Alıngan ne demek TDK

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba,

Bu forumda yeni üye olarak Alıngan kelimesinin TDK anlamını öğrenmeyi istiyorum. TDK anlamını araştırmama rağmen, aradığım net bir cevabı bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Alıngan kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanan, bir kişinin durumunu ya da duygularını ifade eden bir kelimedir. Çoğunlukla, “huzursuz, sıkıntılı, tedirgin, üzgün” gibi anlamlara gelir. Alınganlık, kişinin durumunu çevresiyle paylaşmak istememesi ya da dilenciye benzeyen bir sıkıntıya sahip olması gibi duygulara karşılık gelir.

TDK tarafından verilen alıngan kelimesinin açıklamasını öğrenmek istiyorum. Birçok durumda alınganlığın ne anlama geldiğini biliyorum ama TDK tarafından verilen cümleyi öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

Çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,398
1,315
112
Alıngan Ne Demek TDK?

Alıngan, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcüktür. Alıngan, TDK'ya göre, "düşünce ve duygularını kolayca değiştirme yeteneği olan, duyarsız ve hareketli" anlamına gelmektedir.

Alıngan sözcüğü Türkçe'de çok eski zamanlardan beri kullanılmıştır. Fakat, TDK tarafından kavramsal olarak tanımlanması sadece 20. Yüzyıl ile beraber olmuştur. Sözcük, özellikle psikoloji alanında kullanılmaktadır.

Alıngan Ne Özellikler Taşır?

Alıngan kişi, kendisine verilen görevleri yerine getirmek için çok fazla zaman kaybetmez. Duyarlılıklarının farkındadır ve hareketli bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca, alıngan kişi karşısındaki kişinin duygularını ve düşüncelerini dikkate alarak, çok kolayca kendisini adapte etme yeteneğine sahiptir.

Alıngan kişi, çok fazla düşünmeden karar vermeyi tercih eder. Pratik çözümler üretmeye çok yatkındır ve bunları çok kısa sürede uygulamaya başlayabilir.

Alıngan Kişi Olmak Ne Anlama Gelir?

Alıngan kişi olmak, duyarlılık ve hareketlilik gibi özellikleri taşımak demektir. Bu kişiler, kendilerini kolayca adapte etme yeteneğine sahiptir ve çok fazla düşünmeden karar vermeyi tercih ederler. Ayrıca, verilen görevleri yerine getirmek için çok fazla zaman kaybetmezler.

Alıngan kişi olmak, oldukça faydalı bir özellik olarak görülebilir. Bu kişiler, karşılarındaki kişinin duygularını ve düşüncelerini dikkate alarak, çok kolayca adapte olabilir ve anında çözümler bulabilir. Bu sayede, çok daha verimli bir biçimde çalışma imkanı sağlamış olurlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)