Askerlik yoklaması için nereye gidilir

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Merhaba,

Askerlik yoklaması için nereye gidilir? sorusuna cevap arıyorum. Askerlik merkezlerine nereden ulaşılacağını ve hangi belgelerin getirilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım etmek isteyen biri varsa çok sevinirim.

Askerlik merkezlerine nasıl ulaşılır? Hangi belgelerle birlikte gitmeyi düşünüyorum? Askerlik yoklaması süreci nasıl işler? Askerlik yoklaması için iletişim bilgileri nelerdir? Bu konuda yardım edebilecek birileri varsa çok sevinirim.

Askerlikle ilgili her konuda yardım edebilen birileri varsa çok sevinirim. Askerlik için ne gerektiği hakkında bilgi sahibi olan ya da konuyla ilgili tecrübeleri olan biri varsa çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,838
1,256
112
Askerlik Yoklaması Nerede Yapılır?

Askerlik yoklaması, Türk vatandaşlarının 18 yaşına geldikten sonra devletin belirlediği tarihler arasında yapmaları gereken zorunlu bir görevdir. Askerlik yoklaması için gidilmesi gereken yer, vatandaşların ikamet ettiği ilin askeri şubesidir. İlgili askeri şubeden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Askerlik Yoklaması İçin Gereken Belgeler

Askerlik yoklaması için gerekli olan belgeler, devlet tarafından her yıl gönderilen "Askerlik Bilgi Formu"nda belirtilmiştir. Formda belirtilen belgeler arasında; nüfus cüzdanı, fotoğraf, sağlık raporu, kimlik belgesi ve varsa köy nüfusu gibi belgeler yer almaktadır.

Askerlik Yoklaması İçin Zaman Aşımı Olurmu?

Görevlendirilen tarihte askerlik yoklamasına gidilmezse, askerlik yoklaması için zaman aşımı olur. Askerlik yoklaması için görevlendirilen tarihte yoklamaya gitmeyene, haklarında cezai işlem yapılır.

Askerlik Yoklaması Sonrası Ne Yapılır?

Askerlik yoklamasından sonra, yoklamaya gelen kişinin askeri görevinden muaf tutulup tutulmayacağı, askerlik şubesinde verilen rapor sonucunda belirlenir. Muafiyet raporu alan kişiler, muafiyet belgesini almak üzere askerlik şubesine başvurmalıdır. Muafiyet belgesi alanlar askerlik yükümlülüklerinden kurtulmuş olur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)