Amerikan iç savaşı kim kazandı

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Amerikan iç savaşı kim kazandı? sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum. Bu savaşın ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini çok iyi biliyorum, ancak bu savaşı kimin kazandığını öğrenmek için yardıma ihtiyacım var.

Bununla ilgili tarih derslerinden veya okuduğum kitaplardan bir şeyler öğrendim, ancak bu sorunun cevabını bulmak için bilimsel kaynaklara başvurmak istiyorum. Gerçekten kesin ve doğru bir cevap arıyorum.

Bu konuda yazılan kitaplar, makaleler, tarih araştırmaları veya diğer bilimsel kaynaklar hakkında bilgi verebilir misiniz? Farklı görüşleri ve farklı açılardan bakmamı sağlayabilecek kaynaklar hakkında da önerileriniz olabilir mi?

Herhangi bir tarihçinin ya da araştırmacının Amerikan iç savaşı kim kazandı? konusunda ne düşündüğünü öğrenmek istiyorum. Bu konuda katkıda bulunmak isteyenlerin görüşlerini ve önerilerini çok değerlendireceğim.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Amerikan İç Savaşı: Kimin Zaferi?

Amerikan iç savaşı kimin zaferi oldu, sorusu üzerine, 1861 yılında başlayan bu savaşın 1865 yılında sona ermesiyle Kuzey Amerika'da bir dönüm noktasına gelindi. İç Savaş, ABD’nin kurucu belgesi olan Amerikan Anayasası ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkların sonuçlarının çatışmasıydı. İç Savaşın belki de en büyük sonucu, Kuzey ve Güney arasında ekonomik, politik ve kültürel büyük farklılıkların ortaya çıkmasıydı.

Amerikan İç Savaşı Neden Başladı?

1861 yılında, Güney eyaletlerinin ABD'yi terk etme kararının arkasındaki temel sebep esaret konusundaki anlaşmazlıktı. Güney eyaletleri köleliği koruma, ancak Kuzey eyaletleri bu eylemi reddediyordu. Güney eyaletlerinin ABD'yi terk etme kararının arkasındaki temel sebep esaret konusundaki anlaşmazlıktı. İç Savaşın arkasındaki diğer temel nedenler arasında Güney eyaletlerinin ABD'yi terk etmeye karar vermesinden önce Kuzey eyaletlerinin ABD'deki politik ve ekonomik gücünün arttırılmasını önlemek için çeşitli yasaların çıkartılması, ABD'deki ekonomik ve politik anlaşmazlıkların arttırılması ve Güney'deki siyasi hakların kısıtlanması sayılabilir.

Amerikan İç Savaşı Nasıl Sonuçlandı?

1865 yılında Kuzey kazanmaya başladı ve 1865 yılında Güney'in teslim olmasıyla savaş sona erdi. Kuzey'in kazanmasında Güney'in daha az silahlanması, daha az asker, daha az kaynak ve daha az moral etkili oldu. Savaşın sonunda, esaret yasaları kaldırıldı ve Kuzey'in siyasi ve ekonomik gücü arttı.

Sonuç

Amerikan İç Savaşı, Kuzey ve Güney arasındaki anlaşmazlıkların çatışmasıydı. 1861 yılında başlayan savaş 1865 yılında Kuzey'in zaferiyle sonuçlandı. Savaşın sonunda, esaret yasaları kaldırıldı ve Kuzey'in siyasi ve ekonomik gücü arttı. Böylece, Kuzey'in zaferi, Amerikan tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturdu.

• Love
Reactions: MaviKahraman

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)