarafı, borçlu tarafın borçlarının ödenmemesi durumunda el koyma hakkını kullanabilir. El koyma hakkının kullanılması durumunda, alacaklı tarafın borçlu tarafından karşılanması gereken zararın ödenmesini talep edebilir. Borçlu tarafın borçlarının ödenmemesi durumunda, alacaklı tarafı, borçlu tarafından karşılanması gereken zararın ödenmesi için mahkemeye başvurma hakkına sahiptir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)