Almanyada üniversite okumak için kaç puan almak gerekir

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba, Almanyada üniversite okumak için kaç puan almak gerektiğini öğrenmek istiyorum. Çok çalışmış ve çok puan almış olmak istiyorum ancak bu konuda yardım ihtiyacım var. Almanya'da üniversite okumak için ne kadar puan almak gerektiğini biliyor musunuz? Almanya'daki üniversite sistemi hakkında bilgi sahibi olan ve bana yardımcı olmak isteyen herhangi birinin konu hakkında herhangi bir bilgi vermesini çok şey ifade eder. Ayrıca, üniversite sınavı için çalışma programlarını ve yol haritasını nasıl oluşturabileceğimi ve başarılı olmak için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bana yardım edin ve tecrübelerinizi benimle paylaşın. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,222
1,256
112
Almanyada Üniversite Okumak İçin Gerekli Puanlar

Almanya'da Üniversite Okumak isteyenler için, Almanya'da üniversite okumak için gerekli puanları bilmek önemlidir. Bu makalede, Almanya'da üniversite okumak için gerekli puanların ne olduğu hakkında bilgi verilecektir.

Almanya'da Üniversite okumak için en az alınması gereken puan, Almanya'da yürürlükte olan Numerus Clausus (NC) sistemine göre belirlenmektedir. NC, Almanya'daki üniversitelere giriş için gerekli olan minimum puanı belirler. Bu NC sistemi, her üniversite tarafından kendi için yürürlüğe konmuştur ve her üniversite kendi NC sistemini kendisi belirler.

Örneğin, Almanya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Humboldt Üniversitesi tarafından uygulanan NC sisteminin 2020 itibariyle geçerli olan ortalama puanı yüksek lisans için 4.3 ve lisans için ise 2.8'dir.

Ayrıca, Almanya'da üniversite okumak isteyenlerin, Almanya'da üniversite okumak için gerekli olan diğer şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar arasında Almanya'da tercih edilen bir lise diplomasına sahip olmak, Almanca ve İngilizce dil becerileri ile Almanya'da üniversiteye başvurdukları bölümle ilgili gerekli olan akademik dersleri almış olmaları gibi şartlar yer almaktadır.

Almanya'da üniversite okumayı planlayan kişilerin, üniversiteye başvurdukları bölümlerin NC sistemi gereksinimlerini takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, Almanya'da üniversite okumak isteyenlerin diğer gerekli şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Almanya'da üniversite okumak isteyenlerin, üniversiteye başvurmadan önce bu konuda araştırma yapmaları ve gerekli puanları almaları önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)