Amerika kiminle savaştı

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba,
Amerika kiminle savaştı? sorusunun cevabını öğrenmek istiyorum. Özellikle 20. yüzyıldaki tarihi savaşların ve çatışmaların Amerika ile kimlerin arasında olduğu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Sizlerin konu hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanıza yardım edecek herhangi bir kaynak yok mu? Lütfen konu hakkında yardım edebilecek herhangi bir bilgi veya başka bir kaynağı önerin. Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,753
1,247
112
Amerika Kiminle Savaştı: Bir Özet

Amerika, tarihi boyunca birçok ülkeyle savaşmıştır. En çok bilinen savaşları, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı ve İran-Irak Savaşı'dır. En son olarak, ABD, Irak'taki terörist gruplarla savaşmak için ordu göndermiştir. Amerikan ordusu, Afganistan'da da Taliban'a karşı savaşmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı, 1939-1945 yılları arasında dünyanın her yerinde çok sayıda ülke tarafından savaşılan en önemli savaştır. ABD, İkinci Dünya Savaşı'nda Almanya, İtalya ve Japonya'ya karşı savaştı. ABD, savaşın sonunda Japonya'yı yenerek savaşı bitirdi.

Kore Savaşı

1950-1953 yılları arasında Çin, Güney Kore ve ABD arasında gerçekleşen Kore Savaşı, ABD'nin Güney Kore'yi Kuzey Kore'den savunmak için savaşmasına neden oldu. Savaş, Güney Kore'nin bağımsızlığını korumak ve komünist dünya görüşünün yayılmasını önlemek için yapıldı.

Vietnam Savaşı

Vietnam Savaşı, 1955-1975 yılları arasında Vietnam, Laos ve Kamboçya'da gerçekleşti. Vietnam Savaşı, ABD'nin komünizme karşı savaşıydı. ABD, Vietnam'da komünist örgütleri destekleyen Kuzey Vietnam'a karşı savaştı. Sonunda, ABD Vietnam'dan çekildi.

İran-Irak Savaşı

1980-1988 yılları arasında, İran ve Irak arasında gerçekleşen İran-Irak Savaşı, ABD tarafından desteklenen Irak'ın İran'a karşı savaşıydı. ABD, İran'a karşı destek verdi ve İran-Irak Savaşı'nın sonunda Irak galip geldi.

Irak'taki Terörist Gruplarla Savaş

ABD, 2003 yılından bu yana Irak'taki terörist gruplarla savaşmak için ordu göndermiştir. ABD, Irak'taki terörist grupların yayılmasını önlemek için mücadele etmektedir. Bu savaş, ABD tarafından desteklenen Irak hükümetinin teröristleri tasfiye etme çabalarının bir parçasıdır.

Afganistan'daki Talibanla Savaş

Afganistan, 2001'den bu yana ABD tarafından desteklenen Afgan hükümeti tarafından Taliban'a karşı savaşılmaktadır. ABD, Afgan hükümetinin Taliban'ı tasfiye etmesine destek vermektedir. Bu savaş, ABD'nin terörizme karşı savaşının bir parçasıdır.

Amerika, tarihi boyunca birçok ülkeyle savaşmıştır. En çok bilinen savaşları, İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı ve İran-Irak Savaşı'dır. Son olarak, ABD, Irak'taki terörist gruplarla savaşmak için ordu göndermiştir. Amerikan ordusu, Afganistan'da da Taliban'a karşı savaşmaktadır. Bu makalede, Amerika'nın savaşları ve bunların nedenleri üzerinde durulmuştur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)