Almanyada nelere vergi veriliyor

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba herkese! Almanyada nelere vergi veriliyor? sorusunu sormak istiyorum. Bir Alman vatandaşı olarak, özellikle kalan yıllık gelir veya kazanç üzerinden vergilendirme hakkında bilgi edinmek istiyorum. Ayrıca, diğer ülkelerle karşılaştırma yaparak, Almanya'daki vergi oranlarının ne kadar yüksek veya düşük olduğunu da merak ediyorum. Lütfen, bilgili kişiler olarak, Almanyada nelere vergi veriliyor? konusunda yardımcı olabilir misiniz? Herhangi bir kaynak, referans veya örnek paylaşarak, soruma cevap verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,439
1,159
112
Almanya'da Vergi Verilen Şeyler

Almanya'da vergi vermeyen bir çok kişi ve kuruluş vardır. Ancak, Alman hükümeti, çok sayıda vergi koymuştur. Almanya'da vergi verilen şeyler arasında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, araba vergisi ve çevre vergisi bulunmaktadır.

Gelir Vergisi

Almanya'da gelir vergisi her yıl ödenecek olan bir vergidir. Gelir vergisi, herhangi bir şahısın veya şirketin gelirlerinden alınır. Gelir vergisi, kişinin veya şirketin elde ettiği geliri çeşitli tarifeler çerçevesinde belirler.

Kurumlar Vergisi

Kurumlar vergisi, Almanya'da faaliyet gösteren şirketler tarafından ödenen bir vergidir. Kurumlar vergisi, şirketin kuruluşunu gerçekleştirdiği ülkeye mensup olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir.

Araba Vergisi

Almanya'da araba sahipleri araba vergisi ödemek zorundadır. Araba vergisi, arabanın motor hacmine, modeline ve üretim yılına bağlı olarak değişmektedir. Araba vergileri, arabanın sahibinin mülk vergisinden düşülür.

Çevre Vergisi

Çevre vergisi, Almanya'da çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevrenin korunması amacıyla konulmuştur. Çevre vergisi, enerji tüketen ve çevreye zarar veren kurum ve şahıslara uygulanmaktadır. Bu vergi, atık su ve hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Almanya'da vergi verilen ürünler arasında gelir vergisi, kurumlar vergisi, araba vergisi ve çevre vergisi bulunmaktadır. Almanya'daki vergiler, ülkedeki çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla konulmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)