Alışılagelen ne demek TDK

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Ben yeni bir TDK sözlük kullanıcısı olarak, alışılagelen kelimesinin ne anlama geldiğini merak ediyorum. Bir sözlükte ya da başka bir kaynakta bu kelimenin ne anlama geldiğini araştırdım ama sonuçların yeterince net olmadığını ve daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumu fark ettim.

Alışılagelen kelimenin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Çevremdeki arkadaşlarımdan veya diğer kaynaklardan bu kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmiş olsam da, TDK sözlük üzerinden konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Bu konuda bilgi sahibi olanların lütfen yardımına ihtiyacım var. TDK tarafından alışılagelen kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için ne gibi kaynakların kullanılabileceğini veya konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne gibi stratejilerin uygulanabileceğini öğrenebilir miyim?

Bilgi sahibi olan herkese çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Alışılagelen Ne Demek TDK?

Alışılagelen (Türk Dil Kurumu'nun kısaltması olan TDK tarafından kullanılan) bir terim olup, genellikle kullanıcılar tarafından kullanılan ve anlaşılır bir şekilde kullanılan anlamları olan kelimeler için kullanılır. Bir kelimenin alışılagelen anlamı, o kelimenin günlük konuşma ve yazı dilinde kullanımına dayalı olarak, TDK tarafından o kelimenin başka bir anlamının kullanılmasını önlemek için kullanılan anlamıdır.

Alışılagelen Anlam Ne Demektir?

Alışılagelen anlam, TDK tarafından bir sözcüğün en yaygın ve anlaşılır anlamının tespit edilmesi ve bunun kullanıcılar tarafından her zaman anlaşılır bir biçimde kullanılmasının sağlanması amacıyla kullanılan bir terimdir. Türk Dil Kurumu, kelimelerin alışılagelen anlamlarını belirler ve sonra bu kelimelerin alışılagelen anlamlarının kullanıcılar tarafından anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlar.

Alışılagelen Anlamın Önemi Nedir?

Alışılagelen anlamın önemi, Türkçenin etkin ve anlaşılır bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır. Türkçenin düzgün ve anlaşılır kullanımı, ülke çapında konuşulan dillerin özgünlüğünü korumak ve geliştirmek için çok önemlidir. Alışılagelen anlamlar, bu amaçla hizmet eden araçlardan biridir ve bu nedenle Türkçenin etkin bir biçimde kullanılmasını sağlamak için çok önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)