Aptallık nedir TDK

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba arkadaşlar,

Ben aptallık nedir TDK (Türk Dil Kurumu) anlamına gelen kavram hakkında merak ettiklerimi öğrenmek istiyorum. Lütfen aptallık kavramıyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

TDK tarafından kullanılan aptallık tanımının ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Herhangi bir kaynakta aptallık kavramı hakkında bilgi edinebileceğimi söyleyebilir misiniz? Ayrıca aptallık kavramının nelere neden olduğunu ve bu durumun nasıl çözülebileceğini de öğrenmek istiyorum.

Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Aptallık Nedir TDK Anlamıyla?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından, aptallık kelimesinin anlamı; 'Akıl veya zeka seviyesinin çok düşük olması, çok küçük de olsa, mantık özelliklerinin olmaması; zekasını kullanamayan kişinin durumu' olarak tanımlanmıştır. Bazı kaynaklarda, özellikle küçük çocuklar için, bu terimin kullanımının uygun olmadığı vurgulanmaktadır.

Aptallık Nedir?

Aptallık, düşük akıl veya zeka seviyesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kalıcı durumdur. Aptallık, çoğu zaman, çocukluk çağından itibaren ortaya çıkar. Ancak, bazı durumlarda, bu durum, erişkinlik çağında da ortaya çıkabilir.

Aptallık, kişinin, akıl ve zeka gücünü kullanamamasıyla ilgili bir durumdur. Aptallar, kendilerini ifade edebilme, öğrenme, problem çözme ve kendilerini koruma gibi alanlarda beceriksizdir. Ayrıca, aynı yaştaki kişilerin yaptığı bilgisel ve davranışsal becerileri kazanamamaları ve düşük bir zeka seviyesine sahip olmaları da bu durumun diğer özellikleridir.

Aptallık Tanımının Değişimi

Geçmişte, aptallığın tanımı, daha çok zeka seviyesini ifade eden bir terim olarak kullanılırdı. Ancak, günümüzde, aptallık, kişinin fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları karşılayamaması olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, kişinin davranışsal ve sosyal becerilerinin gelişememesi, yaşam standartlarının düşük olması ve kişinin kendini koruması gibi konularda da aptallık tanımının değiştiği görülmektedir.

Aptallık Anlayışı

Aptallık anlayışı, son yıllarda, özellikle de gelişmiş ülkelerde, ciddi bir biçimde değişti. Aptallık artık, kişinin kendini gerçek anlamda geliştirmesine ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesine izin verilen bir durum olarak görülmektedir.

Ayrıca, imkânlar ve kaynaklar sunulmakta ve aptallara, güvenlik ve destek sağlanmakta, böylelikle onların özgür, üretken ve topluma değer katacak üyeler olarak kabul edilmeleri sağlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Aptallık, TDK, Tanım, Anlayış, Zeka Seviyesi, Davranışsal Beceriler.

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Aptallık, günlük konuşma dilinde kullanılan, fakat aslında çok ciddi bir kavram olan insanların zihinsel fonksiyonlarında ve özellikle öğrenme yeteneklerinde belirgin bir eksiklik ya da bozukluktan kaynaklanan düşük IQ seviyesine verilen genel bir addır. Aptallık, IQ seviyesi 70'in altında olan insanların ve özellikle çocukların zihinsel ve davranışsal gelişimine yönelik olarak tanımlanır.

Aptallık, genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Genetik faktörler arasında Down sendromu, Fragil X sendromu veya diğer genetik kromozom bozuklukları sayılabilir. Çevresel faktörler ise, gebelik sırasında annenin alkol, uyuşturucu veya zehirli maddelerin kullanımı, doğumda anne veya bebek üzerinde meydana gelen travma, bebeklerde aşırı prematürite ya da sepsis gibi durumlar sayılabilir.

Aptallık, çocuklarda farklı alanlarda belirgin olabilir. Bu alanlar arasında, zihinsel gelişim, motor beceriler, dil ve konuşma, sosyal beceriler, öğrenme, sağlık ve güvenlik, hayat becerileri ve aile iletişimi sayılabilir. Aptallık, tanı almış kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyebilir. Tanı almış kişilerin, yaşamlarının her alanında destek almaları ve kendilerini geliştirmeleri önerilmektedir. Aileleri, çocuklarının yaşam kalitesini arttırmak için çocuklarının ihtiyaçlarına göre özel destek programlarına katılmalarını ve sosyal etkinliklere katılmalarını teşvik etmelidir.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Aptallık, bireyin kavram ve mantıksal düşünme yeteneğinin olmaması, öğrenme ve anlama yeteneğinin kısıtlı olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Aptallık, bir çeşit gelişimsel gecikme olarak da tanımlanabilir. Aptallığın belirtileri arasında düşünme güçlüğü, konuşma veya dil kullanımı problemleri, algı problemleri, öğrenme güçlüğü, motor becerilerde güçlük, kişilik değişimleri ve kişinin zeka seviyesinin çok düşük olması yer almaktadır. Aptallık, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genetik faktörlerin aptallığa neden olması, annenin hamileliğin erken dönemlerinde alışılmamış hastalıklara yakalanması, anne ve babanın aşırı alkol veya uyuşturucu kullanması, bebeklikte veya çocuklukta enfeksiyonlar, bebeklikte veya çocuklukta çeşitli olaylardan dolayı oluşan beyin hasarı gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Aptallığın tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, kişinin aptallık belirtilerini azaltmak veya aptallık ile yaşama stratejileri geliştirmek için çeşitli eğitim ve rehabilitasyon programları uygulanmaktadır.

Aptallık, özellikle çocukluk döneminde oldukça ciddi bir problem olmakta ve etkisi hayatın her alanına yayılmaktadır. Aptallıkla yaşayan bireylerin, eğitim ve rehabilitasyon programları ile yaşam kalitesinin artırılması, öz değerlerinin geliştirilmesi ve topluma katılımının sağlanması önemlidir. Ailelerin, çocuklarının gelişimlerini yakından izlemesi ve uygun eğitim ve rehabilitasyon programlarına katılması da önemlidir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,020
517
0
Aptallık, kişinin hatalı veya yanlış davranışlarını sergilemesine ya da akıl ve mantık kurallarına uymamasına denir. Genellikle kişilerin kendi kabiliyetlerini ya da yeteneklerini yanlış yönetmeleri ile ortaya çıkan aptallık, özellikle çocuklar için önemli bir konudur. Çocukların kendi kendini geliştirme yetenekleri kısıtlıdır, bu nedenle zorlukların üstesinden gelmekte başarısız olurlar ve aptallık davranışları sergilerler. Örneğin, bir çocuk görevini yerine getirmede başarısız olabilir veya diğerlerinden daha yavaş öğrenme yeteneğine sahip olabilir.

Aptallık, çoğu zaman kişisel yeteneklerin yetersizliğinden kaynaklanır. Ancak, bazı durumlarda, dış faktörlerin de etkisi vardır. Örneğin, ebeveynlerin çocuğa uygun bir eğitim vermemesi, çocuğun kişisel gelişimini ve öğrenme yeteneklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Psikolojik veya fiziksel özürler de, kişinin aptallık sergilemesine neden olabilir.

Aptallık, kişinin çevresindeki bazı davranışları taklit etmesiyle ortaya çıkabilir. Bu, özellikle çocuklar için geçerlidir; çocuklar, kendilerini yetersiz hissettikleri durumlarda, başkalarının davranışlarını taklit edebilirler. Aynı zamanda, çocukların çevresel etkenlerden etkilenmesi de, aptallık davranışlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aptallık, kötü sonuçlar doğurabilecek bir durumdur. Bu nedenle, genellikle kişinin çevresindeki insanlar tarafından kınanır. Aynı zamanda, kişinin kendini ifade etmesini ve kendini geliştirmesini engelleyebilir. Bu nedenle, kişinin aptallık davranışlarını önlemek için çabaları gerekir. Çocuklar için, ebeveynlerin doğru ve uygun bir eğitim vermesi çok önemlidir. Ayrıca, kişinin çalışma alanlarını geliştirmek için yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmek için gerekli çabaları göstermesi gerekir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,607
1,031
15
Aptallık, akıl ve düşünce yeteneği açısından zayıf olan insanların karakteristik özelliğidir. Aptallık, zihinsel özürlülükleri olan kişilerin davranışları ve sözleriyle ortaya çıkabilir. Bu durum aynı zamanda kişinin öğrenme yeteneğini ve problemleri çözme kabiliyetini de sınırlamaktadır. Aptallık, bir kişinin işlevselliğini etkileyen bir özür olarak kabul edilir.

