Alçak gönüllülük TDK ne demek

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Alçak gönüllülük TDK ne demek konusunda bilgi edinmek istiyorum. Sözlüklerde bu kavramın tanımını bulamadım. İyi niyetli vatandaşlarımızın yardımını istiyorum.

Alçak gönüllülük, bir kişinin özkanlılık, çok çalışma, hayat şartlarına uygunluk, kendini sınırlandırma ve kendini başkalarına karşı özür dileme gibi konularda sorumluluk üstlenmesini gösterir. TDK tarafından kullanılan tanımı, "özünde büyük ölçüde kendini küçümseme ve kötü bir konumda olma olarak tarif edilir". Alçak gönüllülük, alçakgönüllü ve kibar olmak arasında bir denge oluşturmak için önemlidir.

Ne yazık ki, çoğu zaman alçak gönüllülük göz ardı edilmekte veya küçük düşürülmektedir. Dolayısıyla, bu kavramın daha iyi anlaşılması için yardım istiyorum. Böylece, alçak gönüllülüğün ne demek olduğu ve önemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirim.

Desteklerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Alçak Gönüllülük TDK Ne Demek?

TDK (Türk Dil Kurumu) alçak gönüllülük manasını kısaca "özünde, kendini aşağıya, üstünlüklerinden vazgeçmeye, kendini daha alt hizmetlerde kullanmaya, töhmete, zillet ve ayıplara katlanmaya, teveccüh etmeye, diğerlerinin arzularını ön planda tutmaya ve çoğu zaman kendisinden üstün olanların isteklerini yerine getirmeye" olarak tanımlıyor. Alçak gönüllülük bir kişinin kendisini başkalarının hizmetinde kullanmak ya da kendisinden üstün olanlara itaat etmek için zorladığı bir durumdur.

Alçak Gönüllülüğün İnsan Hayatındaki Önemi

Alçak gönüllülük insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve koruyucu bir güce sahiptir. İnsanlar arasındaki ilişkilerde alçak gönüllülük insanların birbirine saygı duymasını, vefa duygularının gelişmesini ve karşılıklı anlayışın artmasını sağlar. Alçak gönüllülük insanlar arasındaki ilişkileri daha sağlıklı bir hale getirerek, insanlar arasında olumlu bir iletişim ortamı oluşturur.

Alçak Gönüllülükle İlgili Farklı Yaklaşımlar

Alçak gönüllülük konusunda farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bir kısım insanlar alçak gönüllülüğün bir gösteriş ve zorbalık arasındaki bir denge olduğunu öne sürmekte ve alçak gönüllülük ile çoğu zaman kendisini çok fazla feda etmek gerektiğini belirtmektedir. Diğer insanlar ise alçak gönüllülüğün insanların birbirlerine saygı ve sevgi duymalarının temelini oluşturduğunu ve bunun insanlar arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkilediğini düşünmektedir.

Alçak Gönüllülüğün Önemi

Alçak gönüllülük insanlar arasındaki ilişkileri iyileştirerek, insanların birbirlerine daha fazla saygı duymalarını sağlar. Alçak gönüllülük, insanların birbirlerine karşı daha anlayışlı ve sevgi dolu olmalarını sağlar. Alçak gönüllülük, insanların birbiriyle karşılıklı olumlu iletişim kurmalarına ve daha sağlıklı ilişkiler geliştirmelerine yardımcı olur. Alçak gönüllülük, insanların arasındaki olumsuzlukları yok etmeye, çatışmaları önlemeye ve insanların birbirlerine daha fazla saygı göstermelerini sağlamaya yardımcı olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)