Alçak gerilim ve Orta gerilim nedir

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Merhaba,

Ben yeni bir elektrik mühendisi ve Alçak gerilim (LV) ve Orta Gerilim (MV) hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Bu konu hakkında yardım almak istiyorum.

Bana Alçak Gerilim ve Orta Gerilim arasındaki farkı açıklayabilir misiniz? Elektrik enerji sistemlerinde bu iki gerilim arasındaki ayrımların önemi nedir? Bu gerilimlerin kullanım alanları nelerdir? Alçak ve Orta Gerilim arasında bir bağlantı var mıdır?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Herhangi bir önerinizi, paylaşımlarınızı veya yorumlarınızı çok değerlendiririm.

Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,960
1,315
112
Alçak Gerilim Nedir?

Alçak gerilim (AC), elektrik akımının sürekli olarak geri döndüğü, genellikle 110-240 volt arasında değişen bir gerilimdir. Bu gerilim, evlerinizin elektrik sistemlerini çalıştıran ve her türlü elektrikli aletlerinizin enerjisini sağlayan standart gerilimdir. Alçak gerilim, çoğunlukla düşük akım ile birlikte kullanılır, bu nedenle güvenlik açısından çok daha güvenlidir.

Orta Gerilim Nedir?

Orta gerilim (DC), elektrik akımının sadece bir yöne aktığı, genellikle 12-60 volt arasında değişen bir gerilimdir. Bu gerilim, genellikle bilgisayarlar ve diğer cihazlar tarafından kullanılan el aletleri ve cihazların çalışmasını sağlamak için kullanılır. Orta gerilim, çoğunlukla yüksek akım ile birlikte kullanılır, bu nedenle daha yüksek güvenlik riskleri taşır.

Alçak Gerilim ve Orta Gerilim Arasındaki Farklar

Öncelikle, alçak gerilim ve orta gerilim arasındaki en önemli fark, her iki gerilimin akımın yönüdür. Alçak gerilim, sürekli olarak geri dönen bir akımı temsil ederken, orta gerilim sadece bir yöne akan bir akımı temsil eder. İkinci olarak, her iki gerilim arasında, gerilim seviyesi arasındaki fark vardır. Alçak gerilim, genellikle 110-240 volt arasında değişen bir gerilim seviyesine sahiptir, iken orta gerilim genellikle 12-60 volt arasında değişir. Üçüncü olarak, her iki gerilim arasında, kullanım amaçları arasındaki fark vardır. Alçak gerilim, evlerinizin elektrik sistemlerini çalıştırmak ve her türlü elektrikli aletlerinizin enerjisini sağlamak için kullanılırken, orta gerilim genellikle bilgisayarlar ve diğer cihazlar tarafından kullanılan el aletleri ve cihazların çalışmasını sağlamak için kullanılır. Son olarak, her iki gerilim arasında, güvenlik riskleri arasındaki fark vardır. Alçak gerilim, çoğunlukla düşük akım ile birlikte kullanıldığından dolayı güvenlik açısından çok daha güvenlidir, iken orta gerilim, çoğunlukla yüksek akım ile birlikte kullanıldığından dolayı daha yüksek güvenlik riskleri taşır.

Bu makalede, alçak gerilim ve orta gerilim nedir hakkında bilgi verildi. Makalede, alçak gerilim ve orta gerilim arasındaki farklar da açıklandı. Son olarak, her iki gerilim arasında güvenlik riskleri arasındaki fark da belirtildi.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,012
517
0
Alçak gerilim, elektrik akımının elektrik tesisatında veya cihazlarda, genellikle bir birimden diğerine aktarımı için kullanılan, tesisatın direnci veya akımını etkilemeyen voltaj düzeylerinden meydana gelen elektrik enerjisidir. Alçak gerilim, genellikle 48 volt veya daha düşük bir voltaj olabilir. Alçak gerilim, evlerimizdeki tüm elektrik tesisatının içinde bulunan ve evlerimizde kullandığımız cihazların çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan bir sistemdir.

