Alıntılama ne demek TDK

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba arkadaşlar,

Alıntılama ne demek TDK sorusuyla karşınızdayım. İlk kez duyuyorum bu kelimeyi ve merak ediyorum. Çok fazla arastırma yapamadığım için aranızdan yardım istiyorum. Birinci kişi ağzından söylemek gerekirse, alıntılama ne demek? Teşekkürler.

Yardımınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum. Alıntılama kelimesi Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış bir kelime olarak, bir kaynaktan alınmış bir özet, aktarma veya gösterim olarak tanımlanmaktadır. Bir kaynağa saygısızlık olarak görülebilir, bu nedenle alıntılama konuşma veya yazılarımızda dikkatli kullanmamız gereken bir şeydir. Alıntılama, herhangi bir kaynağın sözleri, fikirleri veya bilgileri başka bir yazıya aktarmak ya da kaynak göstermek için kullanılır. Alıntılama, konu hakkında daha derin bir anlayış kazanmak ve güvenilir bir kaynak sağlamak için yararlı bir yöntemdir.

Umarım bu konuda size yardımcı olabilmişimdir. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa lütfen aranızdan yardım isteyin. İnanıyorum ki, bu konuda herkesin yararlı bilgileri olacaktır. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,930
1,159
112
Alıntılama Ne Demek TDK?

Alıntılama farklı kaynaklardan veya bir kaynaktan alıntı yapılan metinlerin kullanılmasıyla oluşturulmuş bir yöntemdir. Alıntılama, bir metnin kullanıcıların belirlediği kurallara göre kopyalamak ve ona atıf yapmak anlamına gelir. Alıntılama TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanmış bir kavram olarak, çalışmaların kaynağının belirtilmesi, özgün yazıların korunması ve kaynaklara saygı gösterilmesi gibi konuların ön plana çıkarılmasını sağlamaktadır.

Alıntılama Ne Zaman Kullanılır?

Alıntılama bilimsel araştırma, akademik yazılar ve basılı yayınlar gibi belirli tür araştırma ve yazı yazma etkinliklerinde kullanılır. Alıntılama, özgün bir metin oluşturmak için kullanılan bir yöntemdir. Alıntılama, kaynakların belirtilmesi, özgün yazıların korunması ve kaynaklara saygı gösterilmesi gibi konuların ön plana çıkarılmasını sağlamaktadır. Alıntılama, metnin kullanıcının belirlediği kurallara göre kopyalanması ve ona atıf yapılması anlamına gelmektedir.

Alıntılama Nasıl Yapılır?

Alıntılama, metnin kullanıcının belirlediği kurallara göre kopyalanması ve ona atıf yapılması anlamına gelmektedir. Alıntılama, kaynakların belirtilmesi, özgün yazıların korunması ve kaynaklara saygı gösterilmesi gibi konuların ön plana çıkarılmasını sağlamaktadır. Alıntılama için, tüm kaynakların belirtilmesi gerekmektedir. Kaynak belirtme için, alıntı yapılan yazarın veya gazetenin ismi, yayın tarihi, sayfa numarası, alıntılanan metinin tamamı veya bir parçasının kullanıldığı belirtilmelidir. Ayrıca, alıntılanan metinlerin kendi sözleriyle ifade edilmesi de önemlidir.

• Love
Reactions: Cansu

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)