Anti parantez nasıl yazılır TDK

Dahikafalar

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,449
130
47
Merhaba!

TDK sözlükte anti parantez nasıl yazılacağı konusunda yardıma ihtiyacım var. Bir makalede anti parantez kullanmak istiyorum fakat nasıl yazılacağını bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan kimselerin yardımını rica ediyorum. Bilgisi olan arkadaşların paylaşmış olduğu örnekleri de görmek isterim. Teşekkürler.

• Wow
  • Angry
Reactions: Gulsah and Belgin

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,360
1,247
112
Anti Parantez Nasıl Yazılır?

Anti parantez ([]) Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir imla işareti olarak tanımlanır. TDK tarafından onaylanmış imla kurallarına göre, anti parantezler kullanılarak özellikle isimler, kısaltmalar veya akronimler parantez içinde açıklanır. Örneğin, “Türkiye Cumhuriyeti (TC)” gibi. Ayrıca, metin içinde anlamın daha iyi kavranması için açıklamalar veya açıklamalar için kullanılan bir başka sözcük veya cümleleri belirtmek için de kullanılır.

Anti Parantezin Doğru Kullanımı

Anti parantezin doğru kullanımı, anteparantezin etrafındaki harfleri kapsayan ve anteparazenin kendisini izleyen harfle başlayan bir uzunlukta olmalıdır. Örneğin, TC olarak kısaltılmış Türkiye Cumhuriyeti'nde, anti parantez içinde (TC) şeklinde kullanılır. Ayrıca, anti parantezler arka arkaya kullanılmamalıdır.

Anti Parantez Uyarıları

Kısaltmalar ve anlamlarını açıklamak için anti parantez kullanırken, kısaltmanın yazımıyla aynı olmalıdır. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti'nde TC olarak kısaltılırsa, anti parantez içinde (TC) yazılmalıdır. Ayrıca, anti parantezlerin kullanımından dolayı metin karması oluşmaması için, özellikle uzun parantez içerikleriyle dikkatli olunmalıdır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Antiparantez, bir cümledeki anlamın aksi anlamını ifade eden bir yazı biçimidir. Antiparantez cümleleri, anlamın aksi olarak ifade edilmesi durumunda, çoğunlukla noktalama işaretleri aracılığıyla yazılır. Antiparantez için kullanılan noktalama işaretleri arasında, özellikle çift tırnak işaretleri, parantez içinde kullanılan noktalama işaretleri ve süslü parantez kullanılır. Örnek olarak, “Senin bir arkadaşın varsa, 'onu da getir' dedim” cümlesi verilebilir. Bu cümlede, parantez içinde yer alan 'onu da getir' ifadesi, anlamın aksi olan 'onu getirme' anlamını ifade eder.

Antiparantez, özellikle cümle içinde bir özne veya nesneyi açıklamak için kullanılabilir.Örneğin, “Kızımın (fazlasıyla) şımarık olmasından şikayetçiyim” cümlesinde, parantez içindeki “fazlasıyla” ifadesi, kızının çok şımarık olmasını ifade eder. Antiparantez aynı zamanda bir üslup veya tonu belirtmek için de kullanılabilir. Örneğin, “Seni seviyorum (tabii ki)” cümlesinde, parantez içindeki “tabii ki” ifadesi, söz konusu sevgi duygusunun kesinlikle gerçek olduğunu vurgulamak için kullanılmıştır.

Antiparantez, çoğunlukla özne veya nesneyi açıklamak, üslup veya tonu belirtmek için kullanılmaktadır. Ancak, cümleyi kısaltmak veya konu ile ilgili olarak açıklamalar eklemek için de kullanılabilir. Antiparantez için kullanılan noktalama işaretleri arasında, özellikle çift tırnak işaretleri, parantez içinde kullanılan noktalama işaretleri ve süslü parantez kullanılır.