Almanya hemşirelik denklik nasıl alınır

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba,
Almanya'da hemşirelik denklik almak istiyorum ve bu konuda yardıma ihtiyacım var. Herhangi bir yetki belgesi veya sertifikaya sahip olup olmadığımı bilmiyorum. Almanya'da hemşirelik denklik almak için ne yapmam gerekiyor? Denklik alınması için ne tür belgelerin istenebileceğini ve denklik almak için hangi prosedürlerin izlenmesi gerektiğini bilmiyorum. Ayrıca, Almanya'da hemşirelik denklik almak için başvurmam gereken bir merkez olup olmadığını da bilmiyorum. Lütfen bana bu konuda yardım edin. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,892
1,256
112
Almanya Hemşirelik Denklik: Nasıl Alınır?

Almanya hemşirelik denklik alma süreci, hemşirelik eğitimini tamamlamış olan herkese açıktır. Denklik almak için, Almanya'daki Federal Hemşirelik Kurumu'nun isteklerini karşılamanız gerekir. Almanya hemşirelik denklik alma süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için, aşağıdaki konulardan faydalanın.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya hemşirelik denklik almak için, belirtilen belgeleri eksiksiz vermeniz gerekmektedir. Bunlar arasında; lisans, mezuniyet belgesi, hemşirelik çalışmalarının göstergesi, iletişim bilgileri ve Almanya'da ikameti gösterir belge vardır.

Denklik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Almanya Hemşirelik Denklik Uygulaması, Federal Hemşirelik Kurumu tarafından kontrol edilmektedir. Uygulama, e-posta, telefon veya posta yoluyla yapılabilir. Uygulama formu, Federal Hemşirelik Kurumu'nun internet sitesinden indirilebilir. Uygulama formunda, ad, soyad, iletişim bilgileri, mezuniyet belgesi ve lisansın kopyalarının eklenmesi gerekmektedir.

Denklik İçin Ne Kadar Süre Gerekir?

Almanya Hemşirelik Denklik için ortalama olarak 3 ay süre gerekmektedir. Bu süre, başvurunun kabul edilmesinin ardından, denklik çıkartılmasına kadar olan süredir. Denklik çıkartıldığı zaman, başvuru sahibine bir e-posta ile bildirilir.

Denklik Süresi Ne Kadardır?

Almanya Hemşirelik Denklik, başvuru sahibinin ikametgahının bulunduğu ülkeye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak, Almanya Hemşirelik Denklik 3 yıl süreyle geçerlidir. Denklik süresi bitiminde, denklik tekrar alınabilir.

Önemli Notlar

Almanya Hemşirelik Denklik için, adayın başvuru formunda belirtilen belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Ayrıca, denklik almak için aşağıdaki belgelerin de eksiksiz olması gerekmektedir: ülkedeki ikametgah belgesi, uyruk belgesi, pasaport, sağlık sigortası belgesi, çalışma izin belgesi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)