Amerika'da kölelik kaç yıl sürdü

kelekci

Tanınmış Üye
BaYaN
6 Kas 2020
1,344
95
47
Merhaba! Bu konuda yardım istiyorum. Amerika'da kölelik ne kadar sürdü? Bu konuda herhangi bir bilginiz var mı? Çok merak ediyorum. Yaklaşık olarak ne kadar sürdü? Acaba nasıl sona erdi? Köleliğin sona ermesinde hangi faktörler etkili oldu? Birçok insanın bu konuda farklı görüşleri olabilir ve benim için çok değerli olacaktır. Lütfen bu konuda yardım edebilecek herkesin görüşlerini paylaşmasını istiyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Amerika'da Kölelik Kaç Yıl Sürdü?

Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik, tarih boyunca çok köklü bir geçmişe sahiptir. ABD'de kölelik, 1619'da Virginia'daki Jamestown'da başladı ve 1865'te kölelik yasasının kaldırılmasıyla sona erdi. ABD'de kölelik, ülkenin kuruluşundan önceki yıllarda başlamış olsa da, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşunda halk tarafından kabul edildi.

Kölelik Ne Zaman Başladı?

Kölelik, 1619 yılında Virginia'daki Jamestown'da başladı. O dönemlerde, dört İngiliz gemisi, Afrika'dan 20'den fazla kölenin getirildiği onları ABD'ye sattı. İngiliz kolonilerinin köleliği yasal olarak kabul etmelerinin nedeni, o dönemlerde çok ucuz maliyetle çalışan iş gücünün sağlanmasıydı.

Kölelik Kaç Yıl Sürdü?

ABD'de kölelik, 1865'te kölelik yasasının kaldırılmasıyla sona erdi. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşu sırasında kölelik, ülkenin kurucu belgelerinde tanındığı için yasal olarak kabul edildi. Kölelik, ABD'deki bazı bölgelerde 1861 yılına kadar sürdü. ABD'de kölelik, ülkenin kuruluşundan önceki yıllarda başlamış olsa da, Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik toplamda 246 yıl sürdü.

Köleliğin Sona Ermesi Ne Zaman Oldu?

Köleliğin sona ermesi, 1865 yılında, ABD'deki köleliğin yasal olarak kaldırılmasıyla meydana geldi. Bu tarihte, ABD Kongresi tarafından 13. maddeye göre, kölelik yasal olarak kaldırıldı. Bu, ABD'deki köleliğin resmi olarak sona ermesi anlamına geliyordu. Bu tarihten sonra, ABD'de kölelik yasal olarak yasaklanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik, 1619'da Virginia'daki Jamestown'da başlayarak 1865 yılına kadar süren 246 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kölelik yasası 1865 yılında kaldırılmasıyla ABD'de yasal olarak yasaklandı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)