Antartika kıtası nasıl yazılır TDK

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Merhaba,
Antartika kıtası nasıl yazılır TDK? sorusuna cevap arıyorum. Türk Dil Kurumu'nun nasıl yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Soruyu uzun uzun açıklamaya gerek yok, çünkü sorunun kendisi çok açık. Ancak, TDK tarafından doğru şekilde yazılması için iyi bir cevap istiyorum. Bu konuda yardım edebilecek biri var mı? Lütfen bu konuda yardım da bulmak için uzun uzun yazmaya gerek yok. Sadece kısa ve öz bir cevap istiyorum. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Antartika Kıtasının Yazılışı TDK

Antartika kıtası, Dünya’nın en ücra köşesindeki buzul kıtasının ismidir. Antartika, Temmuz 2018 itibariyle İngilizce kökenli olup, Yunanca’daki ἀνταρκτικός (anwarktikos) kelimesinin kısaltılmış halinden türemiştir. TDK tarafından kabul edilen yazılışı ise Antartika olarak belirtilmiştir.

Antartika Kıtasının Çevresi ve Özellikleri

Antartika, Dünya’nın Güney Yarımküresinde yer alan kutupların en kuzeyinde bulunmaktadır. Antartika’nın etrafını oluşturan okyanus, Güney Okyanusu ve bu okyanusun kıyısındaki kutupların sınırıdır. Antartika, kutuplardan Güney Kutbunun en yakınıdır ve çevresi çoğunlukla buz tabakaları tarafından kaplıdır. Antartika, kutuplarda bulunan tek kara parçasıdır. Antartika’nın çevresindeki buz tabakaları, kutuplanomik hava akışlarının miktarını azaltmaktadır.

Antartika, güneş ışınlarından oldukça az etkilenmektedir. Böylelikle, Antartika, Dünya’nın en soğuk ve en karlı yeridir. Antartika’da ortalama sıcaklıklar -50°C’den daha düşüktür. Antartika’nın okyanus suları, yüksek miktarda tuz içerir ve buz tabakalarının kalınlığı yaklaşık 4.000 metredir.

Antartika’nın Ekoloji ve Ekonomisi

Antartika, etkili bir ekolojik sistem içerisinde yaşayan hayatı barındıran çok özel bir bölgedir. Antartika’da, balinalar, kriller, deniz yılanları, turlar, penguenler ve diğer deniz canlıları bulunmaktadır. Bu canlılar, kutuplanomik hava akışlarından ve buz tabakalarından etkilenmektedir.

Antartika’nın ekonomisi, çoğunlukla balıkçılık ve ticaret faaliyetleri tarafından desteklenmektedir. Bu faaliyetler, deniz hayvanlarının ticareti ve balıkçılık faaliyetlerine dayanmaktadır. Ayrıca, bu bölgede çeşitli araştırmalar, tıbbi araştırmalar ve jeolojik araştırmalar da yapılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Antartika, TDK, Güney Yarımküre, buz tabakası, balıkçılık, ticaret, araştırma.

• Like
Reactions: Seydanur

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Antartika kıtası, Dünya'nın en kuzeyinde yer alan kıta olarak bilinmektedir. Antartika, Güney Kutbu ile çevrili ve çoğu buzdan oluşan bir kıtadır. Antartika, 28.000.000 km2'lik alanı kapsayan, karasal ve buzullardan oluşan bir kıtadır. Antartika kıtası en soğuk ve en kuru yerlerden biridir. İçinde birçok sürekli buzul ve karalar vardır. Antartika kıtasının yüzölçümünün çoğu buzdan oluşur ve buzulların derinlikleri yaklaşık 4.500 metreye kadar ulaşır. Kıtanın iklimi çok soğuk ve kuraktır. Güney Kutbu etrafındaki hava ortalama sıcaklığı -60 dereceyi geçmez. Antartika kıtasının çoğu bölgesi insanlar tarafından kontrol edilmeyen ve korunan bölge olarak kabul edilir. Kıta üzerindeki araştırmalar, ticaret faaliyetleri ve turizm faaliyetleri yasaklanmıştır. Kıtanın içindeki hayat çeşitliliği, deniz kuşları, kutup ayıları, büyük balıklar ve memeli hayvanların çoğu tarafından temsil edilmektedir. Antartika kıtası, Dünya'nın en soğuk ve en kurak kıtası olarak bilinmektedir ve bu sebeple, olağanüstü çevresel koruma ve koruma önlemlerine ihtiyaç duymaktadır.

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü