Araplar iran'ı hangi savaşla fethetti

meyveverenagac

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
112
0
Merhaba,

Araplar iran'ı hangi savaşla fethetti? sorusunu cevaplamam gerekiyor ve sizlerden yardım istiyorum. İran'da yaşayan İslam hükümdarı Yazdgerd III, Şaban 636'da meydana gelen Qadisiyye Savaşı'nda Araplar'a yenildi. Bu savaş, İslam'ın İran'a yayılmasının başlangıcını oluşturdu. Savaş, İran'ın doğu ve güneyinde çok sayıda Şiî ve Sünni kabilelerin ayrışmasına neden oldu. İran'ın fethi, iki yıl süren savaşların ardından tamamlandı. Bu savaşlar, İran'ın batısında meydana gelen Nahavend Savaşı'nda tamamlandı. Nahavend Savaşı, İran'ın tümünün fethedilmesiyle sonuçlandı.

Her ne kadar Araplar Qadisiyye Savaşı'nda İran'ı fethettiğini söylesek de, İran'ın fethinin tamamlanmasında çok sayıda diğer savaşlar etkili oldu. Bu savaşlar, İran'ın güneyinde meydana gelen Zor Savaşı, İran'ın batısında meydana gelen Nahavend Savaşı ve İran'ın kuzeyinde meydana gelen Kazvin Savaşı'ydı.

Bu konuda yardımınızı bekliyorum. Bilgi veya kaynak önerilerinizi bana iletmenizi rica ederim. Teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Araplar Iran'ı hangi savaşla fethetti?

Arap-Iran Savaşı, 633-651 yılları arasında, İslam hükümdarlarının Arap devletleri ve İran Sasani İmparatorluğu arasında yaşanan savaştardı. Savaşlar, İran'ın Arap topraklarına yönelik saldırılarının ve İran'ın Arap devletleri tarafından fethedilmesinin ardından ortaya çıktı. Savaş, İslam hükümdarlarının Arap topraklarının İran'a karşı korunması ve İran'ın İslam tarafından fethedilmesi amacıyla başlatıldı. Savaş, İran'ın Arap topraklarının fethedilmesiyle sonuçlanmıştır.

Savaşın Nedenleri

Savaş, İran'ın Arap topraklarına yönelik saldırılarıyla başladı. Sasani İmparatorluğu, Kufa ve Basra'da kontrol altında tutmak istediği için, Arap topraklarına saldırılar düzenlemişti. İran, İslamiyeti Arap bölgesinde kabul etmeyen bir devlet olarak görüldü. İran'ın bu davranışı, Arap bölgesindeki İslamiyet kabul etmeyen devletlerin fethi için İslam hükümdarlarının bir sebep oluşturmuştur.

Savaşın Süreci

Savaş, 633 yılında başladı. İslam hükümdarları, İran'ın Arap topraklarına saldırılarını durdurmak için savaşa giriştiler. Savaş, İran'ın Arap topraklarının fethiyle sonuçlandı. 651 yılında, İran'ın İslam'a karşı isyanı yok edildi ve İran, Arap İslam Devletinin egemenliğine girdi.

Sonuç

Arap-Iran Savaşı, İran'ın Arap topraklarına yönelik saldırılarıyla başladı. Savaş, Arap topraklarının İran'a karşı korunması ve İran'ın İslam tarafından fethedilmesi amacıyla başlatıldı. Savaş, 651 yılında İran'ın İslam'a karşı isyanının yok edilmesiyle sonuçlandı ve İran, Arap İslam Devletinin egemenliğine girdi. Araplar Iran'ı bu savaşla fethetti.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)