Ara sıra ne demek

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba herkese,

Ara sıra ne demek sorusunu merak ediyorum. Bu sözcük ne anlama geliyor? Ara sıra ne zaman kullanılıyor? Kullanımı hakkında bilgi vermenizi ve örnekler vermenizi rica ediyorum. İngilizce'deki karşılığı nedir ve özellikle Türkçe'de kullanımıyla ilgili tavsiyelerinizi de almak istiyorum.

Ara sıra kelimesinin ne anlama geldiği konusunda kafa karışıklığı içindeyim. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Ara Sıra Ne Demek?

Ara sıra sözcüğü Türkçe dilinin çok eski zamanlardan beri kullanılan bir sözcük. Genellikle sıklıkla kullanılan bir sözcük değildir. Ancak özellikle Türkçe dilinde çokça kullanılan sözcükler arasında da yer almaktadır. Ara sıra sözcüğü, konuşma ve yazılı anlatımlarda birçok şekilde kullanılmaktadır.

Ara Sıra Sözcüğünün Tanımı

Ara sıra sözcüğü, Türk Dil Kurumu tarafından birçok şekilde tanımlanmıştır. Birinci anlamıyla, arada sırada, aradaki süreden bağımsız olarak, aralıklı olarak anlamındadır. İkinci anlamıyla, özellikle belli bir işin çalışılması sırasında, aralıklar verilerek, bir süre ara verilerek çalışılması anlamındadır.

Ara Sıra Sözcüğünün Kullanımı

Ara sıra sözcüğü, çoğu zaman konuşma ve yazılı anlatımlarda kullanılır. Ara sıra sözcüğü ile konuşmalarda arada sırada, aralıklı olarak anlamı verilir. Örneğin, "Ara sıra kitap okurum" ya da "Ara sıra arkadaşlarımla buluşurum" gibi.

Ara sıra sözcüğü ayrıca yazılı anlatımlarda da kullanılır. Örneğin, "Ara sıra ofisde çalışıyorum" veya "Ara sıra evde çalışıyorum" gibi.

Ara Sıra Sözcüğünün Anlamı

Ara sıra sözcüğünün anlamı, arada sırada, aralıklı olarak anlamına gelir. Ara sıra sözcüğünün kullanımı ile, arada sırada, belirli aralıklarla veya aralıksız olarak, arada sırada bir şey yapılıyor anlamı verilir.

Ara Sıra Sözcüğünün Karşılığı

Ara sıra sözcüğünün karşılığı olarak çoğunlukla "occasionally" sözcüğü kullanılır. Ancak aynı zamanda "sometimes" veya "from time to time" gibi sözcükler de arada sıra sözcüğünün anlamını vermek için kullanılabilir.

Sonuç

Ara sıra sözcüğü, arada sırada, aralıklı olarak anlamına gelen bir sözcüktür. Ara sıra sözcüğü, Türkçe dilinin çok eski zamanlardan beri kullanılan bir sözcük. Konuşma ve yazılı anlatımlarda da çokça kullanılan arasıra sözcüğünün karşılığı olarak "occasionally", "sometimes" veya "from time to time" gibi sözcükler de kullanılabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)