Alındı ne demek TDK

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba,

Alındı ne demek TDK sorusu hakkında biraz yardıma ihtiyacım var. Ben TDK'nın Türk Dil Kurumu olduğunu biliyorum, ama TDK'nın alındı ne demek olduğunu anlayamıyorum. İngilizce cümlelerde, alındı kelimesinin ne anlama geldiğini anlamak için bu konuda yardım istiyorum.

Bilgimin sınırlı olması nedeniyle bu konuda yardım almak istiyorum. İngilizcede alındı ne demek sorusu ile ilgili olarak TDK'nın ne anlama geldiği hakkında yardım almak istiyorum. Bana yardımcı olur musunuz? İngilizcede alındı ne demek? TDK ile ne anlama geldiği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yardımlarınızdan çok memnun olacağım.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,932
1,159
112
Alındı Ne Demek TDK?

Alındı kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan, bir işin veya işlemlerin başarıyla tamamlanması anlamına gelen bir sözcük olarak kullanılmaktadır. Bu sözcük, her zaman bir başarı ifadesi olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bir ödevi başarıyla tamamladığınızda, öğretmeniniz size “alındı” diyecektir.

Alındı Ne Anlama Gelir?

Alındı, bir işin veya işlemlerin başarıyla tamamlanması anlamına gelir. Bu sözcük, özellikle eğitim alanındaki bir işin veya görevin başarıyla tamamlanması sonucunda kullanılır. Örneğin, bir ödevin başarıyla tamamlanması durumunda öğretmeniniz size “alındı” diyecektir.

Alındı Sözcüğünün Diğer Anlamları Nelerdir?

Alındı sözcüğünün diğer anlamları arasında, bir davetiyenin, bir çağrının veya bir isteğin kabul edilmesi, bir ödemenin alınması veya bir görevin kabul edilmesi gibi durumlar da bulunmaktadır. Alındı sözcüğü, bir başarı ifadesi olarak kullanıldığı gibi, kabul edilmiş bir istek veya çağrının anlatılması için de kullanılabilir.

Alındı Sözcüğünün Kökeni ve Geçmişi

Alındı sözcüğünün kökeni, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) Çağatayca kökenli bir sözcük olan “alıt” sözcüğünden gelmektedir. Alıt, “alınmış” anlamına gelen Türkçe bir sözcük olarak, kabul edilmiş bir istek veya çağrının anlatılması için kullanılmıştır. Kısaca, alındı sözcüğü, “alınmış” anlamına gelen Çağatayca kökenli bir sözcük olarak kabul edilmiş bir istek veya çağrının anlatılması için kullanılmıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)