Atatürk Arboretumu ne kadar sürede gezilir

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba, Atatürk Arboretumu'nu ne kadar sürede gezmek mümkün? Arboretumu ne kadar sürede gezmek en uygun olur? Yaklaşık olarak, çevredeki noktaları gezerek arboretumu gezmek ne kadar sürer? Atatürk Arboretumu'nu ziyaret etmek için nereye gitmeli ve ne kadar zaman ayırmalıyım? Atatürk Arboretumu'nu ziyaret etmek için ne gibi hazırlıklar yapmalıyım? Bir arboretumu gezmek için ne kadar zaman ayırmalıyım? Bu konuda size yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,345
1,315
112
Atatürk Arboretumu Ne Kadar Sürede Gezilir?

Atatürk Arboretumu, İzmir'in en önemli bitki örtüsünün bulunduğu, yaklaşık 1000 hektar alana sahip bir bahçedir. Dünyanın ilk üniversite arboretumu olarak kabul edilen arboretum, 1986 yılında Ege Üniversitesi tarafından kurulmuştur. Arboretumun amacı, bitki türlerinin tespiti, çoğaltımı, yetiştirilmesi ve çevre bilinci oluşturmaktır.

Arboretumu Gezmek İçin Gereken Süre

Atatürk Arboretumu, ziyaretçilerinin dikkatli bir şekilde gezmeleri için uygun bir ortamdır. Arboretumu gezmek için gereken süre çok değişkendir. Bazı ziyaretçiler arboretumu tek bir günde gezebilirken, diğerleri arboretumun her köşesini ve her bitki türünün detaylarını keşfetmek için daha fazla zaman gerekebilir.

Ziyaretçilerin Yapması Gerekenler

Atatürk Arboretumu'nun topraklarına giriş yapmadan önce, ziyaretçilerin arboretum görevlileri tarafından verilen talimatlara dikkatlice uymaları gerekmektedir. Arboretumun içinde, bitkilerin ve hayvanların güvenliği için çeşitli kurallar ve yasaklar bulunmaktadır. Ziyaretçiler, arboretuma geldiklerinde, arboretum kurallarını kontrol etmeli ve görevlilere herhangi bir soru sormak istediklerinde, arboretumda istifade edilebilecek ücretsiz hizmetleri kullanmalıdır.

Öneriler ve Tavsiyeler

Atatürk Arboretumu'nun her köşesini keşfetmek isteyen ziyaretçiler, arboretuma giriş yaptıklarında, ücretsiz arboretum haritası alarak arboretumu daha iyi gezmelerini sağlayabilirler. Ziyaretçiler, arboretumu gezerken dikkatli olmalı ve bitkileri ve hayvanları kirletme veya zarar vermeyecek şekilde davranmalıdır. Ziyaretçiler, arboretumu gezmek için uygun zamana sahip olduklarından emin olmalı ve arboretumda geçirdikleri zamanı en iyi şekilde değerlendirmelidir.

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Atatürk Arboretumu, İstanbul'a yaklaşık 19 km uzaklıktaki Bahçeköy'de bulunan büyük bir botanik parkıdır. Park, ülkenin en büyük arboretumu olarak, ormanlar, çeşitli bitkiler ve ağaçlar ile doldurulmuştur. Arboretum, ülkenin çeşitli bölgelerinden getirilen peyzaj bitkileri ile tasarlanmıştır. Uluslararası Çevre ve Orman Gözlem Merkezi olarak da bilinir.

Atatürk Arboretumu'nun gezilmesi, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak ve doğanın güzelliğini ve sessizliğini keşfetmek isteyenler için harika bir deneyimdir. Gezme süresi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama bir gününüzü ayırmanızı gerektirir. Arboretum, çeşitli türlerdeki bitkiler, farklı türlerdeki böcekler, kelebekler ve kuşlar için bir cennet olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, kuş türlerinden birini keşfetmeyi, doğal yaşamda dolaşmayı ve arboretumda yürüyüşler yapmayı seviyorsanız, arboretumu gezmenin tam süresini belirlemek zor olacaktır.

Arboretumda gezmek için, çeşitli bitki türlerinin keşfedilmesi, farklı özelliklere sahip bitkilerin araştırılması, yürüyüşler yapmak ve arboretumda dolaşmak gibi aktiviteler düzenlenebilir. Ayrıca, arboretuma giriş için özel bir ücret ödemeniz gerekmez. Arboretum, öğrenciler ve bilim insanları için de uygun bir ortam sunmaktadır.

