Alzheimer Hastalarında Hafıza Kaybı ve Unutkanlık

CennetBahcesi

Tanınmış Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,279
90
47
Merhaba,
Ben Alzheimer hastalığıyla mücadele eden bir yakınımın karşılaştığı hafıza kaybı ve unutkanlıkla ilgili olarak bilgi almak istiyorum. Yakınımın hafıza kaybı ve unutkanlığının Alzheimer hastalığının bir sonucu olduğunu biliyorum, bu konuda deneyim sahibi olan ya da bu konuyla ilgili konuşmak isteyen herkesin paylaşımlarını özellikle istiyorum.

Bununla birlikte, Alzheimer hastalarının hafıza kaybı ve unutkanlıkla başa çıkması için kullanabilecekleri pratik yöntemleri öğrenmek de istiyorum. Yakınımın hayatını kolaylaştıracak her türlü öneriye açık olduğumu burada belirtmek isterim.

Son olarak, yakınımın Alzheimer hastalığıyla nasıl baş etmesini öğrenmek ve hafıza kaybı ve unutkanlıkla nasıl baş edebileceğini öğrenmek için yardıma ihtiyacım var. Bu konuyla ilgili paylaşımlarınızı ve tavsiyelerinizi çok isterim. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Alzheimer Hastalığının Tanımı ve Genel Özellikleri

Alzheimer hastalığı, akıl sağlığının bozulmasına neden olan, nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalık; beyin hücrelerinin ölümüne, beyin dokusunun kaybına ve beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Alzheimer hastalığı en sık görülen ve en çok bilinen nörodejeneratif hastalıktır. Bu hastalık genellikle yaşlılarda görülür, ancak genetik faktörler, kalıtsal nedenler veya yaşam tarzı gibi faktörlerle daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Alzheimer Hastalığında Hafıza Kaybı ve Unutkanlık

Alzheimer hastalığının en belirgin semptomlarından biri olan hafıza kaybı, hastanın en önemli aktivitelerini yapamamasına ve düşüncelerini organize edememesine neden olur. Hafıza kaybının başlıca sebepleri; beyin hücrelerinin ölümü ya da hasar görmesi, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları, diyabet, epilepsi, çeşitli ilaçlar, nörolojik bozukluklar, kafa travmaları veya stroke gibi nedenler olabilir.

Hafıza kaybı, Alzheimer hastalığının en önemli semptomlarından biri olmakla birlikte, bu hastalığın diğer semptomları arasında; unutkanlık, anlamsız konuşma, yöneliş bozuklukları, depresyon, duygusallık, huzursuzluk ve etkisizlik yer alır. Unutkanlık, çoğu durumda, Alzheimer hastalarının çevresindeki kişilerin, kendilerine gösterdikleri yardım ve desteğe bağlıdır. Unutkanlığın en büyük sebebi, beyindeki belirli zararlı proteinlerin yapısındaki bozulmadır.

Hafıza Kaybının Tedavisi

Hafıza kaybının tedavisi, hastanın durumuna göre değişebilir. Bireyin durumu, yaşı ve özellikleri, hastalığın etkilerinin ölçülmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle, her hastaya, hastalığının özelliğine ve hastanın durumuna göre özel olarak uyarlanmış tedavi programları uygulanır.

Hafıza kaybı tedavisinde, hastanın yaşadığı problemleri tanımlamak ve çözmek amacıyla, farmakolojik veya non-farmakolojik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Farmakolojik tedavide, nöropsikolojik, nöro-psikotik ve nöro-psikiyatrik ilaçlar kullanılabilir. Non-farmakolojik tedaviler ise; derin düşünme, problem çözme, hafıza ve odaklanma güçlerini geliştirme, beceri eğitimi, algıyı ve zihinsel kapasitesini geliştirme gibi alanlarda uygulanır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)