Amade ne demek Osmanlıca

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba herkese! Ben yeni bir arayış içinde Osmanlıca kelime anlamları hakkında öğrenmek istiyorum. Amade kelimesinin Osmanlıca anlamını öğrenmek istiyorum. Özellikle bu kelimeyi Türkçe'den İngilizce'ye, İngilizce'den Osmanlıca'ya çevirirken karşılaştığım zorlukların üstesinden gelmek için konu hakkında desteğe ihtiyacım var. Konu hakkında yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Amade Ne Demek Osmanlıca?

Amade, Osmanlıca'da "sığınma, koruma, himaye" anlamına gelen bir kelimedir. Amade aynı zamanda korumaya almak, korunmak, himaye etmek, güvence altına almak, barışçıl bir şekilde çözmek, güvence altına almak, gözetim altına almak gibi anlamlar da taşır. Amade kelimesi ayrıca hassasiyet göstermek, özen göstermek, koruma altına almak, himaye altına almak gibi de anlamlar taşır.

Amade Kavramının Osmanlıca Kökeni ve Tarihçesi

Amade, Osmanlıca'da "sığınma, koruma, himaye" anlamına gelen bir kelimedir. Amade kelimesi, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulmasıyla birlikte Türkçe ve Arapça kökenli kelimelerden oluşan bir kavramdır. Amade kelimesi, Osmanlı döneminde birçok farklı anlamlar taşımıştır. Örneğin, Sultan Mehmed II'nin 1453 yılındaki İstanbul fethinden sonra, İstanbul'un fethiyle birlikte, İstanbul'da yaşayan tüm Müslüman ve gayrimüslimlerin korunması için Sultan Mehmed II'nin "Amade-i Muhtereme" dediği kanunlar yürürlüğe konulmuştur. İstanbul'un fethiyle birlikte, Sultan Mehmed II, İstanbul'da yaşayan herkese "Amade-i Muhtereme" kanunlarının dayatmasıyla, hepimizin korunmasını ve himayesini sağlamıştır.

Amade Kavramının Günümüzdeki Anlamı ve Kullanımı

Günümüzde, "Amade" kelimesi, çoğunlukla "koruma, himaye, sığınma, korunma, güvence altına alma, hassasiyet gösterme, özen gösterme" gibi anlamlar taşımaktadır. Amade kelimesinin günümüzde kullanımı, temel olarak, insanların korunması ve himayesi için özel önlemler almak, hassasiyet göstermek, özen göstermek gibi durumlarda kullanılmaktadır. Örneğin, bir köyde yaşayan insanların korunması ve himayesi için, köyün koruma altına alınması, güvence altına alınması gibi durumlarda, Amade kavramı kullanılabilir.

Amade Kavramının Genel Anlamı ve Kullanımı

Genel anlamda, "Amade" kelimesi, çoğunlukla "koruma, himaye, sığınma, korunma, güvence altına alma, hassasiyet gösterme, özen gösterme" gibi anlamlar taşımaktadır. Amade kelimesinin genel kullanımı, insanların korunması ve himayesi için özel önlemler almak, hassasiyet göstermek, özen göstermek ve güvence altına almak gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Sonuç ve Özet

Osmanlıca'da "sığınma, koruma, himaye" anlamına gelen "Amade" kelimesi, 14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulmasıyla birlikte Türkçe ve Arapça kökenli kelimelerden oluşan bir kavramdır. Amade kelimesi, çoğunlukla "koruma, himaye, sığınma, korunma, güvence altına alma, hassasiyet gösterme, özen gösterme" gibi anlamlar taşımaktadır. Günümüzde, Amade kavramı, insanların korunması ve himayesi için özel önlemler almak, hassasiyet göstermek, özen göstermek ve güvence altına almak gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)