Anasını satayım ne demek TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba herkese,

Anasını satayım ne demek TDK? sorusunu sormaktan çekiniyorum, çünkü anlamının ne olduğunu ve nereden çıktığını bilmiyorum. Bu sözün anlamını ve tarihesini öğrenmek istiyorum. İnternet aramalarımda bu sözün ne anlama geldiğini ve nereden çıktığını bulamadım. Bazı forumlarda bu sözün ne anlama geldiği konusunda çeşitli yorumlar gördüm ama doğruluğu hakkında bir garanti yok. Bu sözü kullanmaktan ne gibi sonuçlar doğabileceğini de bilmiyorum.

Bilgili arkadaşlarım, lütfen benim için bu sözün anlamını ve tarihesini açıklayın. Ayrıca, bu sözün kullanımından ne gibi sonuçlar doğabileceğini de hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,398
1,315
112
Anasını Satmanın Anlamı

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından 'anasını satayım' ifadesinin anlamının şu şekilde tanımlanmıştır:

"Kendisini çok önemsemeyen, çok önemsiz kılan, çok ucuz bir şey için canını feda eden".

Bu ifade, çoğunlukla kendi kendine fedakarlık anlamında kullanılır. Kullanılan durumda, kişinin kendisini feda ederek başkalarının yararına bir şey yapmasının anlamını taşır. Diğer bir deyişle, kişi kendi menfaatini feda ederek, başkalarının menfaati için çok fedakarlık gösteriyor.

Anasını satmak sözü, genellikle çok önemli kararlar verirken kişinin kendisini feda etmesi durumunda kullanılır. Örneğin,'Bir ülkenin için savaşmak için anasını satayım' gibi. Bu durumda kişi, ülkesinin için çok büyük fedakarlık yapmakta ve kişinin kendi özelliklerini feda etmektedir.

Anasını satayım sözü, kişinin kendi menfaatlerini feda etmeye ve başkalarının menfaatlerine sırf bu nedenle öncelik vermeye hazır olduğunu ifade eder. Bu ifade, kişinin çok cesur ve fedakar olduğunu vurgular.

Anasını Satmak Kültürler Arasında Farklı Anlamlar Taşıyabilir

Anasını satmak sözü, kültürler arasındaki anlamının biraz farklılık gösterdiği de gözlemlenmiştir. Örneğin, Batı'da bu ifade, kendi menfaatini feda ederek başkalarının yararına bir şey yapma durumunda kullanılırken; Doğu'da ise bu ifade, bir kişinin kendisini feda ederek, başkalarını kurtarmak için mücadele verdiğini ifade etmektedir.

Anasını satmak ifadesi, kişinin çok fedakar olmasını vurgulayan bir ifade olarak kullanılır. Bu ifade, kişinin kendisini feda etmeye hazır olduğunu vurgulamak için en çok kullanılan ifadelerden biridir.

• Like
Reactions: Yasmin and Ayla

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)