Amerika'nın yaş ortalaması kaç

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Amerika Birleşik Devletleri'nin yaş ortalamasını öğrenmek istiyorum. Benim için önemli olan bilgiyi bulmak için forum kullanıcılarından yardım isterim.

Amerika Birleşik Devletleri'nin yaş ortalaması hakkında öğrenmek istediğim birçok şey var. Örneğin, 2010 yılındaki yaş ortalamasının ne olduğu, nüfusun yaş dağılımının ne olduğu ve hangi yaş aralıklarının en çok temsil edildiği. Aynı zamanda, nüfusu oluşturan her birey grubu için yaş ortalamasını öğrenmek istiyorum.

Bilimsel olarak, konu hakkında ne kadar fazla bilgi elde edebilirsem o kadar memnun olacağım. Bana daha fazla bilgi verecek olan herkes için çok minnettar olacağım.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Amerika'nın Yaş Ortalaması Kaç?

Amerika Birleşik Devletleri, tüm dünyaya örnek olacak eğitim, sağlık ve uygarlık düzeyine sahiptir. Aynı zamanda, ülkedeki yaş ortalamasının da önemli bir göstergesi olan yaş ortalamasının ne kadar olduğu da önemli bir noktadır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaş ortalamasının ne olduğu sorusu, çok sayıda kişi tarafından soruluyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaş ortalaması, 2019 yılının sonu itibariyle, 38.1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu rakam, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yaklaşık yüzde 59'unun üzerindeki yaşının ortalamasının toplamından elde edilmiştir.

Nüfusun Yaş Dağılımı Nasıldır?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki nüfusun yaş dağılımı hakkında bilgi vermek için, 2018 yılı verilerine bakıldığında, nüfusun yaklaşık yüzde 25'inin 0-14 yaş aralığında, yaklaşık yüzde 26'sının 15-24 yaş aralığında, yaklaşık yüzde 20'sinin 25-44 yaş aralığında, yaklaşık yüzde 16'sının 45-64 yaş aralığında ve yaklaşık yüzde 13'ünün 65 yaş ve üzerinde olduğu görülmektedir.

Yaş Ortalamasının Yıllar İçerisindeki Değişimi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaş ortalaması, son on yılda önemli ölçüde değişmiştir. Örneğin, 2009 yılında yaş ortalaması, 37.2 olarak belirlenmişti. 2011 yılında bu ortalama 37.7'ye yükselmişti ve 2013 yılında, yaş ortalaması 38.3'e ulaşmıştı. 2014 yılında, yaş ortalaması 38.8'e çıkmış ve son olarak 2019 yılında, yaş ortalaması 38.1'e geri çekilmiştir.

Yaş Ortalamasının Ülkedeki Toplam Nüfusta Etkisi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaş ortalamasının toplam nüfusta etkisi, ilginç bir şekilde ülkenin genel ekonomik ve sosyal durumuna bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, 2020 yılında, ülkedeki ekonomik durumun iyi olması durumunda, yaş ortalamasının daha da artabileceği, ancak kötü bir ekonomik durumun ortaya çıkması durumunda yaş ortalamasının düşebileceği düşünülmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaş ortalaması hakkında konuşurken, ülkenin nüfusu arasındaki yaş ortalamasının da önemli bir göstergesi olduğu unutulmamalıdır. Nüfusun yaş dağılımının ne olduğu ve yaş ortalamasının yıllar içerisindeki değişiminin ne olduğu, ülkedeki yaş ortalamasını daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler: Amerika Birleşik Devletleri, Yaş Ortalaması, Yaş Dağılımı, Nüfus, Ekonomik Durum.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)