Orta gerilim ise, yüksek gerilim sistemlerinin bir alt düzeyidir. Orta gerilim sistemleri, genellikle 4.160 volt veya daha yüksek gerilimler arasında değişen daha düşük voltajlardır. Orta gerilim, yüksek gerilim elektrik sistemlerinden daha kolay dağıtılabilen, dağıtım alanlarının daha küçük olmasını sağlayan ve daha küçük bir yüksekliğe sahip olmasıyla elektrik dağıtımını daha verimli hale getirmektedir. Orta gerilim, çoğunlukla elektrik şebekeleri için ve cihazlar için yüksek güvenlik standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,598
1,031
15
Alçak gerilim ve Orta gerilim, elektrik iletim sistemlerinde kullanılan iki farklı gerilim seviyesidir. Alçak gerilim, genellikle 500V'un altında olan gerilim seviyesidir. Orta gerilim ise, 500V'dan 10kV'a kadar olan gerilim seviyesidir. Alçak gerilim, çoğunlukla evlerde kullanılan elektrik iletim sistemlerinde kullanılır. Orta gerilim ise, çok daha büyük kapasitedeki devrelerin kullanımı için tasarlanmıştır. Alçak gerilim, genellikle evler ve ofislerde kullanılan elektrikli eve ait tüm ürünleri (çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon, klima gibi) temin etmek için kullanılır. Orta gerilim ise, büyük miktarda elektrik iletimi gereken bölgelere iletilir. Örneğin, enerji işletmeleri tarafından üretilen ve toplu olarak evlere ve işyerlerine gönderilen elektrik orta gerilim kabloları üzerinden taşınır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Alçak gerilim (Low Voltage, aşağıda LV olarak kısaltılmış olarak kullanılacaktır) ve Orta gerilim (Medium Voltage, aşağıda MV olarak kısaltılmış olarak kullanılacaktır) elektrik enerji sistemleri, düşük seviyede elektrik akımı üretmek ve iletmek için kullanılan teknolojilerdir. LV sistemleri, elektrik üretiminden tüketiciye kadar olan tüm elektrik akımını sağlamak için kullanılan sistemlerdir. Genellikle, elektrik üretiminden veya dağıtım sisteminden alınan elektrik akımının tüketicilere güvenli bir şekilde iletilmesi için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler, elektrik üretiminden tüketiciye kadar olan tüm elektrik akımını kontrol etmeyi ve arızalardan korunmayı sağlayan cihazlardan oluşur.

MV sistemleri, daha yüksek voltaj seviyesi nedeniyle daha kompleks sistemlerdir. Bu sistemler, çok daha yüksek voltaj seviyelerinde (1000 V ve üzeri) elektrik akımının üretilmesi, iletilmesi ve dağıtımı için kullanılır. MV sistemleri, alçak gerilim sistemlerinden daha kompleks sistemlerdir ve dağıtım hattının tüm alanlarında elektrik akımının kontrolünü sağlamak için çok daha fazla cihaz kullanır.

Her iki sistem için de elektrik akımının kontrolünü ve arızalardan korunmayı sağlamak için kullanılan cihazlar arasında, yüksek ve düşük gerilim iletim çevreleri, sıcaklık ve akım sensörleri, gerilim koruyucular ve anahtarlar vardır. Bunlar, çeşitli arıza ve kesintilerden elektrik akımının korunması için kullanılır.

Her iki sistem için de, özellikle kamu pazarlarında, güvenlik standartlarının yüksek olması gerekmektedir. Bu standartlar, çeşitli arıza ve kesintilerden elektrik akımının korunmasını sağlayan sistemlerin kurulmasını ve bakımının yapılmasını içerir. Bu standartlar, tüm sistemlerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Alçak gerilim (Low Voltage, LV) ve orta gerilim (Medium Voltage, MV) sıklıkla elektrik sistemlerinde kullanılan terimlerdir. Alçak gerilim, genellikle 50 V'dan düşük ve 1000 V'dan yüksek olan voltajlardır. Orta gerilim ise 1000 V'dan düşük ve 36.000 V'dan yüksek olan gerilimlerdir. Elektrikteki gerilim seviyeleri, kullanılan altyapıdan ve harcanan enerjinin miktarından etkilenmektedir.

