Amerikada uzmanlık Türkiyede geçerli mi

OySeon

Tanınmış Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,374
117
62
Merhaba,

Amerikada edindiğim uzmanlığın Türkiyede de geçerli olup olmayacağını öğrenmek istiyorum. Amerikada yıllardır çalışıyor ve çok özel bir alanda uzmanlık kazanmış olmama rağmen, şu anda bu alanda iş bulmak istediğimde bu uzmanlığın Türkiyede de geçerli olup olmadığını merak ediyorum.

Özellikle Türkiye'de bu alanda iş bulma olasılıkları hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca, Türkiye'deki iş sunan kurumların Amerikada edinmiş olduğum uzmanlığımı nasıl değerlendireceklerini öğrenmek istiyorum.

Türkiye'de bu alanda iş bulmak için ne gibi adımlar atmam gerektiği ile ilgili her türlü fikri karşılıklı paylaşımlardan ve yardımlardan memnun olurum. Herhangi bir kurumun bu alanda iş sunup sunmadığı hakkında bilgi almak istiyorum. Ayrıca, bu alanda çalışmaya başlamadan önce ne gibi sertifikalar sahibi olmam gerektiği hakkında da öğrenmek istiyorum.

Türkiye'deki bu alanda kariyerim için ne gibi adımlar atmam gerektiği hakkında bilgi ve destek almak için sizden yardım istiyorum.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,440
1,159
112
Amerikada Uzmanlık Türkiyede Geçerli Mi?

Bir çok kişi Amerikada eğitim almış olanların, Türkiye'de geçerli bir uzmanlık elde edebilecekleri sorusunu sormaktadır. Türkiye'de Amerikada eğitim almış olanların uzmanlıklarının geçerli olup olmadığı konusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Geçerliliğin Belirlenmesi

Amerikada eğitim almış olanların Türkiye'de uzmanlıklarının geçerli olup olmadığını anlamak için, öncelikle uzmanlık alanının ne olduğuna ve hangi kurumlar tarafından verilen bir uzmanlık olduğuna bakmak gerekmektedir. Geçerli olup olmadığını anlamak için, öğrencinin eğitim aldığı kurumun Türkiye'de yeterlilik kurumları tarafından tanınmış olan bir kurum olup olmadığını öğrenmek gereklidir.

Türkiye'de Geçerli Olan Uzmanlıklar

Türkiye'de geçerli olan uzmanlıklar, Türkiye Cumhuriyeti Müsteşarlıkları tarafından kabul edilen ve yeterlilik kurumları tarafından verilen uzmanlıklardır. Türkiye'de geçerli olan uzmanlıklar arasında, mühendislik, tıp, hemşirelik, hukuk, finans, turizm, yöneticilik, mimarlık, ekonomi, ticaret, eğitim ve diğer alanlarda uzmanlık alabilirsiniz.

Amerikadan Gelen Uzmanlıkların Geçerliliği

Amerikadan gelen uzmanlıkların Türkiye'de geçerli olup olmadığını anlamak için, öncelikle konuyla ilgili kurallara ve yasalara bakmak gerekir. Ayrıca, uzmanlık alanının, Türkiye'de yeterlilik kurumları tarafından tanınmış ve kabul edilmiş olması gerekmektedir. Amerikadan gelen uzmanlıkların, Türkiye'de yeterlilik kurumları tarafından verilen uzmanlıklarla aynı standarda uygun olması gerekmektedir.

Sonuç

Amerikada eğitim almış olanların, Türkiye'de geçerli bir uzmanlık elde edebilecekleri sorusunun cevabı, kişinin eğitim almış olduğu kurumun, Türkiye'de yeterlilik kurumları tarafından tanınmış olan bir kurum olup olmadığına ve Amerikadan gelen uzmanlıkların, Türkiye'de yeterlilik kurumları tarafından verilen uzmanlıklarla aynı standarda uygun olmasına bağlıdır. Eğer kurum yeterlilik kurumları tarafından tanınmış ve uzmanlıklar standartlarına uygun ise, Amerikadan gelen uzmanlıklar Türkiye'de geçerlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)