Ana şirket ne demek

baymax

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,364
124
62
Merhaba,

Ana şirket ne demek sorusuna cevap arıyorum. Şu anda çalıştığım yerin ana şirketinin ne anlama geldiğini merak ediyorum. İş arkadaşlarımın bana bu konuda yardımcı olabileceğini düşünmüyorum çünkü çok az şey biliyorlar. Başka bir kaynaktan cevap arıyorum.

Ana şirket ne demek? Konusunda yardım almak için bu forumu kullanıyorum. Konu hakkında bilgi veya tecrübe paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Lütfen konu hakkında deneyimlerinizi ve fikirlerinizi paylaşın.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Ana Şirket Nedir?

Ana şirket, bir çok işletmeyi veya bağlı şirketleri içerebilen, bir şirket zincirinin en üst üyesidir. Ana şirket, zincirin diğer şirketleri tarafından çıkarılan karların büyük çoğunluğunu kontrol eder. Bu şirketler genellikle borsada işlem gören şirketlerdir. Ana şirket, diğer şirketler arasındaki ilişkileri kurmak, yönetmek ve denetlemek için, çoğu zaman çok büyük bir sermayeye sahiptir.

Ana Şirketin Özellikleri Nelerdir?

Ana şirket kontrolündeki diğer şirketleri yönetmek ve denetlemek için, çeşitli özelliklere sahiptir. Bir ana şirket, özellikle bağlı şirketler tarafından üretilen karların büyük çoğunluğunu kontrol eder. Ayrıca, ana şirket diğer şirketlerin stratejilerini ve işletme pratiklerini yönetebilir. Bu şirketler, kontrolü altındaki diğer şirketlerin hisse senetlerinin büyük bir çoğunluğunu genellikle kontrol eder.

Ana Şirketin Faydaları Nelerdir?

Ana şirketin bağlı şirketlerin önemli ölçüde karlı olmasını sağlamasının yanı sıra, bu şirketler arasında küresel pazarlara girmek için birçok yararları vardır. Ana şirketler, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için diğer şirketler arasında birçok ticari etkinlikleri kontrol eder. Bu şirketler, diğer şirketlerin faaliyetlerini düzenlemek ve büyümek için kullanılan kaynakları denetlemek için kullanılan bir dizi araç ve teknik kullanır.

Ana Şirketin Dezavantajları Nelerdir?

Ana şirketler, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok fazla güç kullanır. Bunun sonucunda, ana şirketlerin stratejileri ve işletme pratikleri çoğu zaman diğer şirketlerin stratejilerini ve işletme pratiklerini etkileyebilir. Ayrıca, ana şirketler, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok fazla kaynak kullanabilirler. Bu kaynaklar, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasına yardım etmek için kullanılabilecek kaynaklara olan erişimi kısıtlayabilir.

Ana Şirketlerin Yönetimi Nasıldır?

Ana şirketlerin yönetiminde, diğer şirketlerin başarısını ölçmek ve stratejilerini ve işletme pratiklerini denetlemek için birçok araç ve teknik kullanılır. Ana şirketler, kontrolü altındaki diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için, çoğu zaman yönetim tarafından atanan bir başkan veya bir yönetim kurulu kullanır. Bu kurul, ana şirketin diğer şirketler arasındaki ilişkileri kurmak, yönetmek ve denetlemek için sorumludur.

Ana Şirketlerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ana şirketlerin avantajları arasında, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak, diğer şirketlerin stratejilerini ve işletme pratiklerini yönetmek ve denetlemek ve diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışması için kaynak kullanmak gibi unsurlar vardır. Ana şirketlerin dezavantajları arasında ise, diğer şirketlerin stratejilerini ve işletme pratiklerini etkileyebilmesi, diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışması için çok fazla kaynak kullanabilmesi ve diğer şirketlerin karlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için kullanılan kaynakların erişimini kısıtlayabilmesi gibi unsurlar vardır.

