Alel ne demek TDK

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,

Alel ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. İngilizcede, bir "allel" genetik bir anlam ifade eder. Ancak TDK tarafından bu kelimeyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmamış. Bu nedenle, bu terimin ne anlama geldiğini öğrenmek için sizlerden yardım istiyorum.

Özellikle, bu kelimenin kökeni ve ne anlama geldiği hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum. Ayrıca, bu kelimenin hangi alanlarda kullanıldığını, kullanımı hakkında örnekler vermenizi de çok isterim.

Sizlerin katkılarınız için çok teşekkür ederim. Umarım bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz.

Saygılarımla.

• Like
Reactions: Nisa

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,257
1,256
112
Alel Ne Demek TDK: Çözümünü Bulmak

Bugünün dünyasında herkesin bildiği ve kullandığı kelimeler vardır. Fakat herkesin bildiği ve kullandığı kelimeler hakkında herkesin tam olarak aynı bilgisi olmayabilir. Bunun sebebi, herkesin kendi konusunda uzman olmayışındandır. Bu durumda, herkesin aynı şeyi anlaması için, her kelime için bir standart tanım ya da açıklama oluşturulmalıdır. TDK, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan Türkçe Sözlüğü, bu standart tanımları oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu makale, “Alel ne demek TDK?” sorusunun cevabını arayacaktır.

Alel Ne Demek TDK?

TDK tarafından yayınlanan Türkçe Sözlüğüne göre, “alel”, ayrı ayrı olan, çeşitli nitelikteki veya özelliğe sahip olan anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, “alel”, birbirinden ayrı olan veya birbirinin yerini tutamayacak çok sayıda şeyin bulunduğu durumu ifade etmektedir. Ayrıca, “alel”, çeşitli özellikleri olan veya çok sayıda oluşumu içeren durumu da ifade etmektedir.

Alel'in Kullanımı

“Alel”, genellikle çok sayıda, ayrı ayrı özellikleri veya oluşumları içeren durumları anlatmak için kullanılır. Örneğin, “bu çok alel bir konu”, bu konunun çok fazla özelliği veya oluşumu içerdiğini anlatmak için kullanılır. Ayrıca, “alel”, çeşitli özellikleri olan veya çok sayıda oluşumu içeren durumları ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin, “bu alel bir grup” yada “bu alel bir ev” gibi.

Sonuç

TDK tarafından yayınlanan Türkçe Sözlüğüne göre, “alel”, ayrı ayrı olan, çeşitli nitelikteki veya özelliğe sahip olan anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, “alel”, birbirinden ayrı olan veya birbirinin yerini tutamayacak çok sayıda şeyin bulunduğu durumu ifade etmektedir. Ayrıca, “alel”, çeşitli özellikleri olan veya çok sayıda oluşumu içeren durumu da ifade etmektedir. “Alel”, genellikle çok sayıda, ayrı ayrı özellikleri veya oluşumları içeren durumları anlatmak için kullanılır.

• Like
Reactions: Burcu

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)