Almaç ne demek TDK

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Ben yeni bir TDK (Türk Dil Kurumu) terimi olan 'almaç' hakkında yardım için bu forumu kullanmaya çalışıyorum. Bir arkadaşım, 'Almaç ne demek TDK?' sorusunu sordu ve bunu anlamaya çalışıyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan herkese çok teşekkür ederim.

TDK tarifinde almaç, "Üstüne, üzerine, üzerinde, üstünde kullanılan bir sözcük" olarak tanımlanıyor. Birçok deyişte almaç, bir işi yerine getirmek, bir şeyi tamamlamak veya bir hareketi tamamlamak için kullanılıyor. Örneğin, "Ayşe hızlıca yemek yaptı, almaç güzel bir tabak yaptı" gibi.

Almaç terimi, edebiyat, hikaye ve şiirlerde de kullanılıyor. Örneğin, "Güneşi almaç ışık saçar" gibi. Bu terim, tarihsel olayların sonuçlarının anlatımında da kullanılmıştır. Örneğin, "Savaşı almaç, zafer elde edildi" gibi.

TDK tarifinde almaç, ayrıca "Konuşmada, bir konuya geçiş yapmak için kullanılan bir sözcük" olarak da tanımlanıyor. Bu kullanım özellikle atasözlerinde gözleniyor. Örneğin, "Gözünü büyüttü, almaç açıldı" gibi.

Almaç hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Bunun için herkesten yardım almaya çalışıyorum. Bana almaç hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Almaç Ne Demek?

Almaç, Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde, "konuşmalarda, yazılarda genellikle çok kısa sürede ve çoğu kez anlaşılması zor bir şekilde söylenen veya yazılan söz, cümle, sözün kısaltılmış biçimi" olarak tanımlanmıştır. Almaçlar, konuşma veya yazının akışını etkilemeden kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir.

Almaçlar Ne Zaman Kullanılır?

Almaçlar, konuşma veya yazının akışını etkilemeden kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir. Konuşmaların veya yazıların üzerinde çok fazla durulmamasını sağlamak için kullanılır. Ayrıca, konuşma veya yazının konusu hakkında çok kısa bir şekilde açıklama sağlamak için de kullanılır. Almaçlar, konuşma veya yazının akışını etkilemeden kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir.

Almaçlar Nasıl Kullanılır?

Almaçlar, konuşma veya yazının akışını etkilememek için kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir. Bu ifadeler, konuşmacının konu hakkında çok kısa bir şekilde açıklama yapmasını sağlamak için kullanılır. Almaçlar, konuşmacının konu hakkında açıklık getirmesi gereken yerlerde kullanılır.

Almaçların Özellikleri Nelerdir?

Almaçlar, genellikle konuşmanın veya yazının akışını etkilemeden kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir. Almaçlar, konuşmacının konu hakkında çok kısa bir şekilde açıklama yapmasını sağlamak için kullanılır. Ayrıca, almaçlar, konuşmanın veya yazının akışını bozmadan konuşmacının konu hakkında açıklık getirmesi gereken yerlerde kullanılır. Almaçlar, konuşmanın veya yazının akışını etkilemeden kısa, öz ve çarpıcı ifadelerdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)