Bu makale, ana şirket ne demek hakkında kapsamlı bir inceleme oldu. Makalenin anahtar kelimeleri şunlardır: Ana Şirket, Şirket Zinciri, Karlar, Stratejiler, Yönetim, Avantajlar ve Dezavantajlar.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Ana şirket, bir şirketin başka bir şirkete ait hisseler toplamasıyla kurulan dev bir şirket olarak tanımlanır. Ana şirket, hisse senetlerinin satın alınmasıyla kontrolünün tamamını veya bir kısmını elde eder. Ana şirket, genellikle bir veya birden fazla bağlı şirketi kontrol eder ve bütün bu şirketlerin toplam gelirlerini kontrol eder. Ana şirket, kendisine ait hisse senetleri üzerinden genel olarak şirketin yönetimine ve stratejisine karar verir ve kendi gelirleri ve özsermayesi ile daha büyük işlemler yapabilir. Ana şirketler, çoğu zaman çok uluslu şirketlerdir, ancak küçük ölçekli şirketler de anadır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Ana şirket, bir şirketin başka bir şirkete ait olan hisselerini içerdiği bir yatırım şeklidir. Bu şekilde, esas şirketin hisseleri, yatırımcı tarafından satın alınarak, genellikle finansal kararların alınması ve yönetilmesi için hak sahibi olma hakkı kazanır. Ana şirket, bir şirketin kontrolünü elinde tutan şirketlerden oluşan bir grup yatırımcı topluluğudur. Ana şirket, bir şirketin tüm faaliyetlerinin ve sektörlerin çoğunu kontrol edebilir ve diğer şirketlerin hisselerini alarak hisse senedi piyasaları üzerinden değer kazanımı sağlayabilir. Ana şirket, bir şirketin finansal gücünün arttırılmasına yardımcı olabilir ve bir şirketin risklerini azaltabilir. Ayrıca, ana şirket, bir şirketin çalışmasını denetleyebilir ve arkasındaki birimlerin etkinliğini artırabilir. Ana şirket, aynı zamanda, bir şirketin çeşitli faaliyetlerini tek bir merkezden yönetme yeteneğini de sunar.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Ana şirket, bir şirketin veya şirket grubunun içinde bulunduğu en üst seviyedeki şirketi ifade eder. Bir ana şirket, diğer şirketleri kontrol etmek için sahip olduğu hisse senetleri, ticari ortaklıklar veya diğer ortaklıklar aracılığıyla sahip olur. Ana şirketler, genellikle daha büyük şirketlerdir ve birden fazla şirketten oluşan şirket gruplarının üstünde yer alırlar. Ana şirket, alt şirketleri kontrol eder ve onların faaliyetlerini yönetir. Ayrıca, alt şirketlerin karının yönetimini ve bilançolarını denetlemek için bir ana şirkete sahip olmak da çok önemlidir. Ana şirketler, genellikle denetim ve yönetim görevi gören bölümleri ve personeli de içerir. Ana şirket, bir şirketin veya şirket grubunun en üst seviyesindeki şirket olarak söz edilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Ana şirket, bir şirketin çoğunluk hissesi ya da kontrolünün bulunduğu, kontrol edilen şirketleri denetleyen ve bağımsız şirketleri bir araya getiren şirketin genel adıdır. Ana şirket, aynı zamanda, bağlı şirketleri kontrol eden ve kontrol edilen şirketlerin yönetimini üstlenen şirketin adıdır. Ana şirket, yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler ve denetçiler tarafından yönetilir. Ana şirket, diğer şirketleri denetleyerek, kararlarını kontrol eder ve diğer şirketlerin faaliyetlerini koordine eder. Ana şirket, kontrolünü sahip olduğu şirketlerin vergi, mali ve hukuki yükümlülüklerini de yerine getirmektedir. Ana şirket, ayrıca, kontrolünü sahip olduğu şirketlerin işlemlerini denetleyerek, riskleri de minimize etmektedir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Ana şirket, dünya çapında faaliyet gösteren kurumsal bir şirketin veya ürünlerinin üretim, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerinin merkezi olarak düşünülebilecek bir organizasyondur. Oluşturulmasının temel amacı, kurumun bir şekilde yönetimini ve faaliyetlerini kontrol altına almaktır. Ana şirket, dağıtım ve satışının yanı sıra tüm kurumsal faaliyetleri kontrol etmek ve denetlemek için alt şirketlerin veya ortak girişimlerin kontrolünü elinde tutar. Ana şirket çoğu zaman büyük ve kurumsal ölçekte faaliyet gösteren şirketlerdir. Örneğin, büyük şirketler veya holdingler, birkaç alt şirketi içinde barındırabilir. Ana şirket, oluşturulan bütün şirketlerin ve ortak girişimlerin yönetimini kontrol eder ve her şirketin kendi konumu hakkında raporlar sunar. İşletmeyi yönetmeyi kolaylaştırmak için, ana şirketin çoğu zaman çeşitli birimleri ve departmanları vardır. Ana şirketin görevi, alt şirketlerin faaliyetlerini denetlemek, kurumsal stratejileri geliştirmek ve şirketler arası işbirliğini sağlamaktır. Ana şirket, farklı sektörlerde çalışan şirketlerin kontrolünü sağlamak için, çeşitli şirket yönetim uygulamaları kullanabilir. Bu uygulamalar arasında, yönetim stratejileri, pazarlama, üretim, finansman ve dağıtım bulunmaktadır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Ana şirket, ülkelerdeki şirketlerin yönetimini sağlayan bir şirketin genel adıdır. Ana şirket, yönetimsel ve operasyonel olarak bir şirketin diğer şirketlerini kontrol etmek için kullanılan bir tür holding şirketidir. Ana şirket, şirketin tüm faaliyetlerini üstlenmek ve daha büyük oranda kontrol sahibi olmak için önemli bir araçtır. Bu nedenle, anlaşmalara göre, anlaşmalardaki şirketlerin çoğu, ana şirketin denetimini ve kontrolünü kabul etmek zorundadır.