Alçak gerilim, normal evlerin veya üretim tesislerinin elektrik gereksinimlerinin karşılanmasında kullanılır. Bu gerilim seviyesinin kullanımında, çoğunlukla düşük enerji harcaması ve küçük alıcılara özgü çok sayıda kablolama sistemi kullanılır. Ayrıca, alçak gerilim kablolama yapılarının maliyeti çok düşüktür.

Orta gerilim, normal kullanım için çok daha yüksek gerilimlerdir. Bu gerilim seviyesinde, çok daha büyük trafolar, daha büyük kablolar ve daha büyük dişliler kullanılır. Bu tür gerilim seviyeleri, enerji dağıtımının uzun mesafelerde karşılanması gereken çok büyük alıcılar için kullanılır. Orta gerilim, tek bir alıcıya enerji dağıtımının yanı sıra, çoklu alıcılar için de kullanılabilir.

Her iki gerilim seviyesi de, çoğunlukla enerji üreticilerinden alıcılara kadar ulaşan ve dağıtılan elektrik akımının kontrol edilmesinde kullanılır. Alçak veya orta gerilim kullanımı, kullanılan altyapı ve harcanan enerjinin miktarına bağlı olarak değişmektedir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Alçak gerilim, elektrik enerjisi aracılığıyla taşınan bir elektrik akımının geriliminin 50 volt veya daha az olduğu anlamına gelir. Orta gerilim ise, elektrik enerjisi aracılığıyla taşınan bir elektrik akımının geriliminin 450 ile 1000 volt arasında olduğu anlamına gelir. Orta gerilim sistemleri, alçak gerilim sistemlerine göre daha verimlidir ve daha uzun mesafelerde taşınabilirler. Enerji şebekesinde enerji akışının sağlanması için, alçak gerilim ve orta gerilim sistemleri birlikte çalışır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,012
517
0
Alçak gerilim ve orta gerilim, elektrik enerjisinin taşınması için kullanılan iki farklı gerilim sistemidir. Alçak gerilim, 220 Volt ve altında çalışan cihazların elektrik beslenmesi için kullanılır. Bu cihazlar arasında; evlerde kullanılan elektrikli ev aletleri, aydınlatma ve ısıtma sistemleri, televizyonlar, radyolar ve bilgisayarlar sayılabilir. Orta gerilim ise, genellikle trafonun çıkışından sonra, alçak gerilim cihazlarının elektrik beslenmesi için kullanılan bir gerilim sistemidir. Orta gerilim, bir trafodan çıkışında 6.000 Volt ile 20.000 Volt arasında değişen bir gerilimdir. Orta gerilim, alçak gerilim cihazlarına güç sağlamak için kullanılır. Elektrik şebekesinde dağıtılan enerjinin en önemli unsurları olan alçak ve orta gerilim sistemleri, elektrik enerjisinin güvenli, etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için önemli bir rol oynarlar.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,012
517
0
Alçak gerilim ve Orta gerilim, elektrik enerjisinin üretim, dağıtım ve kullanımı için kullanılan elektrik sistemlerinde kullanılan iki önemli şebekedir. Alçak gerilim, genellikle 0,4kV ve 50 kV arasında değişen gerilim seviyelerinde dağıtılan elektrik enerjisidir. Bu gerilim seviyesi, özellikle evler, okullar ve diğer konut alanlarında kullanılmak üzere dağıtım şebekelerinden evlerin elektrik sistemlerine kadar uzanan yerel dağıtım ağlarına uygulanır. Alçak gerilim, evler, iş yerleri ve diğer yerel kullanımlarda elektrik enerjisinin yayılması için kullanılır.

Orta gerilim ise 10 kV ve 66 kV arasında değişen gerilim seviyelerinde dağıtılan elektrik enerjisidir. Bu gerilim seviyesi, küçük ve orta ölçekli üretim, dağıtım ve kullanım için kullanılır. Bir elektrik şebekesinde, orta gerilim düzeneği, alçak gerilim sistemlerinden evlere veya büyük işletmelere kadar uzanan alçak gerilim sistemleriyle bağlantılı olarak tasarlanır. Orta gerilim, daha yüksek gerilimler kullanmak için kullanılabilecek bir orta sistem olarak da kullanılabilir. Bu sistemler, alçak gerilim sistemleriyle bağlantılı olarak çok sayıda konut alanına veya işletmelere elektrik dağıtımı amacıyla kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)