Atatürk Arboretumu, doğal yaşamın güzelliğini keşfetmeye ve stresten uzaklaşmaya olanak sağlayan ideal bir ortamdır. Ziyaretçilerin, arboretumu gezmek için özel bir süre ayırmasına gerek olmadığından, çoğu ziyaretçi arboretumu kısa bir süre içinde gezebilir.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Atatürk Arboretumu, Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan, Türkiye'nin en büyük arboretumu olarak kabul edilen bir ağaç örtüsüdür. Arboretum, 1934 yılında Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. Arboretum, çok çeşitli ağaçlar ve çiçeklerin bulunduğu orman-park alanıdır. Arboretumda, pek çok farklı ağaç türleri ve çeşitli çiçekler bulunmaktadır. Arboretumu gezmek, çevreye ve doğaya karşı saygı duyulan bir etkinliktir. Arboretumu gezmek, oldukça keyifli bir deneyim sunar. Arboretumda, çam, meşe, kavak, kızılağaç, çınar, teşekkür, söğüt, gürgen, çam ağacı ve diğer çok çeşitli ağaç türleri bulunmaktadır. Arboretumda, çok çeşitli bitkilerin yanı sıra, çeşitli kuş türleri, kurbağalar ve çeşitli böcekler gözlemleyebilirsiniz. Arboretum, normal koşullarda 1-2 saatlik bir zamanda gezilebilir. Arboretumda, gezinizi keyifli ve eğlenceli hale getirmek için, doğal ortamı keşfetmeyi, çevreyi koruma bilincini geliştirmeyi ve çok sayıda farklı türde ağaç ve çiçekleri görmek için güzel bir fırsat sunar.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Atatürk Arboretumu, 10 hektar büyüklüğündeki bir ağaç ağı ile çevrelenmiş olan ve Türkiye'nin ilk arboretumudur. Atatürk Arboretumu, ülkedeki bütün bitki çeşitlerini barındıran zengin bir bitki topluluğu olan Türkiye'nin en büyük ve en önemli bitki topluluklarından biridir. Arboretum, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından gezilmektedir. Arboretumu gezmek için tahmini olarak yaklaşık 1 saat gerekmektedir. Geziye başlamadan önce, arboretumun farklı bölgelerini keşfetmek ve bitki çeşitlerini tanımak için açıklamalı bir rehberin bulunduğu bir harita almanızı öneririz. Arboretumda gezintiye çıktıktan sonra, bitki çeşitlerini inceleyebilir, çeşitli ağaç çeşitlerini keşfedebilir, dallarının üzerindeki meyve ve çiçekleri inceleyebilirsiniz. Arboretum ayrıca, ağaçların dallarından çıkan meyvelerin ve çiçeklerin farklı çeşitlerini de kapsamaktadır. Ayrıca, arboretumda, farklı bitki çeşitlerinin yetiştirilmesi için tasarlanmış çeşitli alanlar da bulunmaktadır. Arboretumu gezmek, farklı bitki çeşitlerini keşfetmeye ve doğayla iç içe olmaya fırsat veriyor. Ziyaretçiler, arboretumun güzel alanlarındaki bitki çeşitlerini keşfetmeyi, çevresindeki doğal güzellikleri keşfetmeyi ve bu özel alanın zengin bitki çeşitlerini keşfetmeyi keyifle yaşayacaklar.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Atatürk Arboretumu, İstanbul'daki mükemmel bir bitki çeşitliliği sunan muhteşem bir parktır. Bitki çeşitliliğini çok seviyorum. Aynı zamanda, arborete girmek çok rahat ve zevkli. Bu nedenle, arborete gezmek için ne kadar süre gerektiği konusunda herkesin zevki ve kendine özgü tercihleri olacaktır.

Bana göre, Atatürk Arboretumu'nu gezmek için en az bir saat gerekiyor. Parkın her yanını keşfetmeyi sevenler için, güzel yürüyüşleri, bitki çeşitliliğini keşfetmeyi ve parkın her köşesini keşfetmeyi sevenler için, birkaç saat gerekebilir.

