Antik Yunan felsefesi kaça ayrılır

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,
Antik Yunan felsefesini kaça ayrılır konusunda bilgi edinmek istiyorum. İlgili konuda herhangi bir kaynaktan ya da kendimi yetiştirmeye çalışmaktan çok daha hızlı ve net sonuç elde etmek istiyorum. Bilgili kişilerin bu konuda bilgi verebilmeleri için çok müteşekkür ederim. Konu hakkında öğrenebileceğim her şeyi duymak istiyorum. Antik Yunan felsefesinin kaça ayrılığı olduğuna dair net bir cevap arıyorum. Lütfen yardım edin. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Antik Yunan Felsefesi Kaça Ayrılır?

Antik Yunan felsefesi, bu milletin tarihinin başlangıcından beri var olan ve zaman içinde değişen felsefi gelişmelerin günümüzde de etkisini sürdüren bir kültürdür. Antik Yunan felsefesinin temelini, Yunan filozoflarının kendi çalışmaları oluşturmaktadır. Antik Yunan felsefesi, başlıca beş alt dalda ayrılabilir.

Milesyenler

Milesyenler, antik Yunan felsefesinin ilk kurucuları olarak kabul edilir. Milesyenler, özellikle başlıca üç filozofa aittir; Thales, Anaximander ve Anaximenes. Milesyenler, herhangi bir varlığın özünün ne olduğunu aramış ve kendileri için bazı temel kavramların varlığını kabul etmiştir.

Presokratikler

Presokratikler, Milesyenlerin felsefesinin gelişmesinden sonra ortaya çıkan felsefecilerdir. Bu dönemde, filozoflar çeşitli düşünceleri araştırmış ve ele almışlardır. Presokratik felsefe, antik Yunan felsefesinin en önemli dönemidir ve bu dönemde, özellikle Anaksimandros, Parmenides, Heraklitus ve Empedokles gibi önemli filozofların çalışmalarının önemi vardır.

Sofistler

Sofistler, 5. yüzyılda ortaya çıkan önemli filozoflardır. Sofistler, halkı eğitmek ve siyasi bir konum elde etmek amacıyla ortaya çıkmışlardır. Sofistlerin çalışmaları, özellikle etik ve siyaset alanlarında oldukça önemlidir.

Sokratikler

Sokratikler, antik Yunan felsefesinin önemli bir dönemidir. Sokratikler, özellikle filozof Sokrates tarafından ortaya atılan felsefi yaklaşımları etrafında gelişmiştir. Sokratikler, etik, siyaset ve metafiziğe odaklanmış ve bu dönemde filozoflar çeşitli kavramları araştırmışlardır.

Platonikler

Platonikler, antik Yunan felsefesinin son döneminde ortaya çıkan felsefecilerdir. Platonikler, özellikle Platon tarafından ortaya atılan felsefi yaklaşımları etrafında gelişmiştir. Platonikler, etik, siyaset ve metafiziğe odaklanmış ve bu dönemde filozoflar, Platon tarafından geliştirilen doğa, ahlak ve kültür konularını araştırmışlardır.

Epiküreler

Epiküreler, antik Yunan felsefesinin son döneminde ortaya çıkan filozoflardır. Epiküreler, özellikle Epiküros tarafından ortaya atılan felsefi yaklaşımları etrafında gelişmiştir. Epiküreler, etik, siyaset ve metafiziğe odaklanmış ve bu dönemde filozoflar, Epiküros tarafından geliştirilen felsefi konuları araştırmışlardır.

Sonuç olarak, antik Yunan felsefesi, Milesyenler, Presokratikler, Sofistler, Sokratikler, Platonikler ve Epiküreler alt dallarında ayrılabilir. Bunların tümü, antik Yunan felsefesinin bugün de etkisini sürdüren kültürel gelişmelerindendir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)