Anglikan kilisesi kim kurdu

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,
Anglikan Kilisesi hakkında bilgi almak için bu forumu seçtim çünkü konuyla ilgili gerçekleri bilmek istiyorum. Anglikan Kilisesi kim tarafından kurulmuştur? Bu konuyla ilgili çok fazla şey öğrenmek istiyorum. İngiltere Kralı Henry VIII tarafından kurulmuştur mu? Veya başka bir kral tarafından? Bana Anglikan Kilisesi'nin tarihini ve kuruluşunu anlatabilecek birileri var mı? Konuyla ilgili herhangi bir detayı paylaşabilecek, öneri veya tavsiyede bulunabilecek biri varsa çok sevinirim.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,355
1,247
112
Anglikan Kilisesi'nin Tarihçesi

Anglikan kilisesi, İngiltere'de, İncil'e dayalı Protestan mezhebinin temelini oluşturan kilisedir. İngiltere Kralı VIII. Henry tarafından 1534'de kuruldu. Anglikan kilisesi, Roma Katolik Kilisesi'nden ayrılmış olan çok sayıda Protestan mezhebinin ana kaynağıdır. Anglikan kilisesi, Avrupa, Afrika, Asya ve Güney Amerika'da çok sayıda mezhebi içerir.

Anglikan Kilisesi'nin Kuruluşu ve Gelişimi

Anglikan kilisesi, VIII. Henry tarafından kuruldu. VIII. Henry, Roma Katolik Kilisesi'ni terk etmek zorunda kaldı ve kendi kilisesinin kurmak için çok zorlu bir yol izlemeye başladı. VIII. Henry, kiliseyi kurmak için İngiltere İmparatorluğu'nun düzenini değiştirmek zorunda kaldı. İngiltere Kralı XVI. Henry tarafından, Anglikan kilisesi kurulmasında temel oluşturan Act of Supremacy kabul edildi. Böylece Anglikan kilisesi, kurulmasının ardından, İngiltere'de egemen olan mezhep haline geldi.

Anglikan Kilisesi'nin Yönetim Yapısı

Anglikan kilisesinin yönetim yapısı, kuruluşundan çok daha fazla değişiklik gösterdi. Başkan, İngiltere Kralı tarafından atanır ve kilisenin başkanı olarak yönetimi elinde tutar. Kiliseyi temsilen, İngiltere Kralının yanı sıra, İngiltere Kraliçesi ve İngiltere Kraliyet Ailesi'nin üyeleri de bulunmaktadır. Ayrıca, kilisenin kuruluşundan bu yana, birçok aracı kurum ve kuruluş da çeşitli konularda çalışmakta ve kiliseyi temsil etmektedir.

Anglikan Kilisesi'nin İnanç Sistemi

Anglikan kilisesinin inanç sistemi, İncil ve İngiltere Kraliçesi tarafından kabul edilen 39 İkinci Yasaöncesi'nin temelini oluşturur. İnanç sistemi, iman, itaat, ibadet, kutsal görev ve sorumluluk gibi konuları içerir. Anglikan kilisesi, İncil'e sadık kalarak, kilise üyelerinin sadece İsa Mesih'in öğretilerine bağlı kalmalarını öngören bir inanç sistemi kurmuştur.

Anahtar Kelimeler: Anglikan Kilisesi, VIII.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)