Almanya Fransa Savaşı ne kadar sürdü

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba. Almanya Fransa Savaşı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Savaşın ne kadar sürdüğünü ve ne zaman başladığını öğrenmek istiyorum.

Araştırmalarıma göre Almanya Fransa Savaşı 1870 yılında başlamış ve 1871 yılında bitmiş. Savaş 1 yıl sürdü. Savaşın nedeni olarak, Prusya Kralı I. Wilhelm'in Fransa İmparatoru Napolyon III'e karşı alanında başarı kazanmak istemesi gösteriliyor. Prusyalılar, Fransa'yı savaşa sokarak, Alsace-Lorraine bölgesinin kontrolünü ele geçirmek istediler.

Savaşın başlamasının ardından, Alman birlikleri Fransızların üstünlüğünü bozmak için çok sayıda saldırı düzenledi ve 1870 yazında Sedan'da Prusya liderliğindeki Alman Ordusu, Fransızları yenmişti. 1871 yılında, Almanya tarafı Prusya'nın başkenti Berlin'de Fransızları yenmedi ve savaş sona erdi.

Bu bilgilerden yola çıkarak, Almanya Fransa Savaşı ne kadar sürdü? sorusuna cevap olarak Almanya Fransa Savaşı, 1870 yılında başlayıp 1871 yılında sona erdi ve 1 yıllık süreçte devam etti.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Forum üyelerinin bu konudaki deneyimlerinden ve görüşlerinden faydalanmak istiyorum. Başarılı bir şekilde bu konu hakkında öğrenmeye çalışıyorum. Lütfen bu konuda yardım etmekten çekinmeyin.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Almanya Fransa Savaşı ne kadar sürdü?

Almanya Fransa Savaşı, 1870 ve 1871 arasında yaşanan savaştır. Bu savaş, Almanya ve Fransa arasındaki gerginliklerin sonuçlanmasına yol açmıştır. Fransa'nın Almanya'ya karşı saldırısıyla başlayan savaş, Prusya tarafından liderlik edilen Almanya tarafının Fransa'yı zafere ulaştıracak şekilde yenilmesiyle bitmiştir. Bu savaş, Almanya'nın Prusya ile birleşmesi ve Alman İmparatorluğu'nun oluşmasına yol açmıştır.

Almanya Fransa Savaşı, 19 Eylül 1870'de başlamıştır. Savaş alanları çoğunlukla Fransa'da olmuştur ve burada Prusyalı askerler tarafından çok sayıda saldırı gerçekleştirilmiştir. Savaş, 18 Kasım 1870 tarihinde Prusya tarafının Paris'e saldırmasıyla devam etmiştir. Savaş, 28 Nisan 1871'de Prusya tarafının Fransa'yı yenmesiyle bitmiştir. Bu savaş, sadece yaklaşık 8 ay sürmüştür.

Almanya Fransa Savaşı'nın sonuçları çok önemli olmuştur. Prusya tarafının zaferi, Almanya'nın Prusya ile birleşmesi ve Alman İmparatorluğu'nun oluşmasına yol açmıştır. Savaş sonrası Fransa, İmparatorluk tarafından imparatorluk dışına çıkarılmış ve Almanya'nın doğusunda yeni toprakların oluşmasına neden olmuştur. Savaşın sonuçları, Almanya'nın 19. yüzyılda güçlenmesine ve Avrupa'nın güç dengelerini değiştirmesine yol açmıştır.

Anahtar Kelimeler: Almanya Fransa Savaşı, Prusya, Alman İmparatorluğu, Paris, Fransa, zafer.

• Love
Reactions: MaviDeniz77

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü