Allanmak ne demek TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba arkadaşlar,

Allanmak ne demek TDK sorusuna cevap arıyorum. İşte benim çok merak ettiğim bu soruya cevap bulamadım. Bilgi ve tecrübeleri olanlar, lütfen bana bu konuda yardımcı olun.

Allanmak, 'özellikle bir anı yaşamak veya bir şeyi çok güzel bulmak' anlamına gelen bir kelimedir. TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından kabul edilen anlamı, 'coşkuyla, neşeyle karşılamak, heyecanla karşılamak'. İngilizce'deki karşılığı ise 'to cheer' ya da 'to delight' olarak tanımlanır.

'Allanmak' sözcüğünün sözdizimsel kullanımının iki temel şekli vardır: 'allanmak' fiili ve 'allanma' isminin tamlaması. 'Allanmak' fiili, durum olarak kullanıldığında 'coşkuyla karşılanıyor' ya da 'heyecanla karşılanıyor' anlamına gelir. 'Allanma' isminin tamlaması ise 'coşku' ya da 'heyecan' anlamına gelir.

Bana yardımcı olabilir misiniz? Bu sorunun cevabı nedir? Lütfen, bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Allanmak Ne Demek TDK Hakkında?

Allanmak, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan, "düzenli olarak, belirli bir zaman aralığında, bir araya gelmek, toplanmak" anlamını taşıyan bir fiildir. Bir araya gelen insanların, belirli bir maksadın ya da amacın gerçekleşmesi için ortak çalışmalar yürütmesi, toplantılar yapması ve kararlar alması durumunda allanmak kavramı kullanılır.

Allanmanın Farklı Anlamları Nelerdir?

Allanmak kelimesi, doğal olarak, çalışan insanların bir araya gelmesi olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu kelime, TDK tarafından tanımlanan, daha genel anlamı ile "düzenli olarak, belirli bir zaman aralığında, bir araya gelmek, toplanmak" olarak da kullanılmaktadır. Bu anlamda, allanmak kelimesi, siyasi, toplumsal veya kişisel konularda da kullanılmaktadır.

Allanmanın Önemi Nedir?

Allanma, insanların ortak amaçları gerçekleştirmek için bir araya gelmesi ve ortak çalışma yürütmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, allanma önemli bir yönetim aracı olarak kabul edilmektedir.

Bir araya gelen insanların, fikirlerini ifade ettiği ve kararlar alabildiği allanma ortamından kaynaklanan kararlar, önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca, toplantılar, insanların bir araya gelerek bir şeyler öğrenmesi ve yeni fikirler edinmesi açısından da önemlidir. Bu nedenle, allanmanın önemi büyüktür.

Allanma Sürecinin Nasıl Yürütülmesi Gerektiği?

Allanma süreci, katılanlar tarafından dikkatlice planlanmalı ve yürütülmelidir. Öncelikle, allanma için bir hedef belirlenmeli ve toplantının nasıl yürütüleceği konusunda bir plan oluşturulmalıdır.

Bu plana göre, allanmaya katılanların konuşma ve karar alma süreleri belirlenmeli, herkesin görüşleri dinlenmeli ve katılımcıların karşılaştıkları problemler üzerinde konuşulmalıdır. Son olarak, kararların uygulanması ve hedeflerin gerçekleşmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Allanmak, TDK, Toplantı, Karar, Planlama.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)