Artniyet nasıl yazılır TDK

KanatlıGökyüzü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
75
2
0
Merhaba, TDK tarafından nasıl yazılacağını bilmiyorum, ama artniyet kelimesini yazmak istiyorum. Biraz araştırma yaptım ama net bir cevap bulamadım. Bu konuda daha önce bu kelimeyi kullananlar varsa veya TDK'ya ait bir kaynakla ilgili bilgi paylaşabilirlerse çok sevinirim. Lütfen artniyet kelimesini nasıl yazılacağı hakkında yardım edin. Çok teşekkür ederim.

LeylaSes

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
0
0
Artniyet Nasıl Yazılır? TDK Açıklaması

"Artniyet" kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) anlamı "kötü niyetli" olarak belirlemiştir. Artniyet, kişinin karşısındaki birey ya da kurumlar hakkında kasıtlı olarak kötü niyetli algılar oluşturmak, üzerlerine zarar vermek ya da haklarını çiğnemek istemek olarak tanımlanır.

Kötü niyetli davranışlar, sözel ya da fiili olarak gerçekleştirilebilir. Kişi, karşısındaki birey ya da kurumlara karşı kötü niyetli davranışlar sergileyebilir ve böylelikle onların haklarını çiğnemekte ya da zarar vermektedir. Bununla birlikte, artniyet kavramı, tartışmaya katkıda bulunmak, karşı tarafı suçlamak veya arabuluculuk yapmak için de kullanılabilecek bir terimdir.

Artniyetin Örnekleri

Artniyet, tüm toplumsal ilişkilerde görülebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla çalışma yaşamında görülür. İşveren ve çalışan arasındaki ilişkiler, artniyetin en yaygın olarak görüldüğü alanlardır. İşverenler, çalışanların haklarını çiğnemek veya onlara zarar vermek için kötü niyetli davranışlar sergileyebilir. Aynı şekilde, çalışanlar da işverenleri hedef alarak, onları suçlamak ya da kötü niyetli davranışlar sergileyebilirler.

Artniyetin Önlenmesi

Artniyetin önlenmesi ve yönetilmesi için, işverenler ve çalışanlar arasındaki ilişkilerin iyi yönetilmesi gerekir. İşverenler, çalışanların haklarını koruyarak, onları ciddiye alarak ve onların işlerini hakkıyla yapmalarını sağlamak için sorumluluk almalıdır. Aynı zamanda, çalışanlar da işverenlerini saygıyla karşılamalı ve onların kararlarını desteklemelidir.

Sonuç

Artniyet, kişinin karşısındaki birey ya da kurumlar hakkında kasıtlı olarak kötü niyetli algılar oluşturmak, üzerlerine zarar vermek ya da haklarını çiğnemek istemek olarak tanımlanır. Artniyet, çalışma yaşamında en yaygın olarak görülen kötü niyetli davranışlardır. Artniyetin önlenmesi ve yönetilmesi için, işverenler ve çalışanlar arasındaki ilişkilerin iyi yönetilmesi gerekir.