Alıntı yapmak ne demektir

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Merhaba,

Alıntı yapmak ne demektir? sorusuna cevap arıyorum. İnternette araştırdım ama net bir cevap bulamadım. İşte bu sebeple sizin deneyimlerinizi öğrenebilmek için bu konu hakkında yardım istiyorum.

Alıntı yapmak, özet olarak, başka bir kaynaktan alıntılanmış bir söylemi kopyalayarak diğerlerine aktarmanın bir yoludur. Alıntı yapmak, başka bir kaynağın sözlerini veya fikirlerini kullanmak, ancak kullanılan kaynağın temelini belirtmek ve alıntılanan açıkça tanımlamak anlamına gelir.

Alıntı yapmak, kendi fikirlerinizi vurgulamak, desteklemek veya çürütmek için özellikle önemlidir. Alıntı yapmak, araştırma veya yazma çalışmalarınızda daha fazla kanıt sunmanıza yardımcı olabilir.

Alıntılar, başka bir kaynaktan aynen kopyalanan cümleler olabilir veya parçalar halinde yeniden yazılabilir. Alıntı yaparken, kaynağınıza dürüstçe ve açıkça atıfta bulunmanız gerekir.

Bu konuda doğru bilgileri öğrenmek için çevremdeki arkadaşlarıma danışmıştım. Ancak, konu hakkında kesinlikle emin olmak için konuya daha derinlemesine inmek istiyorum. Bu nedenle, alıntı yapmak ne demektir? sorusuna cevap arıyorum. Lütfen, alıntı yapmanın ne anlama geldiğini ve konu hakkında öğreneceklerim her şeyi anlatın.

Teşekkürler.

• Like
Reactions: Muazzez and Handan

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,924
1,159
112
Alıntı Yapmanın Ne Anlama Geldiği

Alıntı yapmak, bir kaynaktan yayınlanmış olan metinleri veya fikirleri başka bir yazar tarafından yazılan bir metin içerisinde kullanarak onun fikrini veya kelimelerini kullanmak anlamına gelir. Alıntı yapmak, kaynak belirtmeyi de içerir. Bir alıntı yaparken, alıntı metni özgün kaynağın doğru şekilde belirtilmesi gerekir. Alıntı yaparken, özgün metin kopyalanmaz, değiştirilmez veya çalınmaz. Alıntı yapmanın başka yararları da vardır. İleriye dönük bir referans oluşturur ve okuyucuya özgün kaynağın tamamen ne olduğunu ve nerede bulunacağını gösterir.

Alıntı Yapmanın Önemi

Alıntı yapmak önemlidir, çünkü kopyalama veya sahte fikirleri kullanmak çoğu zaman doğru değildir ve yazarın kendi fikirlerini ifade etmesi gerekir. Alıntı yapmak, başka bir yazarın düşüncelerinin değerini tanır ve alıntı yapan yazarın fikirlerini onun fikirlerini kullanarak destekler. Ayrıca, alıntı yapmak, özgün kaynağın kullanımının doğru şekilde yapıldığını gösterir ve alıntı yapan yazarın konu hakkında araştırma yaptığını ve özgün kaynağını kullanmak için çaba gösterdiğini gösterir.

Alıntı Yapmanın Kuralları

Alıntı yapmak için bazı kurallar vardır. Öncelikle, alıntı yapmak, kaynak belirtmeyi de içerir. Alıntı yaparken, özgün metin kopyalanmaz, değiştirilmez veya çalınmaz. Alıntı yapan yazar, kaynağın kimin tarafından yazıldığını, ne zaman yazıldığını ve kaynağın nerede bulunacağını belirtmelidir. Kaynak belirtme, alıntı yapan yazarın fikirlerinin kendisine ait olduğunu gösterir. Ayrıca, alıntı yapan yazar, alıntı metninin özgün kaynağının nerede bulunduğunu ve hangi tür kaynak olduğunu belirtmelidir. Alıntı yapan yazarın, alıntı metninin içeriğinin doğru olduğundan emin olması gerekir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)