Ana şirket, şirketlerin güçlü bir şekilde bir araya getirilmesini sağlamakla görevlidir. Bu arada, ana şirket çoğu zaman şirketlerin finansal işlerini, hukuki işlerini ve buna benzer diğer sosyal işlerini de yönetir. Ana şirket, aynı zamanda, şirketlerin çok sayıda bölümü arasında bağlantıyı kurmak ve şirketleri zaman zaman değişen koşullara uyum sağlamaya zorlamak için önemli bir rol oynar.

Ana şirket, şirketlerin doğru yönetilmesi için önemli bir araçtır. Ana şirketin, şirketlerine bir araya gelerek, uyumlu bir ortam yaratmasını sağlaması, şirketlerin gelecekte başarılı olmalarının temelini oluşturur. Ayrıca, ana şirket, şirketlerin kontrol edilebilmesi için gerekli olan mekanizmaların da sağlanmasını sağlar.

Ana şirket, çoğu zaman şirketlerin stratejik planlarının uygulanmasını da kontrol etmek için kullanılır. Bu nedenle, ana şirket, şirketlerin hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Ana şirket, büyüme hedeflerini belirlemeyi, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini, yeni pazarlara girmesini ve diğer önemli stratejik kararları almayı da üstlenir.

Ana şirketin önemi, çoğu zaman çok büyüktür. Ana şirket, şirketlerin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmaya yönelik çalışmalarının düzenlenmesi için önemli bir rol oynar. Ana şirketin, şirketleri bir araya getirerek, stratejik planların uygulanmasını da kontrol etmesi gerekir. Bu nedenle, ana şirketin, şirketlerin başarılı olması için kritik bir rol oynadığı söylenebilir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Ana şirket, bir şirketin kontrolünü elinde bulunduran şirkete verilen isimdir. Ana şirket, bir şirketin çoğunluk hissedarı veya ortağıdır ve ortaklık düzeyinde kontrol sahibidir. Ana şirket, diğer şirketler gibi, en azından bir kısmı üzerinde kontrol sahibi olma hakkına sahiptir. Ancak, ana şirket, güçlü bir kontrol sahibi olarak, tüm şirketlerin ortaklarının kontrolünü sağlayabilir. Ana şirket, bir şirketin menfaatlerinin korunması ve gelişiminin sağlanması için önemli bir araçtır.