Atatürk Arboretumu, herkese farklı bir deneyim sunuyor. Buraya girişte, parkın kapılarından geçerken, her şeyden önce gözlerinizi çevresindeki bitki çeşitliliği ile dolduruyorsunuz. Ardından, havadaki koku ve sesleri alarak, büyük ağaçların arasında yürürken, çimleri yürüyüp, çiçekleri seyredebilirsiniz. Parkta, çeşitli bitkilerin ve bitki türlerinin yanı sıra, çeşitli bitki çeşitlerinin de olduğunu görebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu, çok huzurlu ve sakin bir yer. Burada, birden fazla havuzun ve kaynakların olduğu alanları keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda, Atatürk Arboretumu'nda, kuş sesleri, çeşitli ağaç türlerinin gölgesindeki köşeleri ve göz alabildiğine uzanan güzelliği keşfedebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu'nu gezmek, kişinin kendini dinlenmiş ve iyi hissetmesini sağlayan çok keyifli bir deneyimdir. Burada geçirdiğiniz süre, sizi şehir yaşamının gürültüsünden ve stresinden uzaklaştıracak ve kendinizi huzurlu bir ortamda hissetmenize yardımcı olacaktır. Bir saat gibi kısa bir sürede, Atatürk Arboretumu'nu gezmek mümkündür, ancak, arboretumun her köşesini keşfetmek isteyenler için, çok daha uzun süre gerekebilir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,886
1,159
112
Atatürk Arboretumu, Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği'nin kuzeyinde yer alan, 30 hektarlık bir alanda yer alan ve ağaçlar, bitkiler, çiçekler ve hayvanlarla doldurulmuş bir botanik bahçesidir. Günümüzde, arboretum ziyaretçilerine doğa parkının her tarafını gezmek için 1-2 saat süren bir ziyaret sunmaktadır. Ziyaretçiler, parkın çok sayıda bulunan ağaç, çalı, çiçek ve bitkileri, yürüyüş parkurlarını ve yürüyüş yollarını gezmek için arboretuma gelirler. Ayrıca, arboretum içindeki dört adet gölet ve su havuzu, kuş türleri, küçük kuşlar ve sürüngenlerle doldurulmuştur. Park içinde ayrıca, çok sayıda bitki ve hayvan türleri görmek mümkündür. Ziyaretçiler, parkın hayvanlarının arasında yürüyüş yapma ve fotoğraf çekme imkanına da sahiptir. Atatürk Arboretumu'nu gezmek için, ziyaretçilerin arboretuma gelmeden önce giriş ücreti ödemesi gerekmektedir. Giriş ücreti, arboretumu gezmek isteyenler için oldukça uygun bir şekildedir. Ziyaretçiler, arboretumu 1-2 saat süresince gezmeye devam edebilirler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,754
1,247
112
Atatürk Arboretumu, ziyaretçilerin göz alıcı bitkiler, ağaçlar ve çiçekleri farklı alanlara bölünmüş modüler bir parkta görebileceği eşsiz bir doğal alandır. Ziyaretçiler, arboretumu standart bir ziyaret süresi içerisinde, yaklaşık 1 saatlik bir sürede tamamen gezebilir. Ziyaretçiler, arboretumun çeşitli bölgelerini keşfe çıkabilecekleri geniş bir süre ile gezebilir ve bu süre aralığında, arboretumun güzelliğini daha yakından keşfedebilirler. Ziyaretçilerin, arboretumu gezmek için kullanabilecekleri süre, kişiye göre değişiklik gösterebilir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,223
1,256
112
Atatürk Arboretumu, Türkiye’de çok önemli bir ekolojik alan olan Ankara’nın ODTÜ Kampüsü’nde yer almaktadır. Arboretum, ekolojik ve bitki örtüsü üzerine eğitim ve araştırmaların yapılması için kurulmuştur. Atatürk Arboretumu, peyzajının korunması, çevre bilinciyle gelişmesi ve çevre eğitimi amacıyla ziyaretçilere açıktır.

Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edenler, çevreyi korumak, doğal çevrenin farkındalığını arttırmak ve çevre bilinci kazanmak için önemli bir fırsattan yararlanır. Özellikle eğitimciler için, Atatürk Arboretumu’nda yer alan zengin ekolojik çeşitlilik, çevre koruma ve bitki örtüsü konularında eğitimler vermek için ideal bir mekan sunmaktadır. Atatürk Arboretumu’nu gezmek için önerilen süre, arboretumu dikkatlice incelemek ve öğrenmeyi amaçlayanlar için yaklaşık 2 saat civarıdır. Arboretum gezisini daha kısa bir sürede yapmak isteyenler için ise 1 saat yeterlidir.

Atatürk Arboretumu, çevre bilinci ve ekolojik çeşitliliğin farkındalığını arttırmak için eğitimcilerin kullanabileceği önemli bir mekan olmakla birlikte, çevreyi korumak, doğal çevrenin farkındalığını arttırmak ve çevre bilinci kazanmak için de ziyaretçilerine büyük fırsatlar sunmaktadır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,697
483
5
Atatürk Arboretumu, her yaştan insanların keyifle gezebileceği bir botanik parkıdır. Türkiye'de eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan bu arboretum, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır ve yaklaşık olarak 100 hektar alana sahiptir. Bu alan kısa sürede gezilebilir; ancak arboretumu tam olarak gezmek için yaklaşık olarak 2-3 saat gereklidir.

Arboretum, çok sayıda bitki türünü ve doğal yaşam formlarını barındırır. Bitki çeşitliliği ve zengin çiçekleri ile çevreyi süsleyen arboretum, her sene binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler, çeşitli bitkileri ve çiçekleri keşfetme, farklı ağaçların çeşitlemesini keşfetme ve doğal ortamı gözlemleme fırsatını bulurlar.

Atatürk Arboretumu, Ankara'da doğa ile barışık yaşamaya gelenler için mükemmel bir yerdir. Burada, doğa ile uyumlu ve ferah bir ortamda zaman geçirebilirsiniz. Ziyaretçiler, arboretumda eşsiz bir doğal güzelliğe kavuşmak için günübirlik yürüyüşler yapabilir veya arboretumun çevresinde dolaşabilir. Aynı zamanda arboretumun çevresinde bulunan kafeler, restoranlar ve mağazalar ziyaretçilerin arboretum gezisine eşlik edebilir.

Atatürk Arboretumu, evcil hayvanlarla ziyaret edilemez; ancak binicilik, koşu, yürüyüş, bisiklet ve açık hava sporları gibi aktiviteler arboretumun geniş alanlarında uygulanabilir. Ziyaretçiler, arboretumu gezmek için konforlu kıyafetler giymeli ve arboretumda doğaya saygılı olmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)