Aptallık, genellikle çoklu zeka güçlüğünden kaynaklanıyor. Çoklu zeka güçlüğü, kişinin öğrenme, anlama alanında ya da sosyal alanda düşük bir performans gösterdiği durumdur. Çoklu zeka güçlüğü, bazı alanlarda çok iyi performans gösterenlerin de olmasına rağmen, bu güçlükler ortalama veya düşük düzeyde etkilenebilir.

Aptallık, kişinin yaşadığı çevreye ve çevresel etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin yetiştiği ortam, eğitim alması, sosyal çevresi ve ailesinin desteği, günlük yaşam koşulları, kültürel ve teknolojik gelişim gibi çevresel etkenlerin hepsi, aptallığın gelişimini etkileyebilir.

Aptallık, her yaşta ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ancak, çoğu zaman çocukluk döneminde, özellikle de ilköğretim çağındaki çocukların çoğunda ortaya çıkar. Bu çocuklar, öğrenme ve problem çözme konusunda düşük performans gösterir ve bazı özürlü davranışlar sergileyebilir.

Aptallığın tedavisi, çeşitli seviyelerde uygulanabilir. Kişiyi özel eğitim programları veya uygun terapiler aracılığıyla destekleyebilir, anne ve baba tarafından desteklenmesi ve sosyal etkileşim becerilerinin kazandırılması da tedaviye yardımcı olabilir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Aptallık, akıl ve mantık yetilerinin gelişmemiş olmasından kaynaklanan bir durumdur. Genel olarak, aptallık, özellikle küçük çocukların gelişim çağındaki akıl yetilerinin kısıtlı olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Ancak, bazı durumlarda, özellikle beyin hastalıklarının etkisiyle, yaşlı çocuklar ve yetişkinler de aptallık durumunda olabilirler.

Aptallık, kişinin algılama ve kavrama yetilerini, konuşma ve yazma becerilerini, öğrenme yeteneğini, mantıksal düşünmeyi veya kişisel bakımı yerine getirememesine yol açabilecek derecede etkileyebilen bir durumdur. Aptallık, kişinin eğitim, öğrenme veya yaşama bağlamında kendini yeterli hissetmemesine de neden olabilir.

Aptallık, çoğu zaman, çocukluk çağındaki gelişim sürecinden bağımsız olarak ortaya çıkan bir durum olarak bilinir. Ancak, bazen bu durum, genetik faktörlerden kaynaklanan veya beyin hasarıyla ortaya çıkan bir sonuç olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, hastalık veya sağlık sorunlarına bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Aptallık, çok sayıda faktöre bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genellikle, akıl ve mantık yetilerinin gelişmemiş olması, zihinsel gelişimin kısıtlı olması veya fiziksel veya bedensel gelişimin gecikmiş olması, kişinin öğrenme ve eğitim yeteneklerinin düşük olması gibi durumlarda aptallık durumu görülebilir. Ayrıca, kişinin düşünme ve konuşma becerilerinin kısıtlı olması ve konuşma sorunları, bedensel veya sosyal becerilerinin gelişmemiş olması gibi durumlar da aptallıkla ilişkili olabilir.

Aptallık, kişinin yaşam kalitesini veya eğitim düzeyini olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. Bu nedenle, bu duruma sahip olan kişilere, özellikle de çocuklara, profesyonel yardım ve destek sağlanması önemlidir. Bu tür destek, özellikle eğitim ve öğrenme süreçlerinin iyileştirilmesi için önemlidir. Ayrıca, bu duruma sahip olan kişiler için destekleyici bir ortam oluşturulması da önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Aptallık, konuşma, düşünme, hafıza ve diğer öğrenme faaliyetlerinde yaşanan düşük performanstır. Genellikle bu durum, beyin hasarı, gelişimsel bozukluklar, zeka geriliği, çocukluk çağı hastalıkları veya ilaç veya alkol kötüye kullanımından kaynaklanmaktadır. Aptallık, kişinin hayatını etkileyen çok ciddi bir durumdur. Genellikle bu durum, kişinin akademik başarısını, kişisel, sosyal ve çalışma hayatını olumsuz etkileyebilir. Aptallık, genellikle önlenebilir ve tedavi edilebilirdir. İlk olarak, kişinin neden aptal olduğunu belirlemek için etkin bir tanı yöntemi kullanılmalıdır. Daha sonra tedavinin türüne bağlı olarak ilaç tedavisi, psikoterapi, rehabilitasyon, alıştırmalar ve diğer metotlar uygulanabilir. Tedavi, kişinin geçmiş deneyimleri ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak özelleştirilmelidir. Aynı zamanda, diğer problemleri çözmek için destek alınmalıdır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Aptallık, kişinin düşünme, öğrenme ve iletişim becerilerinde ciddi bir oranda düşüklük ya da kısıtlılık göstermesi durumudur. Aptallık genetik, nörolojik ya da çevresel faktörler nedeniyle oluşabilir ve yaşam boyu sürebilir. Aptallıkta farklı şiddetlerde bozukluklar gözlenebilmektedir. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilen bu bozukluklar için çeşitli eğitim ve destek programları mevcuttur.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,506
1,159
112
Aptallık, IQ seviyesinin çok düşük olmasından kaynaklanan, kişinin düşünme, konuşma, öğrenme ve diğer alanlarda becerilerinin önemli ölçüde kısıtlanmış olmasıdır. Orta dereceli veya şiddetli aptallık, çocuğun yaşına göre gelişmesi gereken yaşam becerilerini edinmeyi güçleştirir. Aptallık, çocuğun hayatının her alanını etkilemektedir.

Aptallık, genellikle çocukluk yıllarında tanımlanır. Çocuğun gelişimini izlemek, herhangi bir eğitim programının planlanması için önemli bir adımdır. Aptallık, kişinin IQ seviyesinin 70 ve altında olması ile tanımlanır. IQ seviyesi, çocuğun yaşına göre gelişmesi gereken bazı alanlarda becerilerinin ölçülmesi ile belirlenir. Bu ölçümler, çocuğun yaşına göre beklenen yaşam becerilerini edinme yeteneğini de ortaya koymaktadır.

Aptallık, özellikle çocukluk döneminde düşünme, konuşma, öğrenme ve diğer alanlarda birtakım yetersizlikleri içerir. Çocuklar, çevrelerindeki çocuklarla aynı yaşam becerilerini edinmekte güçlük çeker ve çok daha sınırlı sayıda beceriler edinmeyi başarabilirler. Aptallık, çocukluk döneminde tanımlanır ve bu dönemde çocuğun gelişimini izlemek, eğitim programının planlanması ve uygulanması için önemli adımlardır.

Aptallık, uyum, dikkat ve öğrenme bozuklukları gibi çeşitli alanlarda önemli sıkıntılara neden olabilir. Kişinin aptallık seviyesine bağlı olarak, sosyal, akademik veya mesleki alanlarda yaşadığı sıkıntılar farklı olabilir. Ayrıca, kişinin engellenmesine neden olan fiziksel, sosyal, yapısal ve davranışsal faktörlerin değerlendirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, ebeveynlerin ve diğer yakınlarının desteği, kişinin aptallık seviyesine göre yeterli beceriler edinmesini destekleyebilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,961
398
5
Aptallık, kimilerine göre organik, kimilerine göre ilkel ve kimilerine göre kültürel bir bozukluk olarak tanımlanabilecek bir durumdur. Aptallık, yetişkinlerin ve çocukların zihinsel gelişiminde bozulmaları sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak kabul edilmektedir. Genellikle, kişilerin çoğu hareketlerinde, dil konuşma ve anlama konusunda, düşünme konusunda ve sosyal ilişkilerde özgün sorunlar yaşamaları ile ilgilidir.

Aptallık, çeşitli etkenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar arasında, çocukluk çağından itibaren çoklu gebelikler, çocuğun doğum öncesi anne karnında geçirdiği zamanın kısalması ve anne karnında geçirdiği zaman içerisinde kullanılan narkotik, alkol, sigara gibi maddeler sayılabilir. Aynı zamanda, çocukluk çağındaki hastalıklar, hayvan saldırıları, infeksiyonlar, zehirlenmeler ve çevresel etmenler gibi çeşitli nedenler de aptallık nedenleri arasındadır.

Aptallığın seviyesi kişiden kişiye değişebilir. Bazılarının zihinsel seviyesi çok düşük olabilirken, bazılarının zihinsel seviyesi çok yüksek olabilir. Aptallığın seviyesi, kişinin çevresindeki insanların desteğine ve ona sağlanan eğitim ve öğretime göre de değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler, aptallıklarının seviyesini kontrol etmek ve iyileştirmek için çeşitli tedavi yöntemleriyle mücadele edebilirler.

Aptallık, kişinin yaşam kalitesini düşürebilir ve sosyal ilişkilerini etkileyebilir. Aptallık, kişinin eğitimine, çalışma hayatına ve kişisel yaşamına girmesine engel olabilir. Aynı zamanda, kişinin zihinsel fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu nedenle, aptallık tedavi edilmelidir. Özellikle çocuklarda, tedavi edilmeyen aptallık, yaşamlarında ciddi sıkıntılara neden olabilir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,844
1,256
112
Aptallık, kişinin gerek öğrenme gerekse de uygulama açısından, diğer insanların sahip olduğu yetenek ve becerilerden düşük düzeyde olması durumuna verilen bir addır. Aptallık, sağlıklı bireyler arasında karşılaşılan özel durumlardır ve bu durum, bireyin yaşamının her alanında yaşadığı zorluklarla kendini gösterir. Aptallık, eğitimci bakış açısı ile incelendiğinde, bireyin öğrenme güçlükleriyle karşılaşmasına ve bu güçlükleri gidermesine yardımcı olmak için uygun eğitim programının geliştirilmesine ihtiyaç duyulabileceği anlaşılmaktadır.

Eğitimciler, bu durumda bireylerin öğrenme güçlüklerini azaltmak ve onlara üstesinden gelmelerini sağlamak için çeşitli yaklaşımlar kullanır. Örneğin, öğrenme güçlüklerini azaltmak için, öğrenme ortamının kişiye özel olarak ayarlanması, öğrencinin öğrenme sürecini özendirmek ve kontrol etmek için teşviklerin verilmesi, öğrencinin kendini ifade etmesini destekleyen aktivitelerin yapılması gibi farklı yaklaşımlar kullanılabilir. Aynı zamanda, öğrenciye özel bir öğrenme planının geliştirilmesi ve öğrenciye öğrenmeyi kolaylaştıracak farklı tekniklerin ve yöntemlerin sunulması gibi çözümler de uygulanabilir.

Öğrenme güçlükleriyle karşı karşıya olan bireylerin, öğrenmelerine yardımcı olmak için eğitimci tarafından özel eğitim programlarının geliştirilmesi, öğrencinin kendini ifade etme becerilerinin geliştirilmesi, öğrencinin öğrenmesini kolaylaştırmak için destekleyici yaklaşımların kullanılması gibi farklı yaklaşımlarla aptallıkla mücadele edilebilir. Bu yaklaşımlar, bireylerin öğrenme güçlüklerini üstesinden gelmesine ve kendi yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)