Askerlerde neden AS.İZ yazar

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Askerlik görevim için hazırlanıyorum ve herhangi bir evrakta yada formda her zaman AS.İZ yazar gördüm. Ne anlama geldiğini ve neden bu şekilde yazılması gerektiğini merak ediyorum. Bilenlerin yardımına ihtiyacım var.

Askerlik görevimi yerine getirmek için, bu AS.İZ kısaltmasının ne anlama geldiğini ve formlarda neden bu şekilde yazılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Çok önemli bir görev olduğu için, her türlü bilgiyi ve detayı öğrenmek istiyorum.

Eğer bilenler varsa, lütfen benim için bu konu hakkında bilgi verebilirler mi? Askerlik görevim için bu konuya ilişkin ne tür bilgilerim olmalı? Yardımlarınızı çok önemsiyorum.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Askerlerde AS.İZ Ne Anlama Gelir?

AS.İZ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmi kısaltması olan Askeri Sicil Numarasının kısaltmasıdır. Bütün askerlerin sicil numarasının başında AS.İZ olmasının sebebi, bu numaranın kolaylıkla tanınması ve komutanların askerlerin kayıtlarına daha kolay erişmesidir.

Askerlerin Askeri Sicil Numarası Nasıl Çıkar?

Askerlerin Askeri Sicil Numarası, onların askere alınma tarihinden önceki askerlerin sicil numaralarına dayanarak hesaplanır. Askerlikteki sıralamaya göre her askerin bir numarası olur ve bu numara, onların kayıtlarında AS.İZ ile başlar.

Askeri Sicil Numarasının Önemi Nedir?

Askeri Sicil Numarası, askerlerin her türlü kayıtlarının bulunduğu ve komutanların askerlerin sicil numaraları üzerinden kayıtlarına erişebileceği bir referans haline gelir. Aynı zamanda, askerlerin kimliklerini ve kimliklerini doğrulamalarını sağlayan bir araçtır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)