Alazlanmak ne demek TDK

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,

Alazlanmak ne demek TDK hakkında net bir cevap aramaktayım. TDK sözlüğünde alazlanmak için verilen tanım neymiş, bunu öğrenmek istiyorum. Aynı zamanda bu kelimeyi örnekler ve kullanımı hakkında da bilgi almak istiyorum. İlgilenenlerin desteğini bekliyorum.

Alazlanmak, küçük bir çocuğun yaptıklarının kötü olduğunu anladıkları zaman üzüntü ve pişmanlık duymaları anlamına gelmektedir. TDK sözlüğünde alazlanmak ile ilgili açıklaması şu şekilde: "Küçük çocukların yaptıklarının kötü olduğunu anladıklarında üzüntü ve pişmanlık duymalarına verilen ad."

İlgilenenlerin desteğini bekliyorum. Özellikle alazlanmak kelimesinin kullanımı hakkında örnekler vererek beni bilgilendirmelerini rica ediyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Alazlanmak Ne Demek TDK?

Alazlanmak, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tarif ettiği anlamda, birisinin kendisini küçümseyerek yerine getirdiği ya da başkaları tarafından küçümsenerek yerine getirdiği, boyun eğme ve itaat gösterme şeklidir. Alazlanmak sözcüğü, Türkçe'de "boyun eğme, itaat etme, kölelik yapma, küçük düşürülme, kabullenme" gibi anlamlara gelmektedir.

Alazlanmak, kötüye kullanıldığında, birisinin itaat etmesi ya da başka birinin üstünlüğüne boyun eğmesi anlamına gelir. Bu, genellikle çoğunluk tarafından çoğunluğun çıkarlarını ön planda tutan bir siyasi ya da ahlaki duruma atıfta bulunur. Ancak, alazlanmak, doğrudan itaat veya kölelik göstermeye dair bir şey değildir. Alazlanmak, birisinin özgür iradesiyle hakkını koruyarak veya çıkarlarını koruyarak kendisini koruması veya çıkarlarını koruyarak başka birinin arzu ettiği şekilde davranıyor olmasıdır.

Alazlanmanın Sosyal Anlamları

Alazlanmanın sosyal olarak anlamı, toplumda birbirine saygı, güven ve dayanışma arasındaki gerginlikle alakalıdır. Toplumda, alazlanmak, kimsenin üstünlüğünü veya üstünlük haklarını çiğnememeye yönelik bir tür saygı ve itaat göstermektir. Alazlanmak, bir üstünlük hakkının kabul edilmesi, anlaşılması ve uygun bir şekilde kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.

Alazlanmak aynı zamanda bir insanın diğer insanların isteklerine uyma konusunda özgür davranışıyla ilgili bir şeydir. Çoğu durumda, alazlanmak, birisinin bir diğerinin düşüncelerine, tercihlerine veya arzularına karşı saygı göstermesi anlamına gelir. Alazlanmak, diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini önemsemeyi ve kabul etmeyi de içerir.

Alazlanmanın Ahlaki Anlamı

Alazlanmak, ahlaki anlamda, biri diğerinin arzularına ya da isteklerine saygı göstermeyi ve bu istekleri kabul etmeyi içerir. Bir bireyin diğer bireylerin arzularını kabul etmesi ve bunlara saygı göstermesi, toplumda kişisel özgürlüklerin korunmasını ve diğer insanların haklarının önemli bir çerçevede gözetilmesini sağlar.

Alazlanmak, aynı zamanda bir insanın diğer insanların isteklerine uyma konusunda özgür davranışıyla ilgili bir şeydir. Çoğu durumda, alazlanmak, birisinin bir diğerinin düşüncelerine, tercihlerine veya arzularına karşı saygı göstermesi anlamına gelir. Alazlanmak, diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini önemsemeyi ve kabul etmeyi de içerir.

Alazlanmak İçin Nedenler

Alazlanmak, bir kimsenin birisinin arzularına ya da isteklerine saygı göstermesi ve bunlara uyması gerektiği durumlarda ortaya çıkar. Örneğin, ebeveynlerin çocuklarına karşı alazlanmak, çocukların özgürlüklerini korurken, ebeveynin özgürlüklerini de koruduğu anlamına gelir. Alazlanmak, aynı zamanda, diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini önemsemeyi ve kabul etmeyi de içerir.

Alazlanmak, bir kimsenin diğer bir kimsenin arzularına ya da isteklerine saygı göstermesi ve bunlara uyması gerektiği durumlarda ortaya çıkar. Alazlanmak, diğer insanların haklarını ve özgürlüklerini önemsemeyi ve bunları kabul etmeyi de içerir. Alazlanmak, toplumda kişisel özgürlüklerin korunmasını ve diğer insanların haklarının önemli bir çerçevede gözetilmesini sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)