Amerika hangi ülkelere savaş açtı

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba,

Amerika'nın hangi ülkelerle savaşa girdiğini öğrenmek istiyorum. Herhangi bir tarihsel kaynakta bana bu konuda yardımcı olacağınızı umuyorum.

Amerika 1775'de İngiltere ile Birinci Kıta Savaşı'nı başlatarak savaşa girdi. 1846-1848 yılları arasında Meksika Savaşı'na katıldı. 1898'de İspanya ile Kuba Savaşı'na girdi. 1898'de de Filipinler Savaşı'nda İspanyayla savaştı. 1898'den 1941'e kadar Amerika, bazı Afrika, Asya ve Pasifik ülkeleriyle savaştı. 1941 ile 1945 yılları arasında Almanya, İtalya ve Japonyayla II. Dünya Savaşı'na girdi. 1950-1953 yılları arasında Kore Savaşı yapıldı. Vietnam Savaşı 1965-1973 yılları arasında yapıldı. Amerika, 1990'da Kuveyt'e Irak tarafından işgal edilmesi üzerine 1991'de Irak'a karşı Ortadoğu Savaşı'nı başlattı. 2001'de Afganistan'a karşı saldırıya geçti. 2003'te Irak'a karşı İkinci Ortadoğu Savaşı'na katıldı. Son olarak, 2011 yılında Libya'ya karşı hava saldırıları yapıldı.

Bu ülkelerin hepsiyle savaşa girdiğini biliyorum ama ayrıntılarını öğrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bana tarihsel kaynaklar verebilirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Amerika'nın Savaş Açtığı Ülkeler

Amerika, 20. yüzyıl boyunca çeşitli ülkelerle savaşa girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri, II. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı ve Irak Savaşı gibi çok sayıda savaşın yanı sıra, çok küçük çaplı iç savaşlar da yürütmüştür. Amerika, dünya üzerinde diğer ülkelerle savaş açmış olsa da, çoğu zaman bir savaşın başlamasının nedeni Amerika'ya karşı gelen ülkelerin çıkarlarının korumak istemeleridir. Bu makalede, Amerika'nın savaş açtığı ülkeler hakkında konuşacağız.

II. Dünya Savaşı

II. Dünya Savaşı, 1939-1945 yılları arasında yaşanan dünya çapında bir savaştı. Bu savaş, Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'na girmesiyle başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri, savaşın başından beri Almanya, İtalya ve Japonya'ya karşı mücadele eden taraf oldu.

Kore Savaşı

Kore Savaşı, 1950 ile 1953 yılları arasında Çin ve Sovyetler Birliği gibi ülkeleri kapsayan, Kuzey ve Güney Kore arasındaki savaştı. Bu savaşta, Güney Kore tarafını desteklemek için Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından çağrıldı.

Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı, Vietnam ve çevre ülkelerin arasında 1954 ile 1975 yılları arasında yaşanan bir savaştı. Amerika, Vietnam Savaşı sırasında Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'ne destek verdi. Bu savaşta Amerikan askerleriyle birlikte çeşitli diğer ülkeler de taraf oldu.

Irak Savaşı

Irak Savaşı, 2003-2011 yılları arasında Irak ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan bir savaştı. Amerika, bu savaşı Irak'taki suçlu yönetimi devirmek ve Irak halkına demokrasiyi getirmek için başlattı.

Sonuç

Amerika, 20. yüzyılda ve 21. yüzyılın başlarında çeşitli ülkelerle ciddi çaplı savaşa girmiştir. Bu savaşlar, II. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı ve Irak Savaşı şeklindedir. Bu savaşlarda, Amerika çoğu zaman çıkarlarını korumak veya demokrasiyi getirmek için savaşa giriyordu.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)