Ana şirket, birden fazla şirketin yönetimini sağlamak için kullanılan bir şirket ailesi anlamına da gelmektedir. Bir şirketin ana şirketi, çoğunluk hissesini sahibi olduğu veya bağlı olup ortaklık düzeyinde kontrol sahibi olduğu diğer şirketleri de kapsayabilir. Ana şirket, bir grup şirketin ortaklarına sağlanan, bir arada yönetim veya yönetim kontrolünün yanı sıra, hisse senetlerinin dolaşımının da sağlanmasını sağlayan bir finansal organizasyondur.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Ana şirket, bir şirketin kontrolünün tamamını ya da çoğunluğunu elinde bulunduran şirketi ifade eder. Ana şirket, alt şirketleri kontrol eder, yönetir ve denetler. Bir şirket grubu içinde, ana şirketin tüm alt şirketlerin ortak payına da sahip olması gerekmektedir. Ana şirket, alt şirketlerin ortak çıkarlarını koruyacak şekilde hareket etmek zorundadır. Ana şirket, kurumsal yönetim ilkelerine uygun olarak, finansal ve mülkiyet konularının yönetimini de kontrol eder.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Ana şirket, birkaç işletmeyi veya kuruluşu bir araya getiren ve bütünsel olarak kontrol ve yönetimlerini sağlayan kuruluştur. Ana şirket, genellikle daha büyük bir kurumsal gücü olan firmalar tarafından oluşturulur ve birçok işletme arasındaki bağları izler. Ana şirket, aynı zamanda ortaklıkların veya hisselerin kontrolünü de sağlayabilir. Ana şirket, genellikle karar alma ve finansal sorumluluğu üstlenen kurumsal kuruluştur.

Melis

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
273
0
0
Ana şirket, bir şirket tarafından kendi ürünlerini, hizmetlerini veya finansal yatırımlarını sağlamak ya da desteklemek için kurulmuş bir bağımsız şirketin diğer şirketlerle oluşturduğu bir şirket ağıdır. Ana şirket, çoğu durumda, diğer şirketlerin haklarını ve yönetimlerini kontrol eder. Ana şirket, diğer şirketlerin çoğu zaman finansal açıdan bağımsız olsa bile, ticari faaliyetleri, ürünleri ve hizmetleri hakkında kararlar alabilir. Ayrıca, ana şirket, diğer şirketlerin vergi ve diğer yasal işlemlerinin de adımlarının bir kısmını temsil edebilir.

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Ana şirket, bir şirket grubunun en büyük şirketi olarak tanımlanır. Bu şirket, diğer şirketleri (örneğin, ürünleri, hizmetleri veya yatırımları) kontrol etme, kuruluşu denetleme ve değerlendirme gibi görevleri üstlenebilir. Ana şirket, diğer şirketlerin ortakları tarafından kontrol edilmeyebilir. Bu şirket, çoğu durumda, bir grubun diğer şirketleri ile ilgili önemli kararları almak ve borç almak için sorumludur.

Şirketler grubu, ana şirket tarafından kontrol edilen, genellikle aynı sektördeki veya aynı temel çıkarı tüm şirketlerin ortaklıklarının oluşturduğu büyük bir grup olabilir. Şirketler grubunda, ana şirket, diğer şirketlerin hisselerini alabilir veya kendi hisselerini satabilir; diğer şirketlerin kaynaklarını kullanabilir; hizmetlerin paylaşımını sağlayabilir; ve büyük ölçekli işlemlerde tek bir şirkette yatırım yapmaktan kaçınabilir.

Ana şirket, diğer şirketlerin finansal performansını değerlendirmek, strateji geliştirmek ve riskleri azaltmak için çeşitli analitik ve danışmanlık hizmetleri sağlayabilir. Bu şirket, diğer şirketlerin işlemleri ile ilgili düzenlemeleri de kontrol edebilir. Ayrıca, ana şirket, diğer şirketlerin hisselerini satın almak veya satmak için harekete geçer, çünkü finansal piyasalardaki dalgalanmalar genellikle grupta yayılmaktadır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Ana şirket, bir şirketin başka şirketlerin hisselerinin çoğunluğunu elinde bulundurduğu şirket olarak tanımlanabilir. Ana şirket, büyük bir şirketin bağlı şirketleri arasında bir merkez olarak hizmet verir. Ana şirket, tüm bağlı şirketlerin karlılıklarını çoğaltmak ve riskleri yönetmek için önemli bir rol oynar. Ana şirket, bağlı şirketlerinden gelen gelirleri toplamak ve bölmek için de sorumludur. Ana şirket, ayrıca bağlı şirketler arasında güvenlik ihlallerini önlemek için gerekli önlemleri alır. Ana şirket, kâr payı ödemeleri, finansal raporlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi gibi çeşitli işlemler gerçekleştirmek için de yetkilidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Bir ana şirket, bir şirketin diğer şirketlerin üzerindeki kontrolünü sağlamak için kullandığı bir yönetim yapısıdır. Bir ana şirket, diğer şirkete sahip olmak ya da işleri yönetmek için oluşturulmuştur. Bir ana şirketin izlediği yönetim yöntemleri, onun üzerindeki kontrolünü arttırmak ve gelir elde etmek için kullanılır.

Bir ana şirket, kuruluşundan itibaren bir çatı altında bir araya getirilmiş alt şirketleri içerir. Her bir alt şirket, ana şirketin kontrolü altındadır ve ana şirketin stratejik hedeflerini gerçekleştirmek için çalışır. Ana şirket, diğer alt şirketlerin kaynaklarının kullanımını ve yönetimini yönetir. Böylelikle, alt şirketlerin hedefleri ve amaçları, ana şirketin amaçları ile örtüşür.

Ayrıca, bir ana şirketin diğer şirketlerin yönetimini sağlamak için kullanabileceği birçok strateji vardır. Bu stratejiler arasında, ortaklık anlaşmaları oluşturmak, yönetim kurulunu oluşturmak ve diğer şirketleri kontrol etmek arasındadır. Ayrıca, bir ana şirket, diğer şirketlerin finansal performansını ölçmek ve kontrol etmek için çeşitli araçlar kullanabilir.

Bir ana şirket, diğer şirketlerin başarısını güvence altına almak için çeşitli eğitim programları ve çalışanların eğitimine yönelik stratejiler sunabilir. Bir ana şirket, çalışanlarının gelişimini sağlamak için eğitim konularını belirleyebilir ve bu konulara odaklanmak için programlar oluşturabilir. Çalışanların eğitimleri, şirketin amaçlarına ulaşmasına ve işlerin daha verimli bir şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır.

Cansu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Ana şirket, bir şirketin işletme faaliyetlerinin yönetimi, özsermayesi ve aktifleri gibi alanlarda kontrolünü elinde tutan bir şirketi ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Ana şirket, çoğu zaman farklı şirketlerin veya faaliyetlerin sahibi olan bir kuruluştur. Ana şirket, kendi hisselerini veya ortaklıklarını elde etmek veya yönetmek için düşük maliyetli yol olarak kullanılabilir. Ana şirket, farklı işletme faaliyetlerinin çeşitli yollarla tek bir şirket aracılığıyla yönetilmesini mümkün kılan bir kurumsal yapıdır. Ana şirket aynı zamanda finansal, operasyonel ve vergi açısından tarafından birleştirilmiş faaliyetlerin kontrolünü sağlar. Ana şirket, farklı şirketlerin, faaliyetlerin veya varlıkların bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir yapıdır. Bu yapı, farklı şirketlerin finansal ve operasyonel olarak kaynaklarının daha verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Reyhan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Ana şirket, bir şirketin üstünde bulunan, kontrol eden veya mali olarak destekleyen başka bir şirkete verilen isimdir. Ana şirket, bir sonuç olarak, birden çok şirketin fonksiyonlarını kontrol etme yetkisine sahip olan, merkez şirket olarak adlandırılır. Ana şirket, genellikle, iştiraklerinin tümünü kendisi kontrol eder. Bu iştirakler, kontrol altındaki şirketler, tümüyle ait oldukları şirketin isimlerini taşırlar. Ana şirket, genellikle, ortaklarının tümüne sahip olduğu şirketi oluşturur. Ana şirket, tüm iştirakleri veya kontrol altındaki şirketleri kapsar.

Ana şirket, ayrıca, iştiraklerinin yönetimini, finansal karar vermeyi ve piyasaya arz edilen ürünleri kontrol etme yetkisine sahip olması nedeniyle, üst düzey yöneticileri aracılığıyla da işletmeyi yönetebilir. İştirakleri, kontrol altındaki şirketler, tümüyle ait oldukları şirketin isimlerini taşırlar. Ana şirket, genellikle, ortaklarının tümüne sahip olduğu şirketi oluşturur. Ana şirket, tüm iştirakleri veya kontrol altındaki şirketleri kapsar.

Ana şirket, üzerinde kontrolünün bulunduğu şirketin yönetimini, faaliyetlerini ve fonlarını her şeyin üstünde kontrol eder. Ana şirket, genellikle, ortaklarının tümüne sahip olduğu şirketi oluşturur. Ana şirket, tüm iştirakleri veya kontrol altındaki şirketleri kapsar. Ana şirket, üzerinde kontrolünün bulunduğu şirketin yönetimini, faaliyetlerini ve fonlarını her şeyin üstünde kontrol eder. Ana şirket, bu şirketlerin hissedarlarına veya ortaklarına da kar payı dağıtma yetkisine sahiptir.

Aydan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Ana şirket, bir şirketin bir veya daha fazla şirketin üstüne yürütülen kontrolü ifade eder. Ana şirket, alt şirketleri çalışmalarının çoğunu kontrol etmek ve yönetmek için sorumludur. Bir şirketin birkaç alt şirkete sahip olması durumunda, ana şirket, bu şirketlerin tümünün üstünde kontrolü ele alır. Ana şirket, tüm alt şirketlerin hareketlerini denetleyebilir ve doğrudan karar verebilir. Ayrıca, ana şirket, alt şirketlerin bütçelerini ve politikalarını belirleyebilir ve denetleyebilir. Ana şirket ayrıca, alt şirketlerin çalışanlarını ve ürünlerini kontrol etme hakkına sahiptir. Bu, alt şirketlerin çalışanlarının ne yapacağını ve hangi ürünlerin üretileceğini belirler. Ana şirket ayrıca, alt şirketler arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri düzenleyebilir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Ana şirket, bir işletmenin sahip olduğu veya kontrol ettiği diğer işletmeleri, çoğunlukla bağlı şirketleri toplamak için kullanılan bir terimdir. Ana şirket, bağlı şirketlerinin herhangi bir bölümünün ya da tümünün varlıklarını veya aktivitelerini kontrol etme hakkına sahiptir. Ana şirket, bağlı şirketlerin kararlarının üstünde son kararı verebilir ve onların finansal açıdan desteklenmesi veya başka şekillerde desteklenmesi gibi kararlar alabilir. Ana şirket, bağlı şirketlerinin performansını gerçek zamanlı olarak monitor edebilir ve onlara pazar payını arttırmak, finansal politikalarını değiştirmek veya diğer iyileştirmeler yapmak gibi doğrudan talimatlar vermek için de kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)