Asker kaçağı olunca ne olur

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Askerliği kaçırmak hiç iyi bir fikir değil ve bu konuda çok endişeliyim. Asker kaçağı olunca ne olacağını öğrenmek istiyorum. Sizlerin deneyimlerinizi ve fikirlerinizi paylaşıp bana yardım etmenizi rica ediyorum.

Geçen sene askerliği erteleyecekmişim diye bir söylenti duymuştum. Bu doğru mu? Asker kaçağı olursam ne gibi cezalar alabilirim? Cezayı ne kadar süre için alırlar? Yaptığım herhangi bir yanlış hareket, suç olarak kabul edilebilir mi? Asker kaçağı olursam hapis cezası alır mıyım?

Yaşadığım kasaba da askerlik için hapishane olduğunu duymuştum. Asker kaçağı olduğum takdirde buraya gönderilecek miyim? Asker kaçağı olan biri olarak hapishaneden çıkabilecek miyim?

Bir de, İsrail'de yaşıyorum ve askerlik yükümlülüğüm olduğunu biliyorum. Asker kaçağı olursam İsrail'e dönmeyi düşünebilir miyim? İsrail'de asker kaçağı olma cezası nedir?

Konu hakkında bilgi sahibi olan ve bana yardımcı olmak isteyen herkesin cevabını bekliyorum.

Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Asker Kaçağı Olunca Ne Olur?

Asker kaçağı olmak, ülkenizin savunması için görev almaktan kaçmak anlamına gelir. Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişiler, bazı ülkelerde cezai sorumluluklarla karşı karşıya kalabilir. Askerlik durumu hakkında birçok ülkede mevzuat vardır ve bu mevzuatların kapsamı ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Asker kaçağı olmanın cezai sorumluluğu

Asker kaçağı olmak, ülkenizin savunması için görev almaktan kaçmak anlamına gelir. Çoğu ülkede askerlik yükümlülüğünü yerine getirmemek cezai sorumluluklarla sonuçlanabilir. Askerliğe ilişkin cezai sorumluluklar, her ülkenin mevzuatına göre değişiklik gösterebilir. Bazı ülkelerde, asker kaçağı olmak cezalandırılmak için özel mevzuatlar ve cezai yaptırımlar içerebilir.

Asker kaçağı olmaktan kaçınma yolları

Asker kaçağı olmaktan kaçınmak için, askerlik görevinden muafiyet için başvurmak en iyi seçenektir. Bazı ülkeler, savaş veya barış zamanlarında askerlik yükümlülüğünün yerine getirmemek için muafiyet sınırlarını koyarlar. Kişi, muafiyet sınırlarının kapsamı içinde olup olmadığını öğrenmek için resmi makamlarla temasa geçebilir.

Asker kaçağı olmanın sosyal etkileri

Asker kaçağı olmak, kişinin sosyal statüsünü etkileyebilir. Asker kaçağı bir kişi, ülkesinde yaşamaktan kaçmak zorunda kaldığında, ülkesine dönmeyi reddedenler dışında, ülkesinde yaşamak için geçerli bir yasal sebebi olmadığından, diğer ülkeler bu kişiyi kabul etmeyi reddedebilirler. Asker kaçağı olmak, kişinin sosyal statüsünü veya gelecek planlarını olumsuz olarak etkileyebilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)