Antidemokratik nasil yazilir TDK

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,
Antidemokratik kelimeyi TDK'da nasıl yazabileceğimi merak ediyorum. Birinci kişi ağzından bu kelimeyi doğru bir şekilde yazmam gerekiyor. Bu konuda yardım almak istiyorum. Lütfen yardım edebilecek herkese teşekkürler. Antidemokratik kelimeyi TDK'da nasıl yazacağımı öğrenmek istiyorum. Lütfen yardım edin.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Antidemokratik Nedir?

Antidemokratik, demokratik değerlerin tersine olarak sömürücü, baskıcı ve insan haklarına saygısız olan uygulamaları ifade eder. İnsanların haklarının çiğnenmesi, özgürlüklerinin kısıtlanması veya seçimlerin yolsuzlukla manipüle edilmesi gibi durumlar antidemokratik uygulamaların örnekleridir. Antidemokratik uygulamaların başlıca etkenleri şiddet, siyasal baskı, özgürlüklerin kısıtlanması, insan haklarının ihlali ve eşitsizliktir.

Antidemokratik Nasıl Yazılır TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından antidemokratik kelimesi için kullanılan resmi yazılış şu şekildedir: "antidemokratik". Antidemokratik kelimesi, TDK güncel Türkçe sözlüğünde "demokratik değerlerin tersine olarak sömürücü, baskıcı ve insan haklarına saygısız olan uygulamaları ifade eden" anlamıyla geçer.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,591
1,031
15
Antidemokratik, insanların özgürce seçim yapmasının, ifade özgürlüğünün ve haklarının kısıtlanmasının, düşüncelerinin baskılanmasının veya yönetimin demokratik olmayan yollarla yürütülmesinin tanımıdır. Bu tür bir rejimin temel özelliği, meşru hükümetlerin egemenliği altında, insanların özgürce birbirleriyle iletişim kurmasının, özgürce konuşmasının ve haklarının kısıtlanmasıdır. Bu durum, ülkelerin demokratik olmayan yönetimler tarafından kontrol altına alınmasına yol açabilir. Antidemokratik rejimler, insan haklarının çiğnenmesini, baskının ve şiddetin arttırılmasını, ekonomik ve sosyal hakların kısıtlanmasını ve kişisel özgürlüklerin sınırlandırılmasını teşvik eder. Bu rejimlerin kuralları yüksek düzeyde baskı, kontrol ve özgürlüklerin kısıtlanmasına dayanır. Bu durum, insanların özgürce düşünmesini, özgürce konuşmasını ve haklarını kullanmasını engeller. Antidemokratik rejimler, ülkelerin demokratik olmayan yönetimler tarafından kontrol altına alınmasına yol açabilir ve bu durum, ülkelerin demokratik olmayan yönetimler tarafından kontrol altına alınmasına yol açabilir.