Alemsin ne demek TDK

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Alemsin ne demek TDK hakkında bilgi almak için bu forumu aramaya başladım. Bir kelimeyi anlamak için TDK'ya gittim, ancak aradığım kelimeyi bulamadım. Alemsin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım alabileceğim birileri var mı?

TDK'da bulamadığım bu kelimeyle ilgili ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Birkaç arkadaşıma sordum ama onlar da cevap veremediler. Bu konuda yardım alabileceğim birileri var mı? Bilgili arkadaşların desteğini bekliyorum.

Bir çok arama yaptım ama net bir cevap bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek birileri varsa sevinirim. Lütfen yardımınızı esirgemeyin.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,269
1,256
112
Alemsin Ne Demek TDK?

Alemsin, Türk Dil Kurumu tarafından sözlükte tanımlanan türkçe bir kelimedir ve çoğu zaman duyguları ifade etmek için kullanılır. Alemsin kelimesi çoğu zaman “özlem duymak” anlamıyla kullanılır. Kelime aslında "özlem" anlamına gelir, ancak çoğu zaman "özlem duymak" anlamıyla kullanılır.

Alemsinin Etimolojisi ve Kökeni

Alemsin, Orta Türkçe kökenli bir kelimedir. Kelimenin kökeni, 8. yüzyıldan beri Türkçe sözlüklerde kayıtlıdır. Özellikle Divanü Lügat-it-Türk adlı eserde alemsin kelimesi olarak kayıtlıdır. Divanü Lügat-it-Türk’e göre alemsin kelimesi, “özlem duymak” anlamında kullanılır.

Alemsinin Anlamları ve Kullanımı

Alemsin, belirli bir duyguyu ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Genel olarak, alemsin kelimesi “özlem duymak” anlamına gelir. Ancak bu kelime, sadece özlem duymak anlamına gelmez; çoğu zaman ayrıca “özlem, hasret” anlamında da kullanılır. Bazı durumlarda alemsin kelimesi, “özlemin çok büyük olması” anlamında da kullanılır.

Alemsin kelimesi, çoğunlukla belli bir bağlamda kullanılır. Örneğin, bir arkadaşınızın uzakta olduğunu düşünerek, “Özlem duyuyorum” cümlesini kurabilirsiniz. Bu cümlede “özlem duymak” anlamına gelen alemsin kelimesi kullanılır.

Sonuç

Alemsin kelimesi, Türkçe sözlüklerde 8. yüzyıldan beri kayıtlı olan bir kelimedir. Kelimenin anlamı “özlem duymak”, “özlem” ve “hasret” anlamına gelir. Kelime, belli bir bağlamda kullanılarak, özlem duymak ve hasret duymak anlamlarını çoğu zaman ifade etmek için kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)