Alzheimer Hastalarında Duygu Durum Bozuklukları

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,

Alzheimer hastalarında duygu durum bozuklukları hakkında bilgi arıyorum. Yakın bir akrabamın Alzheimer hastası olduğunu öğrendim ve üzüntüyle duygulandım. Biliyorum ki bu hastalık çeşitli problemler ve sıkıntıları beraberinde getiriyor, ama duygu durum bozuklukları hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursam o kadar iyi olacak. Akrabama yardım etmek ve onun hastalığını en iyi şekilde yönetmek için, bu konu hakkında en azından temel bilgilere sahip olmak istiyorum.

Bunun için sizlerden yardım istiyorum, lütfen bana Alzheimer hastalarının duygu durum bozuklukları hakkında neler yaşadıkları, bu bozuklukların semptomları ve tedavileri hakkında bilgi verin.

Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Alzheimer Hastalarında Duygu Durum Bozuklukları

Alzheimer hastalarında duygu durum bozuklukları, Alzheimer hastalığından muzdarip bireylerde görülen en yaygın semptomlardan biridir. Duygu durum bozukluğu, hafızada azalma, konuşmada bozulma ve dikkat sorunları gibi diğer semptomların ötesinde, bir kişinin ruh sağlığını uzun süre etkileyebilir. Duygu durum bozuklukları, klinik tanısının yanı sıra, birçok Alzheimer hastasının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

Duygu Durum Bozukluklarının Sınıflandırılması

Duygu durum bozuklukları, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik bozuklukların birçoğuna benzetilebilir. Ancak, bu tür bozuklukların Alzheimer hastalarında teşhisi ve tedavisi, çoğu zaman diğer hastalardan farklıdır. Duygu durum bozuklukları Alzheimer hastalarının özellikleri doğrultusunda sınıflandırılmıştır, bu sınıflandırma kapsamında, hastalarda çoğunlukla görülen duygu durum bozuklukları; depresyon, anksiyete, öfke, yalnızlık, çaresizlik, kaygı, korku, huzursuzluk, çökkünlük, endişe, öfke, intihar düşünceleri ve uykusuzluk olarak sınıflandırılır.

Duygu Durum Bozukluklarının Teşhisi

Duygu durum bozukluklarının teşhisi, klinik gözlem ve çoğu zaman hasta veya yakınları tarafından verilen geribildirimleri kullanarak kolayca yapılabilir. Klinisyenler, hastaların sözcükler, tavırlar ve davranışlarını inceleyerek, hastaların asıl duygularını anlamaya ve teşhise yardımcı olabilir. Ayrıca, hastaların sözcükler veya davranışlarının çoğu durumda, hastanın duygu durumuyla ilişkili olduğu gözlenir.

Duygu Durum Bozukluklarının Tedavisi

Alzheimer hastalarında duygu durum bozuklukları, doktorlar tarafından doğru ilaçlarla tedavi edilebilir. Uygun ilaçlar, hastaların klinik durumlarına göre belirlenmelidir. İlaçların etkisi, hastanın belirtilerinin süresine ve ciddiyetine göre değişebilir. Ayrıca, hastaların semptomlarının düzenli olarak değerlendirilmesi gerekir.

Alzheimer hastalarında duygu durum bozukluklarının tedavisinin yanı sıra, hastaların konuşma, bedensel etkinlikler ve günlük yaşam becerileri üzerinde çalışılmasının da önemi büyüktür. Hastaların yaşam kalitesini artırmak için, hastaların hafıza ve dikkat yeteneklerinin güçlendirilmesi, kendilerini ifade etme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, alışkanlıklarının kontrol edilmesi ve duygusal desteğin sağlanması gibi konularda çalışmalar